Aleksandra Kutyma
Dołącz do grona ekspertówZaprzeczenie ojcostwa
18.10.2008
"Mater semper certa est, pater est, quem nuptiae demonstrant". Ta łacińska paremia oznacza, iż o ile zawsze pewne jest kim jest matka - o tyle na ojca wskazuje małżeństwo. To domniemanie, można obalić w drodze powództwa o zaprzeczenie ojcostwa.
Ustalanie pochodzenia dziecka
18.10.2008
Pochodzenie dziecka to stwierdzenie (ustalenie), że dane dziecko zostało urodzone i poczęte przez konkretną kobietę i mężczyznę (rodziców). Ów fakt pociąga za sobą określone konsekwencje (prawa i obowiązki) prawne, np. obowiązek alimentacyjny czy prawo do dziedziczenia.
REKLAMA
Ulga na dzieci w podatku dochodowym
17.10.2008
Popularnie zwana ulgą na dzieci - pozwala na odpisanie 1173,70 zł od samego podatku (nie jak większość ulg od podstawy opodatkowania).
Dodatki do zasiłku rodzinnego
17.10.2008
Dodatki do zasiłku rodzinnego to jednorazowe lub okresowe świadczenia przysługujące osobie (rodzinie) uprawnionej do zasiłku rodzinnego, spełniającej dodatkowe warunki związane z zajściem określonych zdarzeń losowych lub okoliczności.
REKLAMA
Zasiłek rodzinny
17.10.2008
Zasiłek rodzinny to podstawowe świadczenie rodzinne wypłacane w celu częściowego pokrycia wydatków na utrzymanie dziecka.
Świadczenia rodzinne
17.10.2008
 Świadczenie rodzinne są zbiorczym określeniem dla różnych form wspierania rodziny.
Renta rodzinna
17.10.2008
Renta rodzinna to świadczenie z ubezpieczenia społecznego, które przyznawane jest członkom rodziny osoby zmarłej, celem zapewnienia im niezbędnych środków do utrzymania. Rentę tę przyznaje i wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale nie z urzędu a na wniosek zainteresowanych.
Jak zameldować dziecko
17.10.2008
Na każdą osobę posiadająca obywatelstwo polskie i przebywająca stale na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nałożony jest obowiązek meldunkowy w miejscu pobytu stałego.
Rejestracja dziecka po urodzeniu
17.10.2008
Fakt urodzenia dziecka należy zgłosić w ciągu 14 dni od dnia urodzenia, natomiast w sytuacji, gdy dziecko urodziło się martwe w ciągu 3 dni.
Kiedy dziecko może mieć dowód osobisty?
17.10.2008
Zgodnie z polskim prawem dziecko może mieć dowód osobisty. Tymczasowy dowód osobisty jest dokumentem stwierdzającym tożsamość osoby, poświadczającym obywatelstwo polskie oraz uprawniającym obywateli polskich do przekraczania granic między państwami członkowskimi Unii Europejskiej.
Jak uzyskać paszport dla dziecka?
17.10.2008
Paszport to dokument urzędowy uprawniający do przekraczania granicy i pobytu za granicą oraz poświadczający obywatelstwo polskie, a także tożsamość osoby w nim wskazanej, w zakresie danych, jakie ten dokument zawiera.
Wybierając się z dzieckiem za granicę należy mieć przy sobie dokumenty uprawniające do przekraczania granic zarówno dla siebie, jak i dla dziecka. Takimi dokumentami są paszport i w ograniczonym zakresie dowód osobisty.
Placówki opiekuńczo-wychowawcze są jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej, których podstawowym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej opieki i wychowania oraz wspieranie działań rodziców w wychowaniu i sprawowaniu opieki.
Kiedy dziecko potrzebuje opiekuna prawnego
17.10.2008
Opieka jest instytucją prawną, której celem jest zapewnienie pieczy oraz reprezentacji nad osobami i majątkiem małoletnich, którzy nie pozostają pod władzą rodzicielską np. w sytuacji, gdy rodzice są nieznani lub zostali sądowo pozbawieni prawa wykonywania władzy rodzicielskiej itp.
Przysposobienie może być rozwiązane przez sąd - oznacza to, że nie jest permanentne. Można tego jednak dokonać tylko z ważnych powodów.
Wyjazd dziecka za granicę traktowany jest jako istotna sprawa i decyzja o nim powinna być podejmowana przez obydwoje rodziców posiadających pełnie władzy rodzicielskiej.
Jakie umowy może zawierać dziecko
17.10.2008
Na początku należy zdefiniować pojęcie dziecka i rozróżnić małoletnich przed osiągnięciem 13 roku życia i niepełnoletnich między 13-18 rokiem życia.
Za zachowanie swoich niepełnoletnich dzieci odpowiedzialność ponoszą rodzice będący ich przedstawicielami ustawowymi.
Kiedy nieletni odpowiadają za przestępstwa
17.10.2008
Co do zasady za przestępstwa nie odpowiada osoba, która nie ukończyła 17 lat. W wyjątkowych sytuacjach odpowiedzialność może ponosić już 15-o latek. Młodsi odpowiadają zgodnie z ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich.
Jakie uczeń ma prawa w szkole
17.10.2008
Uczeń ma w szkole poza obowiązkami również swoje prawa, o których powinien wiedzieć by móc je egzekwować. Są one spisane w statucie szkoły, do której uczeń uczęszcza, a samorząd szkolny jest pierwszym przedstawicielem i obrońcą praw ucznia.