Nasz Świat
Dołącz do grona ekspertów
Osoby wynajmujące mieszkania we Włoszech, jak również ich najemcy zobowiązani są opłacić podatek TASI. Obowiązek ten dotyczy także przypadku, gdy właściciel nieruchomości żyje w tym mieszkaniu. Jaka jest wysokość podatku?
Europejski Nakaz Zapłaty wydany w jednym państwie członkowskim jest uznawany i wykonywany w innych państwach. Treść nakazu powinna zawierać pouczenie o możliwości zapłacenia zasądzonej kwoty oraz o możliwości wniesienia sprzeciwu w terminie 30 dni. Postępowanie egzekucyjne prowadzi się natomiast w państwie, w którym ENZ stał się wykonalny.
REKLAMA
Czym jest Europejski Nakaz Zapłaty?
08.12.2014
Europejski Nakaz Zapłaty stanowi ułatwienie w rozwiązywaniu sporów między obywatelami i przedsiębiorcami w Unii Europejskiej. Ma za zadanie przyspieszenie i ograniczenie kosztów dochodzenia bezspornych roszczeń pieniężnych. Pozew o wydanie ENZ składa się przy użyciu specjalnego formularza.
5 najczęstszych błędów w CV
12.09.2014
Kłamanie w dokumentach aplikacyjnych do pracy to strzał we własne kolano. To jeden z wielu błędów w trakcie tworzenia własnego unikatowego CV. Jakie są pozostałe błędy? Powiem Wam, czego unikać! Zapraszam do artykułu.
REKLAMA
Jak rozpocząć nową ścieżkę zawodową?
08.09.2014
Wrzesień jest bardzo dobrym miesiącem, aby pomyśleć o zmianie pracy lub o rozpoczęciu zupełnie nowej kariery. Wiele firm właśnie w tym czasie rekrutuje a rynek pracy, oferuje więcej nowych i ciekawych ofert. Co możesz zrobić, aby zmienić pracę lub obrać całkowicie, nową ścieżkę kariery? Poniżej znajdziesz 5 kroków, które pomogą Ci we wprowadzeniu korzystnych zmiany w życiu zawodowym.
Jak napisać dobre CV?
03.09.2014
CV kandydata stanowi podstawowy dokument w poszukiwaniu pracy. Informacje zawarte w CV wpływają nie tylko na powodzenie kandydata we wstępnych etapach procesu rekrutacyjnego ale i na kształt samej rozmowy kwalifikacyjnej. Jakie informacje powinniśmy zawrzeć w swoim CV, a jakich lepiej jest unikać?
Osoby zatrudnione we Włoszech na podstawie umowy o wykonanie określonego projektu, czyli tzw. contratto a progetto często zastanawiają się czy będą miały możliwość uzyskania prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Jakie warunki należy spełnić w latach 2013-2015, aby go otrzymać?
Zawarcie małżeństwa z cudzoziemcem
16.12.2013
Ponad milionowa populacja Polaków pracujących w państwach Unii Europejskiej w sposób naturalny nawiązuje relacje zawodowe i osobiste z obywatelami innych państw. Sprzyja to pogłębianiu więzi, które nierzadko wieńczone są faktem zawarciem małżeństwa. Warto, zatem wiedzieć, jakie reguły warunkują skuteczność prawną związku małżeńskiego zawieranego przez obywateli polskich z partnerami z innych państw. Warto o nich pamiętać po to, by nie doszło do sytuacji, w której okazuje się, że związek małżeński nie istnieje lub jest nieważny.
Jak poprawnie napisać CV?
16.12.2013
Kandydat, który ubiega się o pracę na określonym stanowisku powinien przede wszystkim przedstawić swój życiorys, czyli curriculum vitae (CV). Jest podstawowy, a zarazem pierwszy dokument, do którego wgląd ma przyszły pracodawca. Jakie informacje należy zawrzeć w CV, a jakie są zbędne?
Podróż samochodem na terenie UE
11.12.2013
Podróżując po krajach Unii Europejskiej warto poznać obowiązujące przepisy dotyczące poruszania się samochodem, ponieważ nie wszystkie zasady są takie same, jak w kraju zamieszkania. Uregulowania te różnią się nawet pomiędzy krajami członkowskimi. Warto więc zapoznać się z podstawowymi zasadami obowiązującymi w poszczególnych państwach członkowskich tak, aby nasza podróż przebiegła bez większych problemów.
Coraz częściej słyszy się o porwaniach dzieci do innych państw czy o składaniu wniosków i skarg rodziców o wydanie uprowadzonego dziecka. Takie działania wynikają z konfliktów między rodzicami związanymi w głównej mierze z problemami małżeńskimi. Jakie przepisy regulują kwestię uprowadzenia dziecka za granicę?
Urlop ojcowski i tacierzyński we Włoszech
23.09.2013
Jakie warunki należy spełnić, aby ubiegać się urlop tacierzyński i ojcowski we Włoszech? Gdzie złożyć odpowiedni wniosek?
Cudzoziemcy podróżujący po Włoszech samochodem, jak w każdym innym kraju europejskim powinni liczyć się z możliwością otrzymania mandatu drogowego. Jednak często zdarza się, że mandaty zostają przesłane kilka miesięcy po powrocie do kraju.
Związek z Włochem - jaki prawa ma dziecko?
01.07.2013
Prawo włoskie przewiduje obowiązek utrzymywania i wychowywania dzieci przez obojga rodziców proporcjonalnie do posiadanych środków i możliwości zarobkowych. Artykuł 155 włoskiego kodeksu cywilnego (stosowany również w przypadku, kiedy rodzice nie są małżeństwem) chroni prawo dzieci do pozostania w mieszkaniu.
Rozwód międzynarodowy - jakie prawo?
31.08.2012
Rozwód międzynarodowy wymaga w pierwszej kolejności ustalenia prawa właściwego, tym bardziej, że w tym zakresie nie wszystkie systemy prawne zezwalają na rozwiązanie małżeństwa, nadto różne są przesłanki dopuszczalności rozwodu - wyjaśnia adwokat dr Dariusz Czajka.
Prawa kobiety w ciąży we Włoszech
01.08.2012
We Włoszech kobieta podczas ciąży ma prawo do bezpłatnych badań lekarskich. Ponadto jest chroniona przez przepisy prawa pracy.
Oprócz opłaty za czynsz (wynajem), prawo włoskie przewiduje, że najemca musi opłacać także szereg dodatkowych opłat. Jakich?
Warunki zatrudnienia obywateli Unii Europejskiej w charakterze pomocy domowej są takie same jak dla obywateli Włoch. Przed podjęciem pracy najlepiej jest zawrzeć na piśmie ustalone warunki zatrudnienia.
Przed wyjazdem do sezonowej pracy we Włoszech powinniśmy poznać ogólne informacje dotyczące praw pobytowych.
Alimenty od ojca Włocha
27.04.2012
Kiedy jedno z rodziców jest w posiadaniu wyroku zagranicznego, który zasądza alimenty od drugiego rodzica i powyższy wyrok musi zostać wykonany we Włoszech, uznanie wyroku zagranicznego powinno nastąpić automatycznie. Warunkiem jest spełnienie kilku dodatkowych kryteriów.