REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Adam Kuchta

Związany z wydawnictwem Infor od 2007 r. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Współpracujący dotychczas z wydawnictwami m.in.: Medium, DiaPol, dziennik giełdy warszawskiej "Parkiet". Współautor książki "Jednolity Plik Kontrolny - poradnik praktyczny". Publikacje w czasopismach m.in.: "Parkiet", "Monitor Księgowego", "Biuletyn Głównego Księgowego", "Dziennik Gazeta Prawna". Publikacje na portalach internetowych m.in.: Onet.pl, Polki.pl, GazetaPrawna.pl. Redaktor naczelny portalu Infor.pl w latach 2021-2023.

Zapraszam do współpracy w zakresie publikacji na portalu Infor.pl. Zostań ekspertem portalu! Kontakt: adam.kuchta@infor.pl

Polecam moje wywiady:

· Etyka zawodowa w rachunkowości

· Potrzebne jest podejście systemowe, polegające na przesunięciu terminów dla wszystkich podatników

· Nie tylko finanse czyli księgowy w firmie

· Elektroniczny wykaz podatników VAT (white list)

· Kasy fiskalne online już są, kasy wirtualne nadchodzą

· Po 1 lipca 2020 r. deklaracja VAT tylko w pliku JPK_VAT

· Nowy doradca podatkowy – z szerszymi kompetencjami i po aplikacji

· Debata o zawodzie księgowego – z udziałem przedstawicieli SKwP

· Perspektywy dla zawodu doradcy podatkowego są wyśmienite

· Rewolucja w VAT przebiega ewolucyjnie

· Raportowanie schematów podatkowych z zachowaniem tajemnicy zawodowej doradcy podatkowego

· 70 lat rachunkowości na Uniwersytecie Łódzkim

· Intelektualizacja zawodu księgowego

· Nowy system certyfikacji księgowych

· Sankcje VAT zagrożeniem dla uczciwych podatników?

· Sztuczne działania podatników zostaną wyeliminowane

· Zawód księgowego wymaga podwyższania kwalifikacji

· Audyt musi wsłuchiwać się w potrzeby firmy

· Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania w polskim prawie podatkowym

· Jak przygotować się na Jednolity Plik Kontrolny (JPK)

· Biegły rewident partnerem i doradcą przedsiębiorcy

· 15 proc. CIT narusza zasadę równości

· Pełnokrwista postać księgowego, czyli wiedza, praktyka i etyka

· Księgowy to za mało, potrzebny jest prawnik i doradca podatkowy

· Nie ma ujemnych skutków deregulacji

Polecam moje podcasty:

· Zakres odpowiedzialności biura rachunkowego – wskazówki dla przedsiębiorcy

· Mały podatnik w 2020 r. – w podatkach dochodowych i VAT

· Nowa matryca stawek VAT 2019/2020 – jak przygotować firmę do zmian?

· VAT 2019/2020 - wiążąca informacja stawkowa (WIS)

· Nowa matryca stawek VAT 2019/2020 – konsekwencje dla przedsiębiorców

SOP to skrót oznaczający Służbę Ochrony Państwa. Czym się zajmuje ta instytucja państwowa? Jakie ma zadania wobec prezydenta RP?
Premier Donald Tusk ogłosił zmianę planów dotyczących "Wakacji od ZUS" dla jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG), redukując okres zwolnienia ze składek z trzech do jednego miesiąca rocznie.

REKLAMA

Rok 2023 dobiegł końca, a wraz z nim zbliża się czas na coroczne rozliczenia podatkowe PIT. Od 15 lutego 2024 roku podatnicy będą mogli skorzystać z usługi e-Urzędu Skarbowego – Twój e-PIT, dostępnej na platformie podatki.gov.pl. Jest to ułatwienie przygotowane przez KAS dla osób, które chcą szybko i sprawnie dokonać rozliczenia podatkowego za rok 2023.
Rada Ministrów rozpatruje projekt "Wakacje od ZUS". Szefa resortu rozwoju i technologii informuje rząd o kierunku i harmonogramie prac legislacyjnych wdrażających nowe rozwiązania dla płatników składek ZUS prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

REKLAMA

W obliczu zimowych mrozów, istotne jest zwrócenie uwagi na przepisy regulujące pracę przy niskich temperaturach. Co się należy pracownikowi w okresie zimowym?
Rada Ministrów ma omówić na najbliższym posiedzeniu kierunek i harmonogram prac nad projektem ustawy wdrażającej tzw. urlop dla przedsiębiorców, znany jako "Wakacje od ZUS". Informacja na ten temat pojawiła się na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM), gdzie szczegółowo przedstawiono planowane działania.
W odpowiedzi na interpelację poselską, wiceminister finansów Jarosław Neneman potwierdził, że postulat podniesienia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł pozostaje aktualny. Dodał, że jego realizacja będzie wymagała dokładnych analiz i będzie dostosowana do wyników audytu stanu finansów publicznych.
1500 zł dla matek po urlopie macierzyńskim. Wypłaty będą pochodziły z programu "Aktywna Mama", który ma ruszyć już w 2024 roku. Nowe świadczenia będzie wypłacane co miesiąc. Jakie warunki będą musiały zostać spełnione, by otrzymać "babciowe"?
Pomoc pieniężna jaką podatniczka otrzymywała od swoich dzieci nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn - tak uznał organ skarbowy. Jak dokładnie wyglądała sprawa, o tym w poniższym artykule.
"Wakacje od ZUS" dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) mogą wejść w życie już w drugiej połowie 2024 roku. Co zawiera projekt ustawy? Jakie są wstępne założenia?
Ulga na start umożliwia przez pewien czas prowadzić firmę bez konieczności opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. Jednak do ZUS musi trafić składka zdrowotna. Ile wynosi w 2024 roku składka zdrowotna przy uldze na start, w zależności od formy opodatkowania?
Ustawodawca wprowadził zakaz sprzedaży energetyków dla dzieci i młodzieży, który obowiązuje od 1 stycznia 2024 roku. Jakie są szczegóły tego nowego rozwiązania prawnego?
Wzór wniosku o przekazanie 1,5% należnego podatku rolnego określony został w drodze rozporządzenia MF. Obowiązuje od 1 stycznia 2024 roku.
Jakie są nowe stawki opłaty paliwowej na rok 2024? Ustawodawca przygotowała obwieszczenie w tej sprawie. Jak dokładnie wyglądają zmiany?
Podatek od gier (POG), dopłaty do gier (GHD) oraz VAT-14, czyli podatek VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych podatnicy mogą już wpłacać na swój indywidualny mikrorachunek podatkowy. To zmiana aktualna od d 1 stycznia 2024 roku. Oto aktualny wykaz rodzajów podatków, opłat lub niepodatkowych należności budżetowych, których wpłata jest realizowana przy użyciu mikrorachunku podatkowego.
Od 1 stycznia 2024 roku wkraczamy w nową erę cyfryzacji usług podatkowych i celnych. Zmiany, będące częścią szeroko zakrojonej reformy, umożliwią podatnikom i przedsiębiorcom składanie wniosków o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), akcyzowych (WIA) oraz o pochodzeniu (WIP) w sposób całkowicie elektroniczny. Ma to na celu usprawnienie i przyspieszenie procesów administracyjnych, jednocześnie zwiększając transparentność i dostępność usług dla użytkowników.
Fundusz Kościelny to unikalna instytucja finansowa. Jego głównym celem jest wsparcie finansowe Kościołów i innych związków wyznaniowych działających w Polsce. Przyjrzyjmy się bliżej historii, organizacji, finansowaniu oraz celom Funduszu Kościelnego. Ile wynosi Fundusz Kościelny zaplanowany na 2024 rok i na co będą wydawane pieniądze?
KAS poinformowała, że 2 stycznia 2024 r. jest dniem wolnym od pracy dla służby cywilnej. W związku z tym nieczynne będą urzędy skarbowe, urzędy celno-skarbowe, izby administracji skarbowej oraz Krajowa Informacja Skarbowa.
Ulga rehabilitacyjna to preferencja podatkowa, która wspiera osoby niepełnosprawne oraz ich rodziny. Jednym z aspektów tej ulgi jest możliwość odliczenia wydatków związanych z samochodem. Jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej na samochód, jakie wydatki można odliczyć oraz jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia?
Rozwód to zdarzenie, które nie tylko zmienia życie osobiste, ale również wprowadza zmiany w relacjach prawnych i finansowych. Jedną z takich kwestii jest darowizna od teściów po rozwodzie. Przyjrzymy się zatem, jakie skutki podatkowe niesie za sobą otrzymanie darowizny od teściów po rozwodzie.

REKLAMA