Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.
Dołącz do grona ekspertów
Z dniem 15 grudnia 2014 r. zaczęła obowiązywać Ustawa z dnia 23 października 2014 r.o odwróconym kredycie hipotecznym (Dz. U. 2014 poz. 1585), (dalej „Ustawa”), która ma na celu wprowadzenie do polskiego systemu prawnego instytucji odwróconego kredytu hipotecznego, zwanego potocznie odwróconą hipoteką.
Często osoby posiadające nieruchomości, planujące przekazać mienie swoim następcom, zastanawiają się w jakiej formie to uczynić – czy przepisać majątek w testamencie, czy dokonać podziału jeszcze za życia (aby uniknąć ewentualnych sporów), poprzez zawarcie umowy darowizny lub dożywocia. Celem niniejszego artykułu jest przyjrzenie się jednej z form przekazania majątku najbliższym przez zawarcie umowy dożywocia oraz analiza statusu spadkobiorców dożywotnika.
REKLAMA
Problem ten w pierwszej kolejności dotyczy z reguły trwonienia majątku przez współmałżonka. Drugą sytuacją jest nieracjonalne gospodarowanie majątkiem przez osoby starsze, które często nie zdają sobie sprawy ze skutków finansowych podejmowanych przez siebie działań. Wreszcie może to także dotyczyć osób psychicznie chorych.
23 sierpnia 2013 r. na podstawie art. 3 Ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (Dz.U. 2013 poz. 829 ze zm.) weszła w życie zmiana ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz.U. 1982 nr 19 poz. 145 ze zm.) w przedmiocie zwolnienia aplikanta radcowskiego z pracy na zajęcia odbywane na aplikacji radcowskiej.
REKLAMA
Wypowiedzenie umowy o pracę jest standardowym sposobem rozwiązania umowy o pracę zawartej na okres próbny, czas nie określony oraz na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, jeżeli strony w umowie przewidziały dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Zgodnie z art. 30 § 3 k.p., oświadczenie o wypowiedzeniu umowy powinno nastąpić na piśmie. Czy w przypadku braku możliwości osobistego wręczenia wypowiedzenia umowy o pracę dopuszczalne jest wysłanie go do drugiej strony umowy za pośrednictwem listu poleconego lub maila?
Warunki otrzymania zasiłku dla bezrobotnych
29.01.2015
Zagadnienie zasiłków dla bezrobotnych regulowane jest przez Ustawę z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2013 roku poz. 674) („Ustawa”).
Ulga prorodzinna 2015 (karta dużej rodziny)
29.01.2015
Z dniem 1 stycznia 2015 r. weszła w życie ustawa z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny. Karta Dużej Rodziny („Karta”) przysługuje członkom rodzin wielodzietnych, czyli takich, w których na utrzymaniu rodzica (rodziców) pozostaje co najmniej troje dzieci (i) do ukończenia 18 roku życia, (ii) do ukończenia 25 roku życia - w przypadku gdy dziecko uczy się w szkole lub w szkole wyższej lub (iii) bez ograniczeń czasowych, w przypadku orzeczenia u dziecka niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym albo znacznym. Członkami rodziny wielodzietnej są rodzic (rodzice), małżonek rodzica i dzieci.
Rozwód z hazardzistą
29.01.2015
Jak w każdym postępowaniu rozwodowym, tak również i w takim, którym przyczyną rozwodu jest uzależnienie od hazardu, wnoszący pozew winien w pierwszej kolejności podjąć decyzję czy rozwód ma być orzekany z winy drugiej strony. Orzeczenie to ma jednak znaczenie wyłącznie dla obowiązku alimentacyjnego na rzecz małżonka, stanowić też może o pewnej satysfakcji moralnej dla osoby, która żąda rozwodu. Nie ma jednak bezpośredniego wpływu na obowiązek alimentacyjny względem dzieci, ani też na podział majątku.
Pozew o rozwód małżeństwa bezdzietnego
29.01.2015
Rozwód małżeństwa bezdzietnego nie zawiera istotnych różnic formalnych i prawnych od rozwodu małżeństwa posiadającego małoletnie dzieci. Przy czym z uwagi na charakter związku małżonków w takim rozwodzie ograniczona jest kontrola przesłanek negatywnych rozwodu oraz sąd nie orzeka o kwestiach pobocznych, związanych z władzą rodzicielską oraz kontaktami z dziećmi.
Koszty obrony z urzędu
16.12.2014
Koszty obrony z urzędu ponosi - zgodnie z art. 618 par 1 pkt 11 kodeksu postępowania karnego - Skarb Państwa. Oskarżony, któremu obrońca został wyznaczony z urzędu nie jest więc zobowiązany do pokrywania kosztów jego działania ani wynagrodzenia. Czy w wyroku kończącym postępowanie oskarżony może zostać obciążony kosztami nieopłaconej pomocy prawnej adwokata z urzędu?
Stalking jako przestępstwo
16.12.2014
6 czerwca 2011 r. weszła w życie nowelizacja Kodeksu karnego, która wprowadziła art. 190a, penalizujący czyn określany jako stalking. Wskazane przestępstwo polega na uporczywym nękaniu innej osoby lub osoby jej najbliższej, które wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność. Aby lepiej zrozumieć istotę stalkingu należy dokonać analizy znamion wskazanego przestępstwa.
Paszport dla dziecka bez zgody ojca
16.12.2014
Do wyrobienia paszportu dla dziecka wymagana jest, co do zasady, zgoda obojga rodziców posiadających pełnię władzy rodzicielskiej. Kiedy zgoda drugiego rodzica (ojca) nie jest wymagana? W jakich sytuacjach orzeczenie sądu opiekuńczego może zastąpić tą zgodę?
Dieta za delegacje zagraniczne
16.12.2014
Dieta za delegacje zagraniczne została uregulowana wprost w Kodeksie pracy (art. 775 §2). Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi pracownikowi, który na polecenie pracodawcy podróżuje służbowo za granicę, przysługują należności na pokrycie kosztów tego wyjazdu. Jaka jest wysokość diety za delegację zagraniczną?
Urlop wypoczynkowy 2015
15.12.2014
Wraz z nadejściem Nowego Roku kalendarzowego zmianie mogą ulec uprawnienia urlopowe pracownika. Nowy Rok dla pracownika, zatrudnionego w poprzednim roku kalendarzowym, wiąże się z uzyskaniem prawa do całego przysługującego urlopu, który można wykorzystać w całości już od 1 stycznia, jako uprawnienie nabyte z góry za cały rok.
Od 8 października 2012 r. ponownie możliwe jest odebranie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę. Praktycznie jednak taka możliwość powróciła dla pracowników dopiero od 2014 r., bowiem święta 3 maja i 1 listopada wypadają właśnie w sobotę. Pracownicy mają prawo do odebrania dwóch dodatkowych dni wolnych.
Budowa domu jednorodzinnego będzie możliwa na podstawie samego zgłoszenia - to główne założenie rządowego projektu nowelizacji Prawa budowlanego. W 2015 roku do rozpoczęcia budowy domu jednorodzinnego wystarczające będzie dokonanie samego zgłoszenia.
Odpowiedzialność nabywcy nieruchomości za długi zbywcy jest ograniczona jedynie do sytuacji, w której zobowiązania poprzedniego właściciela zostały zabezpieczone hipoteką. Nabywca nieruchomości nie ponosi więc odpowiedzialności za długi zbywcy wynikające m.in.: z tytułu czynszu czy dostaw mediów do lokalu.
Egzekucja z rachunku wspólnego małżonków
17.11.2014
Egzekucja z rachunku wspólnego małżonków jest - na gruncie kodeksu postępowania cywilnego - możliwa, gdy małżonków łączy system wspólności majątkowej. Jak bronić się przed egzekucją ze wspólnego rachunku bankowego, jakie środki są zwolnione z takiego zajęcia?
Naprzemienna opieka nad dzieckiem nie została wprost uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Mimo tego sądy - w uzasadnionych przypadkach - decydują się na orzeczenie o systemie opieki naprzemiennej nad dzieckiem. Jej główną zaletą jest zachowanie równej relacji dziecka z każdym z rodziców. Jakie wady ma opieka naprzemienna?
Opinia psychologiczna dla rodziny zastępczej
20.10.2014
Uzyskanie pozytywnej opinii psychologicznej stanowi jeden z koniecznych wymogów stawianych przed kandydatami na rodziców zastępczych. Specjalistyczna opinia psychologiczna ma na celu potwierdzenie predyspozycji do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem. Jakich formalności należy dopełnić, by uzyskać status rodziny zastępczej?