Ministerstwo Sprawiedliwości
Dołącz do grona ekspertówObowiązki obywatela przed sądem
10.05.2011
Każdy obywatel, występując przed sądem, prokuratorem lub innym organem związanym z wymiarem sprawiedliwości, ma określone prawa i obowiązki. Jakie one są?
Jeżeli nieobecność na rozprawie jest wywołana nadzwyczajnym wydarzeniem sąd jest obowiązany odroczyć rozprawę. Obowiązani do stawiennictwa w sądzie są również świadkowie.
REKLAMA
Zasadą jest wnoszenie pozwu do sądu miejsca zamieszkania pozwanego lub sądu miejsca siedziby pozwanego - w przypadku osoby prawnej albo jednostki posiadającej lub nieposiadającej osobowości prawnej. Od zasady tej wyróżniamy jednak wiele wyjątków.
W toku postępowania procesowego każda strona jest zobowiązana do ponoszenia jego kosztów. Ostatecznie jednak ciężar finansowy poniesie strona przegrywająca.
REKLAMA
W postępowaniu nieprocesowym każdy uczestnik postępowania ponosi koszty związane z jego własnym udziałem w sprawie. Oznacza to, że każdy uczestnik ponosi koszty związane z poszczególnymi czynnościami, których dokonał oraz z czynnościami, których dokonał sąd w jego interesie.
Kiedy apelacja, kiedy zażalenie?
09.05.2011
Każda ze stron postępowania ma prawo do skorzystania ze środków odwoławczych. Zanim zdecydujesz się na złożenie apelacji, powinieneś najpierw wystąpić do sądu o sporządzenie uzasadnienia orzeczenia.
Jaka jest struktura sądu?
09.05.2011
Każdy sąd powszechny dzieli się na wydziały, które zajmują się rozpoznawaniem spraw z zakresu danej dziedziny prawa.
Wydanie niekorzystnego wyroku nie musi przesądzać tego, że świadczenie zostanie zasądzone. Dłużnik może jeszcze się bronić korzystając z instrumentów, które oferują przepisy egzekucyjne.
Każdy ma prawo do rozpoznania jego sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki. W sytuacji, gdy postępowanie jest przewlekłe, zainteresowany ma prawo do wystąpienie ze specjalną skargą.
Dowody przed sądem – poradnik
09.05.2011
W postępowaniu cywilnym zarówno powód, jak i pozwany muszą dostarczać sądowi dowodów. Wnioski dowodowe, co do zasady, można składać do końca postępowania w I instancji.
Co do zasady sądem właściwym do
rozpoznania sprawy cywilnej w pierwszej instancji jest sąd rejonowy i to do niego składa się pozwy i wnioski.
Czym zajmuje się Sąd Najwyższy?
09.05.2011
Sąd Najwyższy zajmuje
szczytowe miejsce w strukturze polskiego sądownictwa. Zasiadają w nim sędziowie
o największym prestiżu i doświadczeniu. Zajmuje się m.in. rozpatrywaniem
kasacji i środków odwoławczych.
Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na
osobie, która z tego faktu wywodzi skutki prawnej – to podstawowa zasada prawa
cywilnego. Co to jednak oznacza dla stron procesu?
W określonych sytuacjach strona postępowania nie ma obowiązku zapłaty kosztów sądowych. Dotyczy to m.in. takich spraw jak dochodzenie alimentów. Na zwolnienie mogą liczyć także ubodzy.
Czy przed sądem można zawrzeć ugodę?
09.05.2011
W postępowaniu sądowym możliwe jest zawarcie ugody. Do takiego zakończenia sprawy powinien nakłaniać nas sam sąd. Kiedy możliwe jest zawarcie ugody?
W niektórych sprawach, w razie wydania w sprawie prawomocnego orzeczenia przez sąd II instancji, masz możliwość wniesienia skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego. Pamiętaj, że taka skarga musi zostać sporządzona przez adwokata lub radcę prawnego.
Nie w każdej sprawie może decydować każdy sędzia. Są takie sytuacje, w których sędzia z mocy prawa jest wyłączony od orzekania w sprawie. Jakie to sprawy?
Postępowanie sądowe, także w sprawach cywilnych, co do zasady jest jawne. Oznacza to, że każdy może przyjść na salę sądową i przysłuchiwać się Twojej rozprawie.
Co zrobić w sytuacji, gdy termin upłynął?
09.05.2011
Wniesienie apelacji, zażalenia, wniosku o uzasadnienie
wyroku, a także skargi na czynności komornika powinno być
dokonywane w określonych terminach. Co zrobić, gdy taki termin upłynął?
Orzeczenie wydane w postępowaniu cywilnym powinno być wykonane. Jeżeli strona, która przegrała postępowanie, nie chce dobrowolnie zastosować się do treści orzeczenia, możesz wszcząć postępowanie egzekucyjne.