REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kancelaria Prawna Nowicki & Ziemczyk Adwokaci i Radcowie prawni Sp. P.

Dołącz do grona ekspertów
Kancelaria Prawna Nowicki & Ziemczyk Adwokaci i Radcowie prawni Sp. P.

Specjaliści od prawa pracy, prawa nieruchomości i prawa korporacyjnego

Kancelaria Nowicki i Ziemczyk powstała w 2006 roku w oparciu o dwie wspólnie prowadzone kancelarie adwokata Michała Nowickiego oraz radcy prawnego Piotra Ziemczyka. Od 2010 roku działa w formie prawnej spółki partnerskiej pod firmą Kancelaria Prawna Nowicki Ziemczyk Adwokaci i Radcowie prawni Spółka partnerska.

Zespół naszych prawników doradza Klientom w sprawach z dziedziny prawa pracy, prawa nieruchomości i prawa korporacyjnego. Kancelaria Nowicki i Ziemczyk oferuje Klientom kompleksową obsługę prawną związaną z prowadzeniem sporów sądowych, w tym przed sądem polubownym (arbitraż), na wszystkich stadiach postępowania od negocjacji przedsądowych do postępowania egzekucyjnego.

Dla naszych Klientów tworzymy regulaminy (regulaminy pracy, wynagradzania, premiowania, konkursów), procedury, polityki, prowadzimy komisje antymobbingowe, wspieramy procesy związane z restrukturyzacją zatrudnienia, prowadzimy doradztwo z zakresu optymalizacji kosztów zatrudnienia, rejestrujemy oraz przekształcamy spółki prawa handlowego i przygotowujemy pełną dokumentację korporacyjną.

Ponadto zapewniamy pełną obsługę firm administrujących i zarządzających nieruchomościami, wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni mieszkaniowych, w tym zapewniamy usługi windykacyjne, doradzamy z zakresu uchylania uchwał zarządów wspólnot, prowadzimy negocjacje z deweloperami i dostawcami usług, przeprowadzamy audyty nieruchomości, opiniujemy umowy związane z obrotem nieruchomościami.

Kancelaria Nowicki i Ziemczyk wspiera także Klientów w sprawach z zakresu prawa własności intelektualnej, prawa farmaceutycznego, prawa zamówień publicznych i nieuczciwej konkurencji.

Założeniem działalności Kancelarii Nowicki i Ziemczyk jest dostarczenie Klientom instytucjonalnym usług prawnych na wysokim poziomie w języku polskim, angielskim i niemieckim. Staramy się poznać naszych Klientów i charakter prowadzonej przez nich działalności w możliwie najpełniejszy sposób, tak aby proponowane rozwiązania nie były doraźne, lecz uwzględniały specyfikę oraz strukturę danego podmiotu. Staramy się ponadto wprowadzać i rozwijać gamę tzw. produktów informacyjnych dla naszych Klientów, których zadaniem jest wspieranie ich działalności. Aby w pełni dopasować się do potrzeb naszych Klientów, wykorzystujemy aktualnie dostępne rozwiązania technologiczne, dzięki którym możemy na odległość świadczyć usługi prawne na wysokim poziomie. Pragniemy dzielić się wiedzą i doświadczeniem tak z Klientami, jak i ich pracownikami – dlatego też uruchomiliśmy platformę e-learningową i przygotowujemy specjalistyczne szkolenia on-line dopasowane do indywidualnych potrzeb naszych Klientów.

Kancelaria Prawna Nowicki & Ziemczyk

Adwokaci i Radcowie prawni Sp. P.

ul. Prymasa Augusta Hlonda 10 lok 72

02-972 Warszawa

tel. +48 22 620-43-44
fax. +48 22 419-09-44
e-mail: kancelaria@lawsolutions.eu

KRS: 0000365207

NIP: 5213579601

REGON: 142593122

www.lawsolutions.eu

Z wykorzystywaniem pojazdów służbowych przez pracowników wiąże się kilka istotnych problemów podatkowych. Pojawiają się one m.in. w przypadku rozliczania ryczałt z tytułu korzystania z samochodu służbowego do celów prywatnych.
Posiadanie służbowego samochodu traktowane jest obecnie przez wielu pracowników jako standardowy element otrzymywany z wynagrodzeniem. W związku z tym coraz więcej pracodawców zainteresowanych jest pozyskiwaniem flot samochodowych. Jednakże posiadanie takiej floty wiąże się dla pracodawcy z poważnym ryzykiem, w szczególności finansowym. Warto zatem, żeby pracodawca zabezpieczył swoje interesy, tworząc np. Politykę samochodową w swojej firmie.

REKLAMA

Pracodawcy coraz częściej zatrudniają pracowników z innych krajów, którzy z kolei mają za zadanie wykonywać pracę na terenie jeszcze innych krajów. Jak zatem zdecydować, które prawo powinno mieć zastosowanie do stosunku pracy zawartego w takich okolicznościach? Regulują to przepisy o tzw. normach kolizyjnych, które wyznaczają przestrzenne granice działania systemów prawnych i wskazują prawo właściwe do rozstrzygnięcia o skutkach prawnych w danym przypadku.
Likwidacja stanowiska pracy jest dość częsty procederem stosowanym w firmach. Powstaje jednak pytanie, jak ją dobrze przeprowadzić, aby nie narazić się na dodatkowe koszty, m.in. związane z przegranym procesem sądowym, w przypadku wniesienia odwołania przez pracownika. Jakimi zatem kryteriami powinien kierować się pracodawca dobierając pracowników do zwolnienia?

REKLAMA

Z uwagi na nieprecyzyjne przepisy pracodawcy niejednokrotnie obawiają się korzystać z możliwości rozwiązywania umów o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika. Dodatkowo, jeżeli rozwiązanie umowy o pracę dotyczy większej grupy osób, pracodawcy obawiają się rygorów związanych z trybem zwolnień grupowych. Skorzystanie z możliwości rozstania się z pracownikiem z przyczyn leżących po stronie pracodawcy nie musi być jednak skomplikowane.
Kwestie dotyczące opodatkowania odszkodowań i odpraw wypłacanych w związku z rozwiązaniem umowy o pracę w praktyce mogą budzić wiele wątpliwości. Oskładkowanie takich należności wydaje się mniej skomplikowane.
Orzecznictwo sądów może pomóc w rozstrzygnięciu, jakie konkretne zdarzenia mogą zostać uznane za wypadek w drodze do lub z pracy. Od spełnienia przesłanek zawartych w definicji takiego wypadku uzależnione jest otrzymanie przez pracownika szczególnych uprawnień.
Czy każdy pracodawca może żądać zaświadczenia o niekaralności swoich pracowników lub kandydatów do pracy? Co powinien zrobić pracodawca, jeżeli pracownik dobrowolnie przedłoży mu taki dokument?
Kodeks pracy na pracodawcę zatrudniającego pracowników w ramach telepracy nakłada szereg obowiązków. Przed wprowadzeniem takiego rozwiązania warto zatem rozważyć czy praca zdalna będzie właściwym rozwiązaniem z punktu widzenia interesów pracodawcy, jak i bieżących potrzeb pracowników.
Czym jest zakaz konkurencji? Czy wyklucza on możliwość podejmowania jakiejkolwiek innej pracy przez pracownika?
Źródłem finansowania działalności wspólnot mieszkaniowych są zaliczki wpłacane przez właścicieli lokali na utrzymanie nieruchomości wspólnej. Nieuiszczenie takich zaliczek jest coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. W jaki sposób zarząd wspólnoty może dochodzić zaległych należności?
Poprzez podjęcie stosownych uchwał właściciele lokali sami decydują o wysokości obowiązujących we wspólnocie mieszkaniowej opłat. Jakie są opłaty na rzecz wspólnoty mieszkaniowej (rodzaje opłat, koszty zarządu)?
Obowiązujące do końca I połowy 2015 roku stanowisko izb skarbowych jednolicie uznawało, że finansowanie kosztów noclegów pracowników nieznajdujących się w podróży służbowej należy kwalifikować jako przychód pracownika ze stosunku pracy. Stanowisko to uległo jednak diametralnej zmianie, wskutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 lipca 2014 roku.
Czy ryczałt za wykorzystywanie samochodu służbowego przez pracowników do celów prywatnych obejmuje również koszt zakupionego przez pracodawcę paliwa, które pracownik następnie zużył na swoje prywatne cele? Jednolitą linię interpretacyjną organów skarbowych w tym zakresie przełamało najnowsze orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 23 listopada 2015 r.
Do stycznia 2016 roku na kształt uprawnień związanych z rodzicielstwem składało się kilka rodzajów urlopów – urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński, urlop rodzicielski oraz wychowawczy, a także urlop ojcowski. Jakie zmiany zostały wprowadzone przez ustawodawcę w styczniu 2016 roku w odniesieniu do poszczególnych uprawnień związanych z rodzicielstwem?
W pierwszym kwartale roku odbywają się zebrania wspólnot mieszkaniowych, na których podejmowane są istotne decyzje dotyczące zarządu nieruchomościami. Warto przybliżyć zatem problematykę zasad głosowania nad uchwałami wspólnot mieszkaniowych. Regułą jest podejmowanie we wspólnocie mieszkaniowej uchwał nie przez ogół, a przez większość właścicieli, liczoną według wysokości przysługujących im udziałów w nieruchomości. Odstępstwa od tej zasady wymagają odrębnych postanowień podjętych przez właścicieli.
Instytucja Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych jest bardzo wygodnym narzędziem pracodawcy. Ze względu na możliwość uregulowania większości kwestii w wewnętrznym regulaminie stanowi bardzo elastyczny sposób zaspokojenia potrzeb socjalnych pracowników. W jaki sposób utworzyć Regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych?
Czy porzucenie przez pracownika pracy może stanowić podstawę do rozwiązania umowy o pracę? Kiedy takie zachowanie pracownika będzie skutkowało konsekwencjami finansowymi?
Zawieranie przez pracodawców w umowach o pracę klauzul poufności, które zakazują pracownikowi ujawniania innym wysokości wynagrodzenia jest przedmiotem wielu kontrowersji. Czy pracodawca może stosować taki zakaz?
Monitoring pracownika przez pracodawcę przybiera różne formy. Jako przykładowe możemy wymienić śledzenie poczty elektronicznej, przeglądanie bilingów z telefonu służbowego czy montowanie kamer użytkowych. W takich sytuacjach pojawia się pytanie o granice dopuszczalnego monitorowania pracownika.

REKLAMA