Kancelaria Prawna Skarbiec
Dołącz do grona ekspertów
Usługa wstępnego wypełnienia zeznań rocznych PIT przez urzędy skarbowe będzie dostępna od 2015 r. dla podatników rozliczających się na deklaracji PIT-37, a od 2016 r. - dla składających deklaracje PIT-36 oraz PIT-38 – tak zakłada przyjęty niedawno przez rząd projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym oraz niektórych innych ustawach.
Zakaz pracy w handlu w niedzielę
05.03.2014
Zakaz pracy w placówkach handlowych miałby dotyczyć każdej niedzieli – tak zakłada obywatelski projekt zmian w Kodeksie pracy, który trafił pod obrady Sejmu.
REKLAMA
Wiele krajów oferujących przyjazne inwestorom systemy podatkowe zawiera (pod naciskiem OECD) umowy o wymianie informacji w sprawach podatkowych, umożliwiające dostęp do informacji, które mogą mieć istotne znaczenie dla określenia, wymiaru i poboru podatków. Polska zawarła takie umowy z Andorą, Belize, Bahamami, Bermudami, Brytyjskimi Wyspami Dziewiczymi, Dominiką, Gibraltarem, Grenadą, Guernsey, Kajmanami, Liberią, San Marino i wyspą Man.
Odwieczną bolączką pracodawców jest znalezienie odpowiedzi na pytanie jak podnieść zyski i jednocześnie obniżyć koszty. Można spróbować temu zaradzić! Z pomocą przyjdzie możliwość zatrudnienia pracowników w formie telepracy.
REKLAMA
Jak umorzyć należności w ZUS-ie?
25.08.2011
Przedsiębiorca zadłużony w ZUS może wystąpić z wnioskiem o umorzenie należności. Jeżeli utracił płynność finansową i nie ma środków na spłatę długu, może wnioskować o umorzenie należności z tytułu nieopłacania w terminie składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne.
Na podstawie kodeksu pracy firma może dokonać potrącenia należności z pensji pracownika bez jego zgody z tytułu zaciągniętych przez niego zobowiązań. Potrącanie dokonywane jest po odliczeniu składek na ZUS i zaliczki na podatek dochodowy, czyli z wynagrodzenia netto.
Podwykonawca, po wykonaniu prac, może żądać zapłaty nie tylko od wykonawcy, ale również od inwestora. Warunkiem koniecznym jest jednak zgoda inwestora na prace danego podwykonawcy. W jakich sytuacjach może do tego dojść? W jakiej formie musi być wyrażona zgoda by roszczenie było zasadne oraz jakie okoliczności wpływają na możliwość żądania zapłaty od inwestora?
Urlop ojcowski w praktyce
13.05.2011
Od 1 stycznia 2012 roku urlop tacierzyński (ojcowski) będzie co do zasady mógł trwać 2 tygodnie. Od nowelizacji Kodeksu Pracy wprowadzonej w 2010 r., także ojciec może wziąć urlop i zajmować się dzieckiem. Rozwiązanie, które miało dać ojcom możliwość poświęcenia czasu w pierwszych miesiącach od narodzin dziecka nie cieszy się raczej powodzeniem. Jak wygląda urlop „tacierzyński” w polskich realiach? Dowiesz się z poniższego artykułu.
W wyniku nowelizacji ustawy o PIT od 1 stycznia 2011 r. tzw. "wymiana udziałów" w spółce kapitałowej (z o.o. i akcyjna) stanowi koszt uzyskania przychodów również dla osób fizycznych. Te nowe przepisy są bardzo korzystne dla podatników i mogą być wykorzystywane do zmniejszenia obciążeń podatkowych przy transakcjach zbycia udziałów lub akcji w spółkach kapitałowych.
Kiedy możesz zakwestionować wysokie odsetki?
14.04.2011
Najczęściej kwestia odsetek i ich wysokości jest określona przez kontrahentów w umowie. Nie zawsze jednak będą to zapisy skuteczne, ponieważ ustawodawca określił wysokość odsetek maksymalnych. Może się jednak zdarzyć, iż dopiero w postępowaniu egzekucyjnym pojawi się sposobność do zakwestionowania zawyżonych odsetek.
Polska nie jest niestety państwem, w którym prowadzenie działalności gospodarczej jest lekkie łatwe i przyjemne. I nie chodzi tu bynajmniej o silną konkurencję na rynku, lecz o liczne prawne i urzędnicze bariery, z którymi codziennie muszą się mierzyć działający w Polsce przedsiębiorcy. W ostatnim rankingu państw przyjaznych biznesowi, ogłaszanym corocznie przez Bank Światowy, nasz kraj znalazł się na „zaszczytnym” 70. miejscu – m.in. za Litwą, Białorusią i... Rwandą. Czy są szansę na zmianę tego stanu rzeczy?
Od 1 maja kasa dla lekarzy i prawników!
24.03.2011
Od 1 maja 2011 r. na lekarzach ciążyć będzie obowiązek rejestrowania swoich dochodów przy pomocy kas fiskalnych. Czy zawsze i w każdej sytuacji?
Przeglądając witrynę internetową Ministerstwa Gospodarki, możemy się dowiedzieć, że misją Ministerstwa jest „stworzenie najlepszych w Europie warunków prowadzenia działalności gospodarczej”. Znając polskie realia, można i należy przypuszczać, że jeszcze sporo wody w Wiśle upłynie, nim ten szczytny cel zostanie zrealizowany, niemniej jednak warto odnotować kroki, które mają nas do tego celu przybliżyć. Jednym z nich jest wprowadzenie elektronicznego rejestru przedsiębiorstw.
Prognozy wzrostu gospodarczego w krótkim okresie czasu są optymistyczne. Zarówno w tym, jak i w przyszłym roku powinniśmy odnotować wzrost rzędu 4 proc. Warto jednak już teraz zastanowić się nad tym, jak wzrost PKB będzie kształtował się za kilka lat.
Dotychczas nie było jasne, czy w przypadku likwidacji spółki osobowej bądź wystąpienia wspólnika zwrot przysługującego wspólnikowi majątku skutkuje powstaniem u niego przychodu podlegającego opodatkowaniu. Rozbieżności te prowadziły do licznych sporów podatników z fiskusem, nierzadko rozstrzyganych przez sądy. Ich wyroki były zresztą z reguły korzystne dla podatników. Wygląda na to, że wątpliwości te ustawodawca postanowił ostatecznie rozstrzygnąć.
W dniu 19 października 2010 r. został przyjęty przez rząd, a już 29 października stał się ustawą uchwaloną przez Sejm - projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Zgodnie z uzasadnieniem celem planowanych zmian jest dostosowanie polskich przepisów do prawa wspólnotowego oraz sprecyzowanie zasad opodatkowania dochodów uzyskiwanych przez podatników z tytułu udziałów w spółkach nie będących osobami prawnymi.
Rodzina na Swoim wkrótce bez rynku wtórnego
07.09.2010
Ministerstwo Infrastruktury wykreśliło z programu „Rodzina na Swoim” rynek wtórny. Oznacza to, że od 1 lipca 2011 r. nie będzie można zaciągać kredytów z dopłatą na używane mieszkania. Dlaczego resort zdecydował się podjąć taką decyzję i jak wpłynie ona na rynek nieruchomości?
Rząd w dobie kryzysu szuka oszczędności gdzie się da. Program „Rodzina na Swoim” niestety nie umknął jego uwadze. Ministerstwo Infrastruktury ma zamiar zmienić zasady udzielania pomocy, a od 31 grudnia 2012 roku zakończyć przyjmowanie nowych wniosków.
Podatnicy, którzy nie zgłaszają do opodatkowania swoich dochodów mogą zostać niemile zaskoczeni podatkiem w wysokości 75% ukrytych dochodów. Ale najpierw te ukryte dochody fiskus musi wyśledzić.
Część klientów Citi Handlowego może mieć powody do zadowolenia. A dokładnie Ci, którzy nabyli obligacje upadłego Lehman Brothers za pośrednictwem tego banku. Dlaczego? W sporze prowadzonym z powództwa cywilnego, dotyczącym uzyskania odszkodowania od banku, osiągnęli oni połowiczny sukces. Jednakże, mimo materiałów obciążających doradców, postępowanie karne zostało umorzone.