ŻAKIEWICZ ADWOKACI Żakiewicz Górczak Gawińska Sp. k.
Dołącz do grona ekspertów
Art. 182a kodeksu karnego wykonawczego został dodany przez ustawę z 20 marca 2015 roku i obowiązuje od 15 maja 2015 roku. Umożliwia on zamianę orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.
Art. 90 Kodeksu postępowania karnego otrzymał nowe brzmienie na mocy ustawy z dnia 10 czerwca 2016r. o zmianie ustawy- Kodeks postępowania karnego, ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
REKLAMA
W stosunku do Ciebie zapadł wyrok karny skazujący. Sąd wymierzył Ci karę ograniczenia wolności w postaci wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne. Po uprawomocnieniu się wyroku i przekazaniu akt do sekcji wykonani orzeczeń, kurator zawodowy wezwał Cię do stawiennictwa celem ustalenia miejsca, rodzaju i terminu rozpoczęcia pracy. Ponieważ na dane spotkanie nie stawiłeś się, pomimo stawiennictwa nie rozpocząłeś wykonania uzgodnionej pracy bądź rozpocząłeś ale jej nie ukończyłeś - kurator przesłał do sądu wniosek o zamianę w stosunku do Ciebie kary ograniczenia wolności na zastępczą karę pozbawienia wolności.
Policja jako oskarżyciel w sprawach wykroczeniowych, stoi na stanowisko, jakoby na etapie czynności wyjaśniających osobie podejrzanej o popełnienie wykroczenia, nie przysługiwało prawo do korzystania z pomocy obrońcy. Z uwagi na powyższe, często zdarza się, iż obrońcy odmawia się dopuszczenia do udziału w czynnościach postępowania, w tym również udziału w przesłuchaniu samego podejrzanego.
REKLAMA
Dotychczas obowiązujące uregulowania, przewidujące poddanie się karze w trybie art. 335 k.p.k. a więc jeszcze w postępowaniu przygotowawczym bądź w trybie art. 387 k.p.k. czyli w postępowaniu przed sądem, dotyczył jedynie przestępstw, stanowiących występek, a więc czynów, za które ustawa przewiduje karę grzywny powyżej 30 stawek dziennych, karę ograniczenia wolności albo karę pozbawienia wolności przekraczającej miesiąc, ale której dolna granica zagrożenia karnego jest krótsza od lat 3.
Kara mieszana w kodeksie karnym
08.10.2015
Kara mieszana jest to kara polegająca częściowo na pozbawieniu wolności a częściowo na jej ograniczeniu. Głównym zadaniem kary mieszanej jest uelastycznienie wymiaru kary za występki zagrożone wyłącznie karą pozbawienia wolności
W doktrynie procesu karnego wyróżnia się dwa tryby ścigania przestępstw- z oskarżenia publicznego oraz z oskarżenia prywatnego. Zdecydowana większość czynów zabronionych ścigana jest z oskarżenia publicznego (z urzędu). W przypadku niektórych przestępstw (jak np. przestępstwa uporczywego nękania, groźby karalnej czy też zabiegu leczniczego wykonanego bez zgody pacjenta) możliwość wszczęcia postępowania uzależniona jest jednak od złożenia przez osobę uprawnioną zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wraz z wnioskiem o ściganie jego sprawcy.
Wyrok nakazowy w sprawie o wykroczenia
08.10.2015
Postępowanie nakazowe to szczególny tryb postępowania, który daje Sądowi możliwość wydania wyroku nakazowego na posiedzeniu niejawnym, bez udziału stron i bez przeprowadzenia postępowania dowodowego.
Prawo do obrońcy z urzędu
08.10.2015
Prawo do obrony, stanowi wartość o niezwykle istotnym, podstawowym znaczeniu dla istnienia państwa prawnego. Prawo to zostało zagwarantowane już w samej Ustawie Zasadniczej. I tak, art. 42 Konstytucji stanowi, iż każdy, przeciw komu prowadzone jest postępowanie karne, ma prawo do obrony we wszystkich stadiach postępowania. Może on w szczególności wybrać obrońcę lub na zasadach określonych w ustawie korzystać z obrońcy z urzędu.
Pozbawienie życia dziecka przez matkę
08.10.2015
Nadrzędnym dobrem chronionym przez polskiego ustawodawcę jest życie człowieka. Pomimo to w sposób szczególny traktuje się matkę, która zabija dziecko w okresie porodu pod wpływem jego przebiegu. Wszystkie inne osoby np. ojciec, babka czy też dziadek nowo narodzonego dziecka w razie pozbawienia go życia ponoszą normalną, pełną odpowiedzialność za zbrodnię zabójstwa za którą przewidziana jest kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności.
Nowelą z dnia 1 lipca 2015 roku do polskiego kodeksu karnego została wprowadzona całkowicie nowa instytucja pojednawczego umorzenia postępowania karnego. Aby mogło dojść do tego swoistego wykupienia się od odpowiedzialności karnej, niezbędnym jest aby pokrzywdzony złożył wniosek w tym względzie (na piśmie lub ustnie do protokołu) przed rozpoczęciem przewodu sądowego w pierwszej instancji.
Zabójstwo pod wpływem współczucia
09.06.2015
Nadrzędnym dobrem chronionym przez polskiego ustawodawcę jest życie człowieka. Pomimo to w sposób szczególny traktuje się sprawców przestępstwa eutanazji określanego również mianem „zabójstwa z litości”.
Obecność mediów na rozprawie karnej
27.05.2015
Obowiązującą w procesie karnym zasadą jest jawność prowadzonej rozprawy. Jedynie w wypadkach wskazanych w ustawie (jak np. ma to miejsce gdy prokurator składa wniosek o umorzenie postępowania z powodu niepoczytalności sprawcy i zastosowanie wobec niego środka zabezpieczającego) możliwe jest ograniczenie tej jawności. Nie oznacza to jednak, iż na sali sądowej może przebywać każda osoba, która wyraża taką wolę.
Jak uchylić środki zapobiegawcze?
27.05.2015
Środki zapobiegawcze a więc tymczasowe aresztowanie, dozór Policji, zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu, poręczenie majątkowe, poręczenie społeczne, nakaz opuszczenia zajmowanego lokalu czy zawieszenie w wykonywanych czynnościach służbowych albo powstrzymanie się od prowadzenia działalności gospodarczej mają na celu zapewnienie prawidłowego toku postępowania karnego.
Poza nagannością moralną, uchylanie się od obowiązku płacenia alimentów stanowi przestępstwo ścigane na wniosek pokrzywdzonego, organu pomocy społecznej lub organu podejmującego działania wobec dłużnika alimentacyjnego.
Potrzebujesz zaświadczenia o niekaralności? Prowadzone jest przeciwko Tobie postępowanie karne, Prokuratura dołącza do akt sprawy Twoją kartę karną z której wynika że wciąż figurujesz w Rejestrze Karnym jako osoba skazana, pomimo iż skazania dawno uległo zatarciu? Spójrz, co powinieneś zrobić, aby uciążliwy wpis jak najszybciej znikł z Rejestru Karnego, i abyś znowu mógł być traktowany jako osoba niekarana.
Nie popełnia przestępstwa ten, kto dopuszcza się czynu zabronionego w usprawiedliwionej nieświadomości jego bezprawności; jeżeli błąd sprawcy jest nieusprawiedliwiony, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.
Chwila, z którą zapadnie przeciwko oskarżonemu prawomocny wyrok skazujący nie oznacza końca walki o korzystne dla niego rozstrzygnięcie. Od tego momentu nie jesteśmy już oskarżonymi a skazanymi, których prawa uregulowane są w przeważającej mierze w kodeksie karnym wykonawczym.
Kim jest świadek koronny?
05.03.2015
Instytucja świadka koronnego została wprowadzona do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 25 czerwca 1997 roku. Celem wprowadzenia tej instytucji była poprawa efektywności zwalczania przestępczości zorganizowanej, gangów, mafii.
W myśl przepisu art. 66 § 1 kk, Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy nie karanego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa.