Portal Procesowy
Dołącz do grona ekspertów
Odtwarzanie fonogramów w pokojach hotelowych jest publicznym udostępnianiem, a więc trzeba uiścić wynagrodzenie z tego tytułu. W gabinecie stomatologicznym do publicznego udostępniania nie dochodzi, więc dentysta płacić nie musi.
Sąd Najwyższy potwierdził, że jeżeli majątek wspólników spółki cywilnej obejmuje nieruchomość, do wykreślenia z księgi wieczystej wspólnika występującego ze spółki wystarczy jego oświadczenie złożone w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym.
REKLAMA
Ostatnie afery spożywcze: z solą przemysłową użytą do produkcji żywności oraz z niewłaściwej jakości proszkiem jajecznym zmuszają do postawienia pytania, czy i jakiego stopnia ryzyko ponosimy spożywając żywność wytworzoną w przemysłowej produkcji masowej.
1 stycznia 2012 r. weszły w życie zmiany wprowadzone do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz do ustawy o opłacie skarbowej dotyczące tworzenia przedstawicielstw i uzyskiwania wpisu do rejestru przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych.
REKLAMA
Projekt ustawy: prawo energetyczne
27.03.2012
Pod koniec zeszłego roku polski sektor energetyczny otrzymał od rządu prezent w postaci długo oczekiwanego pakietu projektów nowych ustaw energetycznych. Jak zmienią się w związku z tym zasady gry na rynku energetycznym?
Projekt ustawy: prawo gazowe
27.03.2012
W grudniu 2011 r. Ministerstwo Gospodarki przedstawiło projekt ustawy Prawo gazowe. Nowa regulacja ma stanowić element kompleksowego pakietu ustaw energetycznych.
Umowa między spółką a jej funkcjonariuszem
14.03.2012
Kodeks spółek handlowych wprowadza istotne ograniczenia w zakresie swobody zawierania umów z funkcjonariuszami spółek kapitałowych. Od spełnienia wymogów wskazanych w ustawie zależy ważność niektórych umów.
Sam fakt przedawnienia wierzytelności głównej (kredytu) nie uniemożliwia jednak dochodzenia tego kredytu od dłużnika rzeczowego pod warunkiem, że roszczenie wobec niego o spłatę kredytu się nie przedawniło. Są to bowiem dwa różne roszczenia.
Podobieństwo znaków towarowych
14.03.2012
Ocenę prawdopodobieństwa wprowadzenia w błąd należy oprzeć na całościowym wrażeniu wywieranym przez znaki. Podobieństwo znaczeniowe może bowiem występować pomimo odmienności graficznej i fonetycznej porównywanych znaków.
Z dniem 28 marca 2012 r. wejdą w życie zmienione przepisy ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz innych ustaw, które określają zasady składania skarg i wniosków na funkcjonowanie sądów w Polsce.
Przyjęta nowelizacja dyrektywy w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego przewiduje m.in. dodatkowe narzędzia do walki z nielegalnym eksportem zużytego sprzętu. Nowelizacja oznacza konieczność zmian w polskim ustawodawstwie.
Nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece sprzed ponad roku wprowadziła możliwość zastąpienia wierzytelności zabezpieczonej hipoteką inną wierzytelnością przy jednoczesnym zachowaniu tej samej hipoteki. Jak to funkcjonuje w praktyce?
Postępowanie z subsydiarnego aktu oskarżenia
27.02.2012
W ramach postępowania karnego pokrzywdzony może niekiedy wcielić się w rolę oskarżyciela i wnieść własny akt oskarżenia, zastępując tym samym prokuratora. Muszą być jednak spełnione określone warunki. Jakie?
Będą zmiany w ustawie o usługach płatniczych
27.02.2012
Poszerzenie kręgu podmiotów uprawnionych do wydawania pieniądza elektronicznego oraz kompleksowe uregulowanie tematyki usług płatniczych w jednej ustawie – takie rozwiązania zapowiada projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych.
Mandat zimową porą za rozgrzewanie samochodu
27.02.2012
Wielu kierowców pozostawia włączony silnik, zajmując się w tym czasie odśnieżeniem samochodu. Niewielu jednak wie, że takie zachowanie może grozić mandatem.
Problem nie leży w samych zapisach umowy ACTA, ale w dotychczasowej praktyce implementowania do polskiego prawa regulacji dotyczących telekomunikacji i internetu.
Ograniczenie wolności w internecie?
Czy ACTA obowiązuje w Polsce?
16.02.2012
ACTA nie będzie obowiązywać w Polsce bez ratyfikacji przez prezydenta po uprzednim ustawowym upoważnieniu. Część postanowień ACTA może jednak wejść w życie, jeżeli porozumienie ratyfikuje Unia Europejska.
Rośnie zainteresowanie sądami polubownymi
15.02.2012
Rośnie zainteresowanie sądownictwem polubownym. Jedną z przyczyn jest jego sprawność, fachowość, poufność i tempo rozpoznawania spraw – zalety szczególnie istotne dla przedsiębiorców. Zbyt rzadko jednak korzystają oni z możliwości, jakie daje arbitraż.
Przedsiębiorcy, w nadziei na zarobek, tolerują najróżniejsze zachowania klientów. Czasem jednak, gdy zachowanie klienta jest wyjątkowo nieodpowiednie, zdarza im się odmówić takiemu klientowi sprzedaży towaru lub wykonania usługi. Czy wolno im tak robić?
W wyniku nowelizacji ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze z dnia 6 marca 2009 r. uległa zmianie pozycja beneficjenta cesji w razie upadłości dłużnika. Pozostają jednak niejasności co do zakresu stosowania nowych przepisów i ich skutków w praktyce.