Anna Mrugas
Dołącz do grona ekspertów4 urlopy dla ojca po urodzeniu dziecka
10.05.2021
Urlopy dla ojca - po urodzeniu dziecka ojciec może skorzystać z 4 rodzajów urlopów - ojcowskiego, okolicznościowego, tacierzyńskiego i rodzicielskiego.
Mobbing - co należy dziś o nim wiedzieć?
25.02.2020
Definicja mobbingu znajduje się w art. 94 Kodeksu pracy. Co w rzeczywistości oznacza mobbing? Jak go rozpoznać? Jak mobbingowany może bronić swoich praw i uzyskać odszkodowanie?
REKLAMA
Przedłużenie umowy do dnia porodu
19.02.2020
Umowa o pracę zawarta na czas określony, która miałaby zakończyć się przed porodem pracownicy będącej w ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Czy ta sama zasada dotyczy pracy na zastępstwo? Kiedy przepisy prawa pracy chronią pracownicę w ciąży?
Praca na zmiany - planowanie pracy zmianowej
14.09.2017
Stosowanie w zakładzie pracy zmianowej dopuszczalne jest niezależnie od obowiązującego w nim systemu czy systemów czasu pracy, opisanych w wewnętrznym akcie prawnym, jakim jest Regulamin Pracy. Charakteryzuje się ona uciążliwością związaną z częstym zmienianiem przez pracowników pory wykonywania pracy, pozwala jednak na planowanie pracy w niedziele i święta. Praca zmianowa uzasadniona jest rodzajem lub organizacją procesu pracy.
REKLAMA
W związku z wejściem w życie przepisów o minimalnej stawce godzinnej (13,00 zł brutto), do której na podstawie odesłania z art. 750 k.c. zastosowanie mają przepisy o umowie zlecenia, strony umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług zostały zobowiązane do określenia w łączącej ich umowie sposobu potwierdzania liczby godzin wykonania zlecenia lub świadczenia usług (art. 8b ust. 1 ustawy).
W wyniku nowelizacji Kodeksu pracy z dnia 22 lutego 2016 r. umowa w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy stanowi rodzaj umowy na czas określony.
Wartość współczynnika urlopowego w 2017 r., służącego do obliczania ekwiwalentu pieniężnego za 1 dzień urlopu wypoczynkowego dla pracowników zatrudnionych w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu niedziel, świąt i dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, wynosi 20,83.
Pracodawca może upoważnić pracownika do korzystania z samochodu służbowego będącego własnością zakładu. Przedstawiamy wzór upoważnienia do prowadzenia samochodów osobowych w celach służbowych.
Oświadczenie pracownika o używaniu przez niego samochodu prywatnego do celów służbowych jest dokumentem na podstawie, które pracodawca zwraca pracownikowi koszty związane z używania samochodu prywatnego do celów służbowych. Poniżej wzór takiego oświadczenia.
Jakie są najważniejsze zasady korzystania z prywatnego samochodu pracownika? Przedstawiamy wzór umowy o korzystanie z samochodu prywatnego do celów służbowych.
Powierzenie samochodu służbowego jest potwierdzane sporządzeniem i podpisaniem protokołu. Przedstawiamy wzór protokołu z przekazania samochodu służbowego pracownikowi.
Pracodawca może określić zasady używania samochodu służbowego w regulaminie, m.in. zasady dotyczące odpowiedzialności materialnej, finansowania eksploatacji samochodu, obowiązków związanych z użytkowaniem pojazdu. Poniżej wzór regulaminu korzystania z samochodów służbowych w firmie.
W celu wykonywania obowiązków pracowniczych i zadań służbowych, pracodawca może powierzyć pracownikowi do używania z obowiązkiem zwrotu samochód służbowy. Przedstawiamy wzór umowy o korzystanie z samochodu służbowego.
Jeżeli pracodawca udostępnienia pracownikowi nieodpłatnie samochód służbowy do celów prywatnych, to zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych pracownik ten uzyskuje przychód podatkowy (tzw. nieodpłatne świadczenie pracodawcy na rzecz pracownika). Co do zasady pracodawca jest zobowiązany wliczyć taki przychód do pensji i odprowadzić zaliczkę na podatek.
Polecenie zaprzestania pracy - wzór
26.10.2016
Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika, co do którego zachodzi uzasadnione podejrzenie, że jest pod wpływem alkoholu. Pracodawca może wydać polecenie zaprzestania pracy nietrzeźwemu pracownikowi. Oto wzór polecenia zaprzestania pracy.
W sytuacji, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie po spożyciu alkoholu albo spożywał alkohol w czasie pracy, podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest niedopuszczenie pracownika do pracy. Oto wzór protokołu z niedopuszczenia pracownika do pracy.
Jeżeli zachodzi podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie nietrzeźwości, spożywał alkohol w czasie pracy, pracodawca może zdecydować się na kontrolę stanu trzeźwości i zażywania narkotyków przez pracownika. Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika, co do którego zachodzi uzasadnione podejrzenie, że jedna z ww. sytuacji ma miejsce.
Umowa o zakazie konkurencji może obowiązywać przez cały czas trwania stosunku pracy lub też przez jego część, jednak z uwagi na fakt, że jest ona ściśle związana z umową o pracę – wygaśnie wraz z dniem ustania stosunku pracy. Przedstawiamy wzór umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy.
Zaczęły się wakacje, a co za tym idzie rodzinne wyjazdy. Niewiele osób po rozwodzie zdaje sobie sprawę, jak ważnym jest załatwienie oświadczenia od ojca/matki przy wyjeździe dziecka z jednym z nich do kraju spoza Unii Europejskiej.
Rozwiązanie stosunku pracy rodzi po stronie pracodawcy szereg obowiązków. Zakres obowiązków pracodawcy związanych z rozwiązaniem stosunku pracy uzależniony jest od tego, czy rozwiązanie następuje w trybie zwykłym, czy w trybie szczególnym.