Tomasz Wydra
Dołącz do grona ekspertów
Jeszcze w grudniu br. rozpocznie się nabór wniosków o dofinansowanie projektów polegających na tworzeniu i modernizacji działów badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach. Unijną dotację będzie można otrzymać na m.in. zakup urządzeń i aparatury oraz patentów i licencji niezbędnych do prowadzenia takiej działalności.
Problemy związane z pozyskaniem kapitału zewnętrznego na inwestycje dotyczą prawie wszystkich przedsiębiorstw, ale najbardziej dotykają najmniejsze firmy w początkowym okresie ich funkcjonowania. Z pomocą dla takich przedsiębiorstw przychodzą władze województwa lubelskiego, które ogłosiły właśnie nabór wniosków o dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych na obszarze województwa lubelskiego.
REKLAMA
To ostatni dzwonek na otrzymanie unijnej dotacji dla mikroprzedsiębiorców realizujących projekty inwestycyjne na terenie województwa lubelskiego. Właśnie ruszył nabór wniosków o dofinansowanie projektów realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.
Jak kwalifikować zakup środków transportu w projektach lubelskich przedsiębiorców – cześć II
08.11.2010
Znamy już zasady kwalifikowania wydatków w przypadku zakupu nowego środka transportu. Jeżeli jednak zakup takiego pojazdu przewyższa nasze możliwości, może warto zastanowić się nad zakupem używanego środka transportu. One również mogą zostać uznane za wydatki kwalifikowane w projekcie i podlegać refundacji ze środków unijnych, ale pod warunkiem zachowania określonych zasad kwalifikowalności.
REKLAMA
Jak kwalifikować zakup środków transportu w projektach lubelskich przedsiębiorców – część I
08.11.2010
Na potrzeby realizacji projektu inwestycyjnego może zaistnieć konieczność zakupu samochodu ciężarowego. Czy w związku z tym koszty zakupu takiego pojazdu mogą zostać uznane za wydatek kwalifikowany i zostać zwrócone ze środków unijnych? A jeśli tak to na jakich zasadach? Czy dotyczą one również pojazdów używanych? Na te jak i pozostałe pytania postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Jak lepiej zarządzać firmą rodzinną?
03.11.2010
Na to pytanie mają szansę uzyskać odpowiedź przedsiębiorcy firm rodzinnych, którzy wezmą udział w projekcie „Firmy rodzinne”, organizowanym przy współudziale Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Dzięki kompleksowemu programowi uczestnicy dowiedzą się jak efektywniej zarządzać firmą rodzinną, jak stworzyć nową wizję rozwoju firmy oraz jak budować lepsze relacje z pracownikami.
Przedsiębiorcy z województwa kujawsko-pomorskiego mają teraz niepowtarzalną szansę wypromowania swoich produktów na arenie międzynarodowej. Dzięki funduszom unijnym przeznaczonym na ten cel możemy nawiązać nowe znajomości, która w przyszłości zaowocuje stałą współpracą gospodarczą.
Od 15 listopada 2010 roku przedsiębiorcy z województwa kujawsko-pomorskiego mogą składać wnioski o dofinansowanie dla projektów promujących regionalne i lokalne marki w kraju i za granicą. W zależności od typu projektu można otrzymać dofinansowanie z UE nawet do 100 tys. złotych.
Przed podpisaniem umowy o dofinansowanie projektu celowego wnioskodawcy są zobowiązani do uzupełnienia dokumentów złożonych na etapie aplikowania o środki unijne. Spełnienie kryteriów kwalifikowalności projektu oraz wnioskodawcy musi nastąpić również podczas podpisywania umowy o dofinansowanie projektu.
Po zakończeniu procesu oceny i zatwierdzeniu projektu do wsparcia zostaniemy poproszeni o dostarczenie dokumentów niezbędnych do podpisania umowy o dofinansowanie. Zgodnie z regulaminem konkursu mamy na to 14 dni.
Podczas oceny projektów celowych będzie badany poziom innowacyjności prowadzonych prac badawczo-rozwojowych. Oceniający to kryterium eksperci wezmą pod uwagę kilka elementów, które warto poznać przygotowując dokumentację aplikacyjną.
Wnioskodawca projektu celowego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka powinien zadbać, aby projekt w jak największym stopniu spełniał kryterium poziomu innowacyjności rezultatów prac badawczo-rozwojowych. W zależności od tego komisja konkursowa przyznaje punkty, które mogą decydować o przyznaniu unijnej dotacji.
Na potrzeby skutecznego aplikowania o środki unijne wymagane jest przedłożenie niezbędnej dokumentacji projektowej. Czy koszty związane z jej przygotowaniem mogą zostać uznane za wydatek kwalifikowany i zostać zrefundowane na podstawie wniosków o płatność?
W ramach wznowionego naboru wniosków o dofinansowanie przedsiębiorcy z województwa świętokrzyskiego mogą otrzymać dofinansowanie na projekty inwestycyjne, które poprawią system współpracy i zarządzania grupą i w konsekwencji przyczynią się do poprawienia konkurencyjności na rynku ponadlokalnym.
Decyzją Zarządu Województwa Świętokrzyskiego został wznowiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów inwestycyjnych realizowanych przez grupy przedsiębiorców z województwa świętokrzyskiego. W ramach naboru na realizację tego typu przedsięwzięć przeznaczono kwotę 18 mln PLN.
Nie wszystkie wydatki poniesione przez mikroprzedsiębiorców w związku z realizacją projektów inwestycyjnych będą mogły zostać uznane za kwalifikowane. W ramach poszczególnych kategorii wydatków istnieją ważne wyłączenia, o czym informuje potencjalnych wnioskodawców dokumentacja programowa.
Projekty inwestycyjne realizowane przez mikroprzedsiębiorców na terenie województwa małopolskiego będą mogły otrzymać unijną dotację w wysokości do 45% wydatków kwalifikowanych. Weryfikacja planowanych do poniesienia wydatków następuje już na etapie oceny wniosku o dofinansowanie i jest dokonywana w oparciu o dokumentację programową.
Jeszcze w październiku ruszy nabór wniosków o dofinansowanie projektów realizowanych przez mikroprzedsiebiorców na terenie województwa małopolskiego. Maksymalna pula unijnej dotacji, o którą możemy wnioskować w projekcie wynosi aż 400 tys. złotych. Ten spory zastrzyk gotówki możemy przeznaczyć na unowocześnienie swojego przedsiębiorstwa.
O przyznanie bezzwrotnej dotacji ze środków unijnych mogą teraz ubiegać się mikroprzedsiębiorcy, którzy zamierzają zrealizować swój projekt na obszarze województwa małopolskiego. Drogą ku przyznaniu unijnej pomocy jest złożenie wniosku o dofinansowanie na zasadach określonych w dokumentacji konkursowej.
Teraz również najmniejsze firmy mają możliwość ubiegania się o dofinansowanie unijne na realizację przedsięwzięć inwestycyjnych w województwie małopolskim. Premiowane będą projekty polegające m.in. na rozbudowie przedsiębiorstwa oraz wprowadzenia na rynek nowych produktów i usług. Na ten cel można otrzymać nawet do 400 tys. zł dotacji.