Roma Opoka
Dołącz do grona ekspertówOchrona dziecka poczętego
13.06.2011
Dziecko poczęte, przed urodzeniem nie ma zdolności prawnej zapewnionej kodeksowo. W związku z tym, przepisy przewidują dodatkową ochronę dziecka poczętego odnośnie zdarzeń prawnych mających miejsce w okresie jego życia prenatalnego.
Od dnia 1 lipca 2011 roku zmienią się zasady sprzedawania alkoholu. Ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców łagodzi surowość dotychczasowego brzmienia ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
REKLAMA
Niewidomy zagłosuje w wyborach
10.06.2011
Sejm uchwalił nowelizację kodeksu wyborczego, która określa sposób dostosowania organizacji wyborów do potrzeb osób niepełnosprawnych jak również sposób oddawania głosu przez te osoby. Osoba niewidoma będzie teraz mogła zagłosować za pomocą alfabetu braille’a.
Ubezwłasnowolnienie częściowe
09.06.2011
Osoby ubezwłasnowolnione częściowo orzeczeniem sądowym mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Kiedy osoba pełnoletnia może zostać ubezwłasnowolniona częściowo?
REKLAMA
Separacja małżonków
08.06.2011
W ujęciu prawnym separacja powstaje w konsekwencji orzeczenia sądu. Sąd może orzec separację na żądanie każdego z małżonków, pod warunkiem, że nastąpił zupełny rozkład pożycia między małżonkami czyli tak zwane rozdzielenie od stołu i łoża. Separacja rozwiązuje wspólnotę nie pozwalając jednak na wstępowanie w nowy związek małżeński.
W celu weryfikacji lojalności policjanta, przełożony ma możliwość wysłania go na specjalne badanie. Podstawą do takiej decyzji są wątpliwości co do lojalności i uczciwości policjanta.
Czym jest niepoczytalność?
05.06.2011
Nie popełnia przestępstwa kto z powodu choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych, nie mógł w czasie czynu rozpoznać jego znaczenia lub pokierować swoich postępowaniem. Tyle przepisy, a jak to wygląda w praktyce?
Urlop na żądanie
03.06.2011
Pracownicy mogą korzystać z przywileju urlopu na żądanie od 1 stycznia 2003 roku. Jaką ma formę, jak jest zaklasyfikowany przez prawo i jak go uzyskać? Pracodawca jest zobowiązany udzielić urlopu na żądanie na życzenie pracownika, we wskazanym przez niego czasie.
Doręczenie zastępcze w postępowaniu cywilnym
02.06.2011
Co do zasady doręczenie powinno odbywać się do rąk własnych lub do rąk pełnomocnika do doręczeń. Doręczenie następuje w mieszkaniu, miejscu pracy, lub tam gdzie się adresata dostanie. Co w przypadku gdy doręczający nie zastanie adresata w żadnym z tych miejsc? Czy doręczenie jest skuteczne?
Problematyka legalizacji samowoli budowlanej
01.06.2011
Zjawisko samowoli budowlanej jest w Polsce bardzo częste. Część osób dokonujących jej, nawet nie wie, że naruszyło prawo. Jeżeli dane roboty nie są zakwalifikowane prawidłowo i nie są załatwione właściwe formalności, budowa czy remont może zmienić się w samowolę budowlaną.
W dniu 21 maja 2011 roku weszły w życie nowe przepisy Prawa o ruchu drogowym ustanawiające nowe zasady ruchu rowerowego. Zmiany mają zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom dróg.
Czy weksel in blanco można umorzyć?
22.05.2011
Weksel in blanco, jest to blankiet wekslowy zaopatrzony bądź w sam tylko podpis wystawcy weksla, bądź także w niektóre elementy weksla. Podpis na wekslu musi być złożony w zamiarze zaciągnięcia zobowiązania wekslowego. Sąd Najwyższy odpowiadał na pytanie, czy weksel taki można umorzyć i w jakich okolicznościach.
Kasy fiskalne 2011
21.05.2011
W dniu 30 kwietnia upłynął termin zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy pomocy kas fiskalnych. W nowym rozporządzeniu nie przewidziano przedłużenia zwolnień o charakterze przedmiotowym w zakresie sprzedaży niektórych usług lub towarów.
Dopuszczalność uzupełniania i zmiany zeznań
19.05.2011
Jeżeli występujemy w procesie jako świadek jesteśmy zobowiązani mówić prawdę. W większości przypadków zobowiązanie to poparte jest ponadto przysięgą. Za składanie fałszywych zeznań grozi odpowiedzialność karna. Co jednak, gdy przypomną nam się okoliczności o których wcześniej nie wspomnieliśmy?
Uznawanie zagranicznych wyroków
18.05.2011
Zmiana w Kodeksie karnym powoduje iż polskie sądy będą skuteczniej uwzględniały wyroki karne skazujące wydane w innych krajach Unii Europejskiej. Nowelizacja ustaw karnych zmienia między innymi również zasady dotyczące wyroków łącznych.
Obowiązek stawiennictwa w sądzie
17.05.2011
W jakich okolicznościach pismo z sądu obliguje nas do stawienia się w sądzie? Jest to uzależnione od naszego statusu w procesie. W zależności od pozostawania oskarżonym, świadkiem czy pokrzywdzonym jak również charakteru otrzymanego pisma będziemy odpowiednio obowiązani do uczestniczenia w procesie.
Uprawnienia Straży Miejskiej wobec kierowców
16.05.2011
W 2011 roku Straż Miejska otrzymała nowe uprawnienia z zakresu ścigania wykroczeń drogowych. Po kilku miesiącach od zmian, przyszedł czas na pierwsze podsumowania. W ocenie Najwyższej Izby Kontroli praca Straży Miejskiej jest pełna uchybień, liczba interwencji z zakresu bezpieczeństwa mieszkańców drastycznie spadła, Straż Miejska zajmuje się głównie wykrywaniem przewinień komunikacyjnych, co jest szybkim dochodem dla samorządu.
Zgoda na przetaczanie krwi musi być wyraźna
15.05.2011
Każdy obywatel ma prawo do decydowania o swoim życiu osobistym, w tym do wyboru metody leczenia. Zabieg przetoczenia krwi jest interwencją o podwyższonym ryzyku i lekarz musi uzyskać od pacjenta pisemną zgodę, niezależną od uzyskania zgody na inne rodzaje interwencji medycznej, np. na zabieg operacyjny.
Hipoteka jest ograniczonym prawem rzeczowym i rodzajem zabezpieczenia wierzytelności na nieruchomości. Dzięki hipotece można łatwiej uzyskać kredyt w banku. W wyniku tegorocznych zmian w prawie, łatwiej jest zabezpieczyć wierzytelność hipoteką.
Sąd jest zobowiązany zawiadomić o aresztowaniu lub skazaniu kandydata do wojska. Rozporządzenia dopuszczają, iż informacja taka może zostać przekazana pocztą lub przez Internet. Obowiązek ten doprecyzowuje rozporządzenie z 29 grudnia 2010 r.