Dziennik Gazeta Prawna
Dołącz do grona ekspertów
Od 1 kwietnia 2019 r. pełnomocnik złoży sprawozdanie finansowe spółki do Krajowego Rejestru Sądowego za pośrednictwem bezpłatnego systemu. Wynika to z nowelizacji przepisów o Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), którą wprowadziła opublikowana już ustawa z 6 grudnia 2018 r. o Krajowym Rejestrze Zadłużonych (Dz.U. z 2019 r. poz. 55). Zmiana ta ułatwi składanie sprawozdań finansowych – twierdzi Łukasz Drożdżowski, radca prawny.
Zmiany w VAT od 2019 r.
09.01.2019
Od 1 stycznia 2019 roku nadal stosujemy stawki VAT na poziomie 8 i 23 proc., obowiązują jednak nowe zasady opodatkowania bonów. Zmianie uległy również zasady dotyczące rozliczania VAT od usług elektronicznych i stosowania ulgi na złe długi.
REKLAMA
Tryb milczącego załatwienia sprawy miał być szerzej wykorzystywany po wejściu w życie nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego z 2017 r. W praktyce jednak przedmiotowe przepisy nie są stosowane.
Zmiany w dokumentacji pracowniczej weszły w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. Dokumentację pracowniczą można prowadzić w wersji elektronicznej. Skrócono obowiązek przechowywania jej do 10 lat. Ponadto gromadzić należy także wnioski urlopowe, listy obecności czy skierowania na badania lekarskie. Jakie wątpliwości powstają w związku z nowymi przepisami?
REKLAMA
Krajowy Rejestr Sądowy nie przyjmuje elektronicznych sprawozdań podpisanych profilem zaufanym. Wymaga podpisu kwalifikowanego.
Zmiana klasyfikacji PKWiU na CN oznacza rozszerzenie zakresu odwrotnego obciążenia i solidarnej odpowiedzialności w VAT. Wszystkie odpady złomu i surowców wtórnych będą objęte odwrotnym obciążeniem, a wszystkie artykuły z żeliwa lub stali solidarną odpowiedzialnością.
Emerytura dla matek czwórki dzieci to nowy rodzaj świadczenia. Ma przysługiwać matkom czwórki dzieci, które ze względu na wychowywanie dzieci zrezygnowały z zatrudnienia bądź w ogóle go nie podjęły. Kobiety mogłyby otrzymać świadczenie uzupełniające po ukończeniu 60 roku życia. Zdaniem ekspertów nowa regulacja dyskryminuje w tym przedmiocie mężczyzn-ojców wychowujących czwórkę dzieci.
Wiele firm nęka nas spamem na skrzynce e-mailowej. Czy za niechciane maile można domagać się odszkodowania?
Od 1 stycznia 2019 r. wchodzi w życie tzw. Mały ZUS. Jak się do niego zgłosić? Przedstawiamy instrukcję krok po kroku.
Oszczędzanie w PPK będzie dobrowolne. Już od 1 lipca 2019 r. do PPK mają przystąpić pracodawcy zatrudniający powyżej 250 pracowników.
Zasiłek celowy a specjalny zasiłek celowy
19.12.2018
Specjalny zasiłek celowy różni się od zasiłku celowego tym, że jest przyznawany w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Kiedy są wypłacane i na co się je przeznacza? Jaka jest wysokość zasiłku? Czy podlega on zwrotowi?
Długie weekendy i niedziele handlowe 2019
19.12.2018
Od grudnia 2018 r. do stycznia 2020 r. wykorzystując po kilka dni urlopu wypoczynkowego (łącznie 29 dni), pracownik uzyska aż sześć okresów długiego wypoczynku. Razem ze świętami i weekendami obejmują one aż 68 dni wolnych. Natomiast niedziel handlowych w 2019 r. będzie tylko 15.
Janosikowe 2019 r.
19.12.2018
Samorządy zaniepokojone reformą janosikowego w 2019 r. Przede wszystkim władze Warszawy widzą problem. Budżet państwa wyłożył już 950 mln zł na utrzymanie tymczasowego systemu korekcyjno - wyrównawczego na szczeblu województw.
W 2019 r. wejdą w życie zmiany dotyczące szkoleń okresowych BHP, pełnienia zadań służby BHP przez pracodawcę, usprawnienia kontroli niezdolności do pracy z ZUS oraz nowych obowiązków PIP.
Walka ze smogiem 2019 r.
19.12.2018
Powietrze w Polsce jest coraz bardziej zanieczyszczone. Gminy nie radzą sobie ze smogiem. Już w styczniu 2019 r. rusza program „Stop smog”.
Restrukturyzacja długu JST 2019 r.
19.12.2018
Wielkie uproszczenia dla samorządów już w 2019 r. Nowe zapisy w ustawie o finansach publicznych wchodzą w życie 1 stycznia 2019 r. Zmiany dotyczą restrukturyzacji długu jst.
Wynagrodzenia urzędników 2019 r.
19.12.2018
Urzędnik zarobi więcej już w 2019 r. Jakie podwyżki dostanie ta grupa zawodowa? O ile ma wzrosnąć kwota bazowa?
Możliwość żądania przywrócenia do pracy osoby zatrudnionej na czas określony, której wypowiedziano umowę w okresie ochrony przedemerytalnej - to ważny wyrok dla pracowników, wydany przez Trybunał Konstytucyjny w dniu 11 grudnia 2018 r. (sygn. P 133/15).
Deklaracje i zapłata PCC - zmiany od 2019 r.
18.12.2018
W wyniku zmian przepisów, począwszy od 1 stycznia 2019 roku, możliwe będzie złożenie zbiorczej deklaracji i jednorazowe wpłacenie PCC. Jest to na pewno dobra wiadomość m.in. dla pożyczkobiorcy, nabywców dzieł sztuki, dealerów i komisów samochodowych.
Szef Krajowej Administracji Skarbowej dopiero drugi raz zastosował przepisy klauzuli generalnej przeciwko unikaniu opodatkowania i uznał za niedozwolony schemat optymalizacyjny w podatku od nieruchomości. Schemat ten polegał na przeniesieniu własności nieruchomości ze spółki na inny podmiot z grupy kapitałowej, przez co spółka przestała być podatnikiem podatku od nieruchomości. Nowy właściciel nieruchomości uiszczał niższy podatek, bo od urynkowionej (częściowo zamortyzowanej) wartości budowli. Poprzednik zaś płacił go od historycznej wartości początkowej.