REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Tomasz Wydra

Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

Doktorant Kolegium Gospodarki Światowej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Zawodowo związany z dużymi inwestycjami współfinansowanymi ze środków UE, prywatnie zainteresowany książkami, podróżami i dobrym jedzeniem.

 

Przed przedsiębiorcami kolejna szansa na otrzymanie unijnej dotacji. Tym razem jednak dotyczy ona podmiotów, które zdecydują się realizować swoje inwestycje na terenie 5 województw Polski Wschodniej.
Zawsze warto powalczyć o środki na rozwój naszego przedsiębiorstwa. Tym bardziej, gdy w odróżnieniu od kredytu bankowego mają one charakter bezzwrotny i mogą pokrywać do 60% wydatków poniesionych na realizację inwestycji. Takie możliwości oferuje Unia Europejska w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.W tej części artykułu przedstawię podstawowe kategorie wydatków kwalifikowanych, które mogą podlegać zaliczkowania lub refundacji ze środków europejskich jak również maksymalne progi unijnego dofinansowania dla poszczególnych typów przedsiębiorstw.

REKLAMA

Odpowiedź na to pytanie tylko z pozoru może wydawać się prosta. Tak naprawdę proces aplikowania o środki unijne bywa okupiony dużym wysiłkiem i zaangażowaniem wielu osób. Poprawne przygotowanie wniosku o dofinansowanie może tą drogę znacznie skrócić, a przyznana dotacja pozwoli rozwinąć nasze przedsiębiorstwie na rynku regionalnym.
Podczas przygotowania wniosku o dofinansowanie powinniśmy skonfrontować nasz pomysł na „innowacyjność” z wymogami formalnymi stawianymi przed wnioskodawcami podczas oceny.

REKLAMA

W ramach ogłoszonego konkursu, o dofinansowanie unijne będą mogły ubiegać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa zamierzające konkurować na rynku poprzez rozwój innowacyjności. W ramach projektu możemy dofinansować zakup licencji, know-how jak również ich wdrożenie poprzez np. zakup nowoczesnego sprzętu. Efektem wdrożenia nowych technologii powinno być wytworzenie nowego, innowacyjnego produktu lub usługi (poddziałanie 1.1.3 RPO WZ).
Po zakończeniu oceny formalnej kolejnym etapem weryfikacji dokumentacji aplikacyjnej jest ocena środowiskowa, ekonomiczno-finansowa oraz techniczna. Od jej wyników zależeć może przyznanie unijnego dofinansowania.
Po zakończeniu naboru wniosków o dofinansowanie, następuje etap oceny złożonych dokumentów. Oceniający mogą wezwać wnioskodawcę do uzupełnienia dostarczonej dokumentacji w określonym terminie i trybie. Brak naniesienia uzupełnień lub udzielenia wyjaśnień może skutkować odrzuceniem wniosku.
Tylko do 30 czerwca br. można składać dokumentację aplikacyjną do poddziałania 1.1.3 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. W ramach ogłoszonego konkursu wsparcie mogą uzyskać projekty podnoszące konkurencyjność oraz innowacyjność mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w województwie zachodniopomorskim.
Unijny grant może skutecznie zwiększyć konkurencyjność i atrakcyjność naszego przedsiębiorstwa na rynku. Dlaczego masz stać biernie i przyglądać się jak unijny tort topnieje w oczach? Powalcz już dzisiaj o swoją część unijnych pieniędzy.
Dotacje unijne przeznaczone na rozwój przedsiębiorstw w regionach cieszą się niesłabnącą popularnością. Również przedsiębiorcy zamierzający realizować swoje projekty na obszarze województwa zachodniopomorskiego mogą sięgnąć po unijną dotację.
Konkurs dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą w województwie opolskim cieszył się sporym zainteresowaniem wśród potencjalnych beneficjentów. Złożone wnioski podlegają obecnie ocenie. Nie wszyscy jednak wiedzą, że nawet podczas oceny wniosków istnieje możliwość ich poprawy. Jest to jednak podyktowane pewnymi warunkami.
Został zakończony nabór wniosków o dofinansowanie w konkursie dla osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą w województwie opolskim (tzw. start-up). Złożona dokumentacja zostanie teraz poddana ocenie pod kątem wielu kryteriów. Od wyników tej oceny może zależeć przyznanie unijnej dotacji.
Skuteczne aplikowanie o środki unijne wiąże się z koniecznością złożenia pełnej dokumentacji aplikacyjnej. Będzie ona weryfikowana podczas oceny wniosku o dofinansowanie.
Rozwój mikroprzedsiębiorstw w województwie dolnośląskim ma szansę nabrać tempa. Wszystko dzięki unijnym dotacjom inwestycyjnym. Pamiętajmy, jednak, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez nas w trakcie realizacji projektu będą mogły zostać objęte wsparciem.
Wydatki kwalifikowane, czyli wydatki, które mogą być przedmiotem dofinansowania unijnego zostały szczegółowo określone w dokumentacji dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.
Wnioskując o unijną dotację dla swojego przedsiębiorstwa musimy pamiętać, że Unia Europejska pokrywa tylko część kosztów poniesionych podczas realizacji inwestycji. Pozostała część musi zostać pokryta przez wnioskodawcę ze środków własnych.
Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca ogłosiła nabór wniosków o dofinansowania w ramach konkursu dla mikroprzedsiębiorców. Zainteresowani mogą otrzymać dotację unijną w wysokości do 60% wydatków kwalifikowanych w projekcie.
Ruszył konkurs na dotacje inwestycyjne dla mikroprzedsiębiorców w województwie dolnośląskim. Do rozdysponowania w ramach tego naboru jest ponad 20 mln PLN.
Złożona dokumentacja aplikacyjna podlega ocenie pod kątem kryteriów formalnych i merytorycznych. Ich znajomość pozwoli nam na lepsze przygotowanie wymaganych dokumentów.
Udzielenie unijnego wsparcia jest możliwe pod warunkiem przygotowania dobrej dokumentacji aplikacyjnej. Tylko najlepiej ocenione projekty będą miały szansę otrzymać dotację.

REKLAMA