Dziennik Gazeta Prawna
Dołącz do grona ekspertówNowelizacja prawa budowlanego – w jakim idzie kierunku? Wywiad z Prezesem Izby Architektów RP
22.11.2022
Przed nami kolejna nowelizacja prawa budowlanego. W jakim kierunku ona idzie? "Jeżeli uproszczona ścieżka stanie się podstawową procedurą, będziemy mieli do czynienia z narastaniem sąsiedzkich konfliktów i zwiększeniem liczby obiektów niezgodnych z planami miejscowymi. A czy faktycznie wpłynie to pozytywnie na rozwój mieszkalnictwa? Nie sądzę" - mówi Piotr Fokczyński, prezes Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej.
Czterodniowy tydzień pracy - pracodawcy nie czekają na zmianę przepisów i już dziś skracają tydzień pracy w swoich firmach. Jednak coraz częściej to skutek cięcia kosztów. I oznacza też niższe wynagrodzenia dla zatrudnionych.
REKLAMA
- Jeśli utrzymamy ryczałtowe składki od przedsiębiorców płacone od przeciętnego wynagrodzenia, to czeka nas fala bankructw - mówi Marek Woch prezes zarządu fundacji rzecznika małych i średnich przedsiębiorców. Z Markiem Wochem rozmawia Joanna Śliwińska.
Wynajem mieszkań i domów kupionych w 2022 roku a podatek - bez odliczenia kosztów i amortyzacji
21.11.2022
Osoby, które kupiły w 2022 roku mieszkanie lub dom pod wynajem, nie odliczą już podatku od czynności cywilnoprawnych, opłat notarialnych i odsetek od kredytu. A także wydatków na remont.
REKLAMA
DGP: Jutro rząd decyduje o wysokości dopłat do gazu w 2023 r. „dla Kowalskich” i instytucji publicznych [koszt 20-40 mld zł]
Sąd nakazał usunięcie z umowy kredytu hipotecznego zapisu, że na oprocentowanie, oprócz marży, składa się też WIBOR. Powodem było m.in. niedołączenie do umowy regulaminu ustalania stopy referencyjnej. Wysokość raty kredytu zmalała o ponad 5 tys. zł.
Prawo i Sprawiedliwość po cichu wprowadziło poprawkę wykreślającą karę grzywny za nieuzasadnioną odmowę przekazanie akt na żądanie komisji ds. pedofilii. W rezultacie komisja będzie mogła żądać od kościoła czy związku sportowego udostępnienia w terminie 30 dni informacji i dokumentów, ale nie będzie miała narzędzi by ten obowiązek wyegzekwować.
W końcówce tego roku zatrudnienie przestanie rosnąć – wynika z projekcji NBP. W przyszłym roku zacznie się obniżać. Najgorszy ma być przełom 2023/2024. Wtedy roczne tempo spadku może przekraczać 1,5 proc.
Dzieci zapłacą podatek od darowizny, jeżeli rodzic, finansując im zakup mieszkania, wpłaci pieniądze na konto sprzedającego. Opodatkowane są też przelew na rachunek rodzeństwa i przekazanie gotówki.
Dzieci zapłacą podatek od darowizny, jeżeli rodzic, finansując im zakup mieszkania, wpłaci pieniądze na konto sprzedającego. Opodatkowane są też przelew na rachunek rodzeństwa i przekazanie gotówki. Jak uniknąć konieczności płacenia podatku od darowizn?
Zwolnienia pracowników stają się rzeczywistością - informuje DGP. W jakich branżach jest najgorzej?
Dyrektywa work-life balance niewdrożona, ale już działa - informuje DGP. W jakich sektorach?
Gminy muszą pilnie przygotować się na zmiany w ustawie o ochronie przyrody. Od 27 stycznia 2023 r. wnioski o usuwanie drzew przyjmą także online. Najprawdopodobniej też więcej niż obecnie okazów obywatele wytną bez zezwolenia. Jest jednak sposób, żeby temu częściowo zapobiec.
Żołnierze, policjanci, strażacy chcą otrzymywać emeryturę nie tylko „mundurową”. Ale i z ZUS ze składek, które policjant odprowadził do ZUS już po odejściu z policji pracując np. jako ochroniarz. Wniosą w tej sprawie do premiera petycję. Pomimo, że SN w uchwale z 15 grudnia 2021 r. (sygn. III UZP 7/21) stwierdził kategorycznie, że w takim przypadku należy się tylko jedno ze świadczeń. To orzeczenie jednoznacznie rozstrzyga wszelkie wątpliwości interpretacyjne i nie daje pola do kolejnych.
Zagwarantowanie maksymalnej ceny gazu dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych – to główny cel projektu ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu, którego założenia w wykazie prac legislacyjnych rządu przedstawiło Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Rada Unii Europejskiej porozumiała się co do kształtu nowych przepisów o efektywności energetycznej budynków. Państwa członkowskie chcą, by od 2028 r. wszystkie nowe obiekty zajmowane przez podmioty publiczne spełniały standardy zeroemisyjności. Dwa lata później wymóg zacznie obowiązywać także prywatne zabudowania. Do którego roku zeroemisycjność będą musiały osiągnąć wszystkie budynki?
Zdaniem ekspertów możliwe, że zapłacimy opłatę na budowę elektrowni jądrowej, na wzór tej na OZE. W ich opinii opłata byłaby na rachunku za prąd.
Edukacja nie może być poza kontrolą organu nadzoru pedagogicznego. Nie może być tak, że nikt za jej jakość nie bierze odpowiedzialności – przekonuje w rozmowie z DGP szef MEiN. Dodaje, że to prosta droga do nadużyć.
Zakup terminala płatniczego daje możliwość odliczeń podatkowych w PIT lub CIT oraz szybszego zwrot VAT. Jak działa tzw. ulga na terminal?
Kursy online na wychowawców i kierowników kolonii. Kuratoria przyznają, że mają problem z kontrolą tych kursów Z pomocą przychodzą posłowie i MEiN.