Kamil Fraszkiewicz
Dołącz do grona ekspertówCEPiK 2.0 znowu opóźniony!
27.09.2016
Ministerstwo Cyfryzacji potwierdziło problemy z wprowadzeniem systemu CEPIK 2.0. Jest już pewnym, że nie zostanie on wdrożony 1 stycznia 2017 roku jak zakładano. Czy i kiedy można się spodziewać w pełni działającej bazy CEPIK? Co ze zmianami dotyczącymi praw jazdy?
Konsekwencje jazdy po spożyciu alkoholu
26.09.2016
Praktycznie każdy polski kierowca wie, że za prowadzenie samochodu po spożyciu większej ilości alkoholu, grozą poważne sankcje karne. Dość powszechna jest też wiedza o dopuszczalnym stężeniu alkoholu we krwi (< 0,2 promila). Znacznie mniejsza liczba kierowców zdaje sobie sprawę, że obowiązujące przepisy rozróżniają stan wskazujący na spożycie alkoholu (stan po spożyciu alkoholu) oraz stan nietrzeźwości. Kierowca znajdujący się w każdym z tych stanów, będzie zagrożony różnymi konsekwencjami karnymi w razie wypadku lub kontroli drogowej. Dla klientów powodujących wypadki „po kieliszku”, wyrozumiali nie są też ubezpieczyciele. Nawet stosunkowo niewielkie stężenie alkoholu we krwi lub wydychanym powietrzu, uprawnia firmę ubezpieczeniową do roszczenia o zwrot kwoty wypłaconej z OC.
REKLAMA
Test Volkswagen Jetta 1.4 TSI 150 KM
23.09.2016
Volkswagen Jetta został poddany w 2014 roku wyraźnym modyfikacjom. Czy przyniosły one wymierny skutek? Jak prezentuje się ten model na tle nowszych konstrukcji?
Pierwsza jazda - Ford Fiesta ST200
22.09.2016
Na torze niedaleko Łodzi mieliśmy okazję sprawdzić możliwości najnowszego Forda Fiesty w wersji ST200. Dzięki modyfikacjom w oprogramowaniu silnika teraz dysponuje on mocą 200 KM, a gdy trzeba potrafi wydusić z siebie dodatkowe 15 KM !
REKLAMA
Użytkownicy aut z silnikami Diesla muszą szczególną wagę przykładać do jakości oleju napędowego jaki tankują do swoich pojazdów. W jaki sposób ocenia się jednak jakość takiego paliwa? Co ma na nią decydujący wpływ?
Wybierając stację paliw kierowcy najczęściej sugerują się marką koncernu, który dostarcza do niej paliwo. Czym jednak charakteryzuje się paliwo? Jakie czynniki mają wpływ na jego jakość?
Zakup tradycyjnego ubezpieczenia Autocasco, wiąże się z dość dużym wydatkiem. Dlatego posiadacze starszych samochodów oraz młodzi i mniej zamożni kierowcy, zwykle nie są zainteresowani pełną polisą AC. Takie osoby powinny wiedzieć, że na rynku dostępne są również okrojone warianty Autocasco. Wspomniane ubezpieczenia, które określa się mianem Minicasco lub Mini AC, mogą być ciekawym rozwiązaniem dla osób świadomych wszystkich ograniczeń w wypłacie odszkodowania.
Audi A4 Allroad drugiej generacji otrzymało zupełnie nowy napęd quattro ultra. Jaka jest zasada jego działania? Co za korzyści niesie nowe rozwiązanie? Jak spisuje się nowe A4 Allroad na nieutwardzonej nawierzchni? Sprawdziliśmy to w trakcie jazd testowych na Mazurach.
Jakie są rodzaje świateł w samochodzie?
12.09.2016
Światła w samochodzie pełnią kluczową role w utrzymaniu prawidłowego bezpieczeństwa jazdy. Jakie są ich rodzaje oraz funkcje?
Rynek firm ubezpieczeniowych w Polsce jest naprawdę duży, dlatego o wyborze konkretnego towarzystwa decyduje m.in. opinia na jego temat. Które firmy ubezpieczeniowe są najczęściej na ustach kierowców?
Kuny i inne gryzonie potrafią wyrządzić spore spustoszenie pod maską samochodu. Co zrobić gdy w aucie zadomowi się zwierzak?
Obecnie cenę kursu na prawo jazdy ustala wolny rynek. Choć koszty kursów są dzięki temu niskie, to jednak ma to swoje konsekwencje, w tym. m.in. spadek jakości kształcenia. Właśnie dlatego pojawił się pomysł aby ustalić odgórnie, z urzędu cenę za kurs nauki jazdy. Co ciekawe pomysł nie wyszedł ze strony rządu a przedsiębiorców!
Ford Mustang w wersji GT to sportowe coupe napędzane przez ogromny, 5-litrowy motor V8. Czy w erze downsizingu auto z takim silnikiem ma rację bytu?
Rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie likwidacji szkód majątkowych z obowiązkowych ubezpieczeń OC (grudzień 2014 r.), wywołała wzrost przeciętnej składki takich polis dla kierowców. Niedawno nadzór finansowy opublikował analogiczny pakiet zaleceń dotyczących szkód osobowych likwidowanych z OC komunikacyjnego. Nowa rekomendacja KNF-u ugruntowuje pewne zasady, którymi powinni kierować się ubezpieczyciele, wypłacający zadośćuczynienie za obrażenia lub śmierć ofiary wypadku. Większych zmian można spodziewać się, gdy nadzór finansowy opracuje taryfikator zadośćuczynień za szkody osobowe.
Czy możliwe jest zasilanie silnika wodą? Okazuje się, że Bosch wspólnie z BMW, chcą zastosować specjalny wtrysk wody do jednostki napędowej aby zwiększyć jej moc i ograniczyć zużycie paliwa. Brzmi nierealnie!
Żywotność poszczególnych podzespołów silnika zależy w największym stopniu od jakości ich smarowania. Gdy w układzie brakuje oleju lub ma on zmienione właściwości to nietrudno o zatarcie silnika. Które elementy motoru są najbardziej narażone na zacieranie?
Czy jest szansa na to, aby ubezpieczyciel pokrył koszty prywatnego leczenie osoby poszkodowanej np. w wypadku samochodowym? Z takim pytaniem skierowaliśmy się do naszych ekspertów z firmy Ubea.pl
Dlaczego silnik może się zatrzeć?
28.08.2016
Zatarcie silnika jest najpoważniejszą z awarii jaka może się nam przydarzyć. Naprawa w takim przypadku jest bardzo kosztowna i czasochłonna, a niejednokrotnie zupełnie nieopłacalna. Dlaczego silnik samochodu czy motocykla ulega zatarciu?
Od 1 stycznia 2017 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące szkoleń dla kierowców i sposobu nabywania uprawnień do kierowania pojazdami. Inaczej też będzie wyglądać procedura utraty a potem ewentualnego odzyskania uprawnień.
Test Mercedes-Benz GLA 250 4MATIC
19.08.2016
Mercedes GLA to przedstawiciel zyskujących w ostatnich latach na popularności luksusowych SUV-ów. Co potrafi i jakie są jego mocne i słabe strony?