Monika Chylińska
Dołącz do grona ekspertówJakie rośliny sprawdzą się w ogrodzie zimą?
20.06.2011
Zima w ostatnich latach jest wyjątkowo kapryśna. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby i o tej porze roku nasz ogród wyglądał na piękny i zadbany – wystarczy posadzić odpowiednie gatunki roślin.
Po co rzeczoznawcy Sanepid, BHP i P.POŻ?
20.06.2011
Zadaniem rzeczoznawcy jest sprawdzenie i uzgodnienie dokumentacji projektowej projektu budowlanego pod względem przepisów i rozporządzeń szczegółowych, które dotyczą poszczególnych dziedzin: sanitarnej, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz pożarowej.
REKLAMA
Uzyskanie pozwolenia na budowę jest procesem długotrwałym i wymaga skompletowania szeregu dokumentów jeszcze przed złożeniem wniosku.
Podstawą budowy systemu nawodnienia automatycznego jest projekt całej instalacji.
REKLAMA
Podstawowym obowiązkiem w procesie budowlanym jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Jest to decyzja administracyjna zezwalająca na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego.
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, którym powinny odpowiadać budynki, i ich usytuowanie określa kilka rodzajów pomieszczeń. Podział na pomieszczenia i ich przeznaczenie podlega dalszym szczegółowym warunkom technicznym, klasyfikowanym pod względem przeznaczenia na stały i tymczasowy pobyt ludzi, wymiarów, wysokości i kubatury, oświetlenia i nasłonecznienia, ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa oraz wyposażenia w instalacje. Zobacz jakie rodzaje pomieszczeń wyróżniamy.
Czym są grupy wysokościowe budynków?
06.06.2011
Wprowadzenie określeń wysokości budynków ma odniesienie w warunkach technicznych dotyczących ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa użytkowania, oraz komunikacji wewnętrznej budynku, konstrukcji i instalacji. Wykorzystywane jest również w odniesieniu do planów zagospodarowania przestrzennego.
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, którym powinny odpowiadać budynki, i ich usytuowanie, określa kilka rodzajów budynków.
Jakie uprawnienia mają organy nadzoru budowlanego i administracji architektoniczno- budowlanej?
06.06.2011
Organa administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego, przy wykonywaniu obowiązków określonych przepisami prawa budowlanego, mogą dokonywać czynności kontrolnych. Protokolarne ustalenia dokonane w toku tych czynności stanowią podstawę do wydania decyzji oraz podejmowania innych środków przewidzianych w przepisach prawa budowlanego.
Sformułowanie „organa administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego” wielokrotnie pojawia się w prawie budowlanym, np. w odniesieniu do wydania decyzji, złożenia wniosku o decyzję lub nadzoru budowlanego. Przy jakim urzędzie i do jakich zadań zostały utworzone specjalne organa administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego?
Podlewanie ręczne czy nawadnianie?
04.05.2011
Człowiek nowoczesny i wygodny z pewnością wybierze mechaniczne nawadnianie ogrodu. Jednak przeciwnicy takiego typu podlewania znajdą wiele argumentów za podlewaniem ręcznym.
Woda w ogrodzie, tylko w jakiej formie?
04.05.2011
Woda jest nieodzownym elementem ogrodu. Pozostaje tylko pytanie, w jakiej formie ją zaprojektować i jak to wykonać? Żeby podjąć tę decyzję z korzyścią dla nas i ogrodu, należy rozważyć trzy sprawy: jaki charakter ma nasz ogród, jaki rodzaj wody lubimy i jaką dysponujemy przestrzenią , którą możemy przeznaczyć na wodę.
Projekt zagospodarowania działki lub terenu to plansza zbiorcza zawierająca wszystkie informacje o tym, jak będzie wyglądała działka po zakończeniu prac budowlanych. Dotyczy to zarówno prac naziemnych, jak i instalacji podziemnych.
Systemy nawodnienia automatycznego to szereg urządzeń współpracujących podczas podlewania ogrodu. System taki należy zaprojektować indywidualnie dla każdego ogrodu lub terenu zielonego.
Zamawiając projekt u architekta lub kupując gotowy projekt, chcemy mieć pewność, że spełni on wszystkie warunki prawne potrzebne do jego budowy. Jednym z warunków, jakie powinny być spełnione podczas projektowania domu jest dostosowanie go do wytycznych zawartych w Rozporządzeniu o Warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Prawo Budowlane w przypadku pewnej, ściśle określonej grupy obiektów, zezwala na ich budowę bez konieczności uzyskania Pozwolenia na Budowę. Większość z nich wymaga jednak formy Zgłoszenia zamiaru budowy.
Po zgłoszeniu zamiaru wybudowania obiektu budowlanego lub wykonania robót budowlanych zwolnionych od pozwolenia na budowę odpowiedni organ władzy ma 30 dni na rozpatrzenie sprawy. Organ może wnieść w drodze decyzji sprzeciw z trzech podstawowych przyczyn.
Ustawa przewiduje dla każdego uczestnika procesu budowlanego oddzielną funkcję oraz przyznaje mu prawa i obowiązki. Szczegółowo również określa obowiązki Kierownika budowy.
Ustawa przewiduje dla każdego uczestnika procesu budowlanego oddzielną funkcję oraz przyznaje mu prawa i obowiązki. Do obowiązków Projektanta należy opracowanie projektu budowlanego w sposób zgodny z ustaleniami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, zgodnie z wymaganiami ustawy, przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej.
Ustawa przewiduje dla każdego uczestnika procesu budowlanego oddzielną funkcję oraz przyznaje mu prawa i obowiązki. Precyzuje również obowiązki Inspektora nadzoru inwestorskiego.