REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Adam Kuchta

Związany z wydawnictwem Infor od 2007 r. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Współpracujący dotychczas z wydawnictwami m.in.: Medium, DiaPol, dziennik giełdy warszawskiej "Parkiet". Współautor książki "Jednolity Plik Kontrolny - poradnik praktyczny". Publikacje w czasopismach m.in.: "Parkiet", "Monitor Księgowego", "Biuletyn Głównego Księgowego", "Dziennik Gazeta Prawna". Publikacje na portalach internetowych m.in.: Onet.pl, Polki.pl, GazetaPrawna.pl. Redaktor naczelny portalu Infor.pl w latach 2021-2023.

Zapraszam do współpracy w zakresie publikacji na portalu Infor.pl. Zostań ekspertem portalu! Kontakt: adam.kuchta@infor.pl

Polecam moje wywiady:

· Etyka zawodowa w rachunkowości

· Potrzebne jest podejście systemowe, polegające na przesunięciu terminów dla wszystkich podatników

· Nie tylko finanse czyli księgowy w firmie

· Elektroniczny wykaz podatników VAT (white list)

· Kasy fiskalne online już są, kasy wirtualne nadchodzą

· Po 1 lipca 2020 r. deklaracja VAT tylko w pliku JPK_VAT

· Nowy doradca podatkowy – z szerszymi kompetencjami i po aplikacji

· Debata o zawodzie księgowego – z udziałem przedstawicieli SKwP

· Perspektywy dla zawodu doradcy podatkowego są wyśmienite

· Rewolucja w VAT przebiega ewolucyjnie

· Raportowanie schematów podatkowych z zachowaniem tajemnicy zawodowej doradcy podatkowego

· 70 lat rachunkowości na Uniwersytecie Łódzkim

· Intelektualizacja zawodu księgowego

· Nowy system certyfikacji księgowych

· Sankcje VAT zagrożeniem dla uczciwych podatników?

· Sztuczne działania podatników zostaną wyeliminowane

· Zawód księgowego wymaga podwyższania kwalifikacji

· Audyt musi wsłuchiwać się w potrzeby firmy

· Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania w polskim prawie podatkowym

· Jak przygotować się na Jednolity Plik Kontrolny (JPK)

· Biegły rewident partnerem i doradcą przedsiębiorcy

· 15 proc. CIT narusza zasadę równości

· Pełnokrwista postać księgowego, czyli wiedza, praktyka i etyka

· Księgowy to za mało, potrzebny jest prawnik i doradca podatkowy

· Nie ma ujemnych skutków deregulacji

Polecam moje podcasty:

· Zakres odpowiedzialności biura rachunkowego – wskazówki dla przedsiębiorcy

· Mały podatnik w 2020 r. – w podatkach dochodowych i VAT

· Nowa matryca stawek VAT 2019/2020 – jak przygotować firmę do zmian?

· VAT 2019/2020 - wiążąca informacja stawkowa (WIS)

· Nowa matryca stawek VAT 2019/2020 – konsekwencje dla przedsiębiorców

Z początkiem tego roku weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczące kwestii wniesienia do spółki lub spółdzielni wkładu pieniężnego. W związku z czym pojawiły się wątpliwości, czy zgodnie z obecnym brzemieniem przepisów wniesienie wkładu pieniężnego do spółki lub spółdzielni powoduje powstania po stronie podmiotu wnoszącego przychodu.
Zostaną wprowadzone uproszczenia dla podatników polegające na zmianie zakresu danych umieszczanych na dokumencie wystawianym przy nabyciu produktów rolnych i usług rolniczych od rolników ryczałtowych, czyli fakturze VAT RR. Pojawi się także możliwość wystawiania i przesyłania tych faktur w formie elektronicznej.

REKLAMA

Resort finansów przygotował nowe rozporządzenie w zakresie ewidencji i dokumentacji dotyczących wyrobów akcyzowych oraz znaków akcyzy. Chodzi o dostosowanie przepisów do ostatnich zmian w ustawie o podatku akcyzowym. Nowe regulacje obejmują m.in. kwestie ewidencji suszu tytoniowego, płynu do papierosów elektronicznych (e-papierosów) oraz wyrobów nowatorskich.
W dniu 1 marca 2018 r. w Instytucie Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie odbyła się debata pod tytułem „Koszty uzyskania przychodów twórców”. Przedmiotem dyskusja były nowe regulacje w zakresie 50-proc. kosztów uzyskania przychodów, które z początkiem roku pojawiły się w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

W dniu 28 lutego 2018 r. w Warszawie odbyła się VII Konferencja IIA Polska dla Sektora Finansowego, pt. „Rola audytu wewnętrznego w aspekcie zmieniającego się prawa regulującego działalność instytucji finansowej”. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Infor.
Likwidacja zwolnienia podmiotowego dla podatników dokonujących dostaw niektórych kategorii towarów na odległość (np. sprzedaż internetowa lub telefoniczna) oraz dla podatników świadczących usługi ściągania długów, w tym faktoringu - takie propozycje zawiera nowy projekt zmian w ustawie o VAT, który wejdzie w życie 1 lipca 2018 r. Nowe regulacje mają na celu uszczelnienie systemu podatku VAT.
Podatnicy, będący osobami fizycznymi, jak również osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą ubiegać się o wydanie zaświadczenia potwierdzającego fakt niezalegania z podatkami lub stwierdzającego stan zaległości. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek do właściwego organu podatkowego.
W zeznaniu podatkowym PIT składanym za rok 2017 z ulgi internetowej mogą skorzystać wyłącznie ci podatnicy, którzy do tej pory nie korzystali z niej w ogóle albo po raz pierwszy skorzystali z niej w zeznaniu składanym w ubiegłym roku. Jakie warunki należy spełniać, ile można odliczyć i na jakim formularzu?
Jak prawidłowo przygotować i przesłać JPK_VAT za miesiąc styczeń (do 26 lutego), zminimalizować ryzyko wystąpienia błędów i uniknąć sankcji karno-skarbowych?
Na początku kwietnia 2018 roku zaczną obowiązywać nowe regulacje w zakresie składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Składka dla płatnika zgłaszającego do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż dziewięciu ubezpieczonych będzie obniżona do 1,67%, z obecnych 1,8%.
W celu korekty niektórych danych zawartych na fakturze ustawodawca dopuszcza możliwość wystawiania noty korygującej. Kiedy można wystawić notę korygującą i jakie warunki muszą zostać spełnione, aby nota była formalnie skuteczna?
Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych umożliwia osobom niepełnosprawna odliczanie wydatków na zakup leków w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej. Jednym z warunków skorzystania z ulgi jest potwierdzenie przez lekarza specjalistę konieczności stosowania leków oraz właściwe udokumentowanie poniesionych wydatków.
Doradcy podatkowi z całej Polski wybrali skład Krajowej Rady Doradców Podatkowych V kadencji (na lata 2018-2021). Nową Radę tworzy 38 członków, a jej przewodniczącym został prof. dr hab. Adam Mariański.
W dniu 31 stycznia 2018 roku odbyło się seminarium poświęcone bieżącym zagadnieniom podatkowym oraz nowym regulacjom w zakresie przetwarzania danych osobowych, pt. „Czy czekają nas rewolucyjne zmiany w podatkach w 2018 roku?”. Było to pierwsze seminarium z cyklu, przygotowane przez spółkę VGD z okazji 15-letniej rocznicy jej istnienia na rynku polskim.
W zeznaniu podatkowym PIT za 2017 r. podatnik ma prawo do uwzględnienia ulgi prorodzinnej (ulgi na dziecko), nawet w przypadku gdy w 2017 r. dziecko było pełnoletnie i uzyskało dochody. Przy czym, dochody te muszą mieścić się w określonym ustawowo limicie.
Minister Finansów w drodze rozporządzenia, które weszło w życie 1 lutego 2018 roku, określił nowe wzory deklaracji podatkowych dla podatku akcyzowego oraz deklaracji w sprawie przedpłaty akcyzy.
W dniach 12-14 stycznia odbył się V Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych, na którym doradcy podatkowi z całej Polski wybrali przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych (KRDP) na kolejną kadencję. Został nim prof. Adam Mariański, z którym mieliśmy przyjemność przeprowadzić rozmowę na temat zawodu doradcy podatkowego oraz zadań jakie wyznacza sobie nowy samorząd doradców na najbliższe lata.
W zeznaniu podatkowym za rok 2017, składanym w roku 2018 osoby niepełnosprawne lub ich opiekunowie mają prawo odliczyć niektóre wydatki w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Jakiego rodzaju wydatki można odliczyć i w jakiej wysokości?
W Dzienniku Urzędowym Ministra Rozwoju i Finansów z dniem 9 stycznia 2018 r. opublikowany został zaktualizowany Krajowy Standard Rachunkowości (KSR) Nr 9 „Sprawozdanie z działalności". Ma on zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych za rok obrotowy rozpoczynający się od 1 stycznia 2017 r.
Podatnicy, którzy opłacali w ubiegłym roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tytułu zarówno prowadzenia działalności, jak najmu prywatnego do dnia 31 stycznia 2018 roku muszą dokonać rozliczenia rocznego. Do rozliczenia przychodów ryczałtowców służy deklaracja PIT-28. Jak prawidłowo złożyć to zeznanie podatkowe?

REKLAMA