REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

 


 Absolwent prawniczych jednolitych stacjonarnych studiów magisterskich na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie, obecnie pracuje nad rozprawą doktorską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Ukończył Specjalność Międzywydziałową Psychologia Komunikacji Społecznej na UMCS w Lublinie oraz Policealne studium dla dorosłych w Lublinie uzyskując tytuł technik ekonomista. Absolwent IV Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Rzeszowie, profil humanistyczny.


 


Doświadczenie zawodowe zdobywał działając w Stowarzyszeniu Erasmus Student Network Polska będąc członkiem, a następnie koordynatorem Grupy Prawnej Stowarzyszenia ESN Polska. Następnie pełnił funkcję Przewodniczący Komisji Rewizyjnej w/w Stowarzyszenia.


 


Ponadto praktyki odbywał w kancelariach adwokackich w Lublinie, Krakowie i Rzeszowie. Zaś z działalnością sądu zapoznawał się w sądach w Rzeszowie i w Lublinie. Odbył specjalistyczne szkolenie z zakresu doradztwa ds. pozyskiwania funduszy europejskich oraz z formalno-prawnych aspektów zatrudniania w non-governmental organization

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą, powinien zawrzeć umowy ubezpieczenia odnośnie wszystkich wartościowych dla niego rzeczy. Oprócz tego może on być zobowiązany do zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Ma to na celu minimalizację szkód, które mogą w trakcie prowadzenia owej działalności mieć miejsce.
Przedsiębiorca prowadząc działalność gospodarczą może korzystać z ochrony dla znaków towarowych i oznaczeń geograficznych (faktu pochodzenia danej rzeczy lub usługi z miejsca o szczególnych właściwościach), jeżeli są one zarejestrowane. Fakt naruszenia tych dóbr determinuje czynności mające na celu ich zaniechanie.

REKLAMA

Przepisy precyzują jak powinna wyglądać umowa ubezpieczenia, w szczególności kwestię konieczności wydania ubezpieczającemu dokumentu ubezpieczenia. Ubezpieczyciel jest zobowiązany potwierdzić zawarcie umowy dokumentem ubezpieczenia. Jeżeli umowa jest zawierana np. drogą elektroniczną, w razie wątpliwości umowę uważa się za zawartą z chwilą doręczenia ubezpieczającemu dokumentu ubezpieczenia.
Prowadząc działalność gospodarczą należy liczyć się z faktem, że może nastąpić sytuacja, w której przedsiębiorcy zostanie wyrządzona szkoda. Przepisy prawa mówią w takich sytuacjach o odpowiedzialności odszkodowawczej, czyli działaniach zmierzających do naprawienia owej szkody.

REKLAMA

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej kojarzone jest zazwyczaj z umowami ubezpieczenia samochodu zawieranymi z zakładem ubezpieczeniowym lub umowami zawieranymi przez określone grupy zawodowe. Oprócz tego umowy obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej zawierane są także przez podmioty przyjmujące zamówienia na świadczenia zdrowotne.
Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą mogą, a czasami są także zobowiązani do zawierania umów ubezpieczenia. W wyniku zawarcia takiej umowy, w razie zajścia określonego zdarzenia ubezpieczyciel zobowiązany jest spełnić świadczenie określone w umowie. Najczęściej jest to wyplata określonej sumy pieniężnej.
W wyniku prowadzenia działalności gospodarczej powstaje tzw. tajemnica przedsiębiorstwa. Są to informacje poufne, co do których przedsiębiorca podjął czynności mające na celu ich ochronę przed dostaniem się w niepowołane ręce. Mogą one dotyczyć kwestii technicznych, handlowych lub organizacyjnych przedsiębiorstwa, ale także mogą to być inne informacje posiadające wartość gospodarczą.
Przedsiębiorca działający w obrocie może zawierać z kontrahentami umowy na wykonanie określonych czynności lub towarów. Jeżeli więc kontrahent nie wykonuje umowy, przedsiębiorca ponosi stratę. Odszkodowanie za poniesione straty nazywane według przepisów kodeksu cywilnego szkodą stanowi rekompensatę pieniężną dla tego przedsiębiorcy. Warto jednak wiedzieć czym jest szkoda i jakie odszkodowanie się za nią należy.
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą często zaciąga przeróżne zobowiązania finansowe. Jednak kredyt wiąże się z koniecznością jego spłacenia. To czasami  w przypadku kłopotów finansowych może być trudne. Dlatego też istnieje możliwość ubezpieczenia kredytu.
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może ubezpieczyć mienie, które wchodzi w skład jego przedsiębiorstwa, tj takie które służy prowadzeniu owej działalności. Ma to na celu uzyskanie odszkodowania w razie zaistnienia ewentualnej szkody.
Prowadząc działalność gospodarczą powinieneś liczyć się z wieloma okolicznościami. Może mieć miejsce sytuacja, gdy Twój pracownik wyrządza innemu podmiotowi szkodę. Jakiego rodzaju świadczeń poszkodowany może się domagać i z czym powinieneś się liczyć?
Istnieje wiele przypadków, w których osoba ponosi szkodę w wyniku wypadku, który polega na wypadnięciu, wylaniu lub wyrzuceniu czegoś z pomieszczenia. Poszkodowany zazwyczaj, albo w ogóle nie dochodzi odszkodowania, albo też chciałby, ale nie bardzo wie jakie kroki w tym celu przedsięwziąć.
Funkcjonując w obrocie może zdarzyć się nadzwyczajna sytuacja, w związku z którą podmiot biorący w niej udział dozna uszczerbku, za który zostanie przyznane następnie odszkodowanie.Za takie szczególne zdarzenie można uznać wypadek spowodowany, który został wywołany przyczyną zewnętrzną, powodując uraz lub śmierć osoby, która brała w nim udział. Bardzo często tego typu wypadki mogą mieć miejsce w zakładach, czy przy wykonywaniu czynności zawodowych poza zakładem.
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może zawierać umowy ubezpieczenia. Składkę oblicza się za czas trwania odpowiedzialności ubezpieczyciela. Jeżeli umowa wygasłaby przed upływem okresu na jaki została zawarta, ubezpieczającemu przysługuje zwrot składki za okres niewykorzystanej ochrony ubezpieczeniowej.
Prowadząc firmę posiadasz na wyposażeniu różne pojazdy mechaniczny. W związku tym konieczne jest płacenie obowiązkowego ubezpieczenia oc. Oprócz tego możesz opłacać składkę na ubezpieczenie autocasco. Likwidacja szkody wygląda jednak w przypadku obu typów ubezpieczenia nieco inaczej.
Akcjonariusz posiada uprawnienie do realizacji swojego prawa udziału bądź to osobiście, bądź przez pełnomocnika. Osobisty udział akcjonariusza to bezpośrednia forma uczestnictwa w podejmowaniu uchwał przez walne zgromadzenie akcjonariuszy. W związku z udziałem akcjonariusza w walnym zgromadzeniu spółki akcjonariusz może wykonywać przysługujące mu prawa z akcji. Akcjonariusz może realizować swoje prawo zawsze wtedy, gdy jego głosowanie osobiste albo przez pełnomocnika nie jest wyłączone.
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą używa w tym celu różnych urządzeń. Bardzo często posiada również środki transportu. Środki transportu podlegają zawsze obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej, a także mogą podlegać ubezpieczeniu autocasco.
Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą nie wykonują wszystkich czynności sami. Często jest tak, że czynności te przekazuje do realizacji swoim pracownikom. W przyypadku takich sytuacji warto wiedzieć jak kształtuje się kwestia odpowiedzialności za osoby, którymi się posłużono.
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z wykonywaniem różnego typu czynności. Jedną z takich czynności jest podróż służbowa, czyli sytuacja w której przedsiębiorca samodzielnie lub też pracownik wyjeżdża w inne miejsce niż miejsce prowadzenia działalności. Aby zniwelować ewentualne skutki różnych tragicznych zdarzeń, które mogą mieć miejsce w trakcie takiej podróży, przedsiębiorca może zawrzeć umowę ubezpieczenia. Nie jest to jednak ubezpieczenie obowiązkowe.
Prawo ukształtowało zasadę, że podmiot, któremu została wyrządzona szkoda może domagać się odszkodowania. O tym jak ustalić odszkodowanie oraz jaka powinna być jego wysokość również można dowiedzieć się z przepisów.

REKLAMA