REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krajowa Izba Gospodarcza

Dołącz do grona ekspertów
Krajowa Izba Gospodarcza

Dbamy o przedsiębiorczość już ponad 30 lat

Krajowa Izba Gospodarcza to największa niezależna organizacja biznesu w Polsce. Powstała w 1990 r. na mocy ustawy o izbach gospodarczych. Od początku swojego istnienia wspieramy interesy polskich przedsiębiorców, rozwijamy współpracę międzynarodową i polski eksport, organizujemy konferencje i kongresy gospodarcze, realizujemy projekty unijne.

Obecnie w naszych strukturach znajduje się blisko 160 organizacji biznesowych. Są to izby branżowe, regionalne, bilateralne, stowarzyszenia, związki pracodawców czy fundacje. W naszych strukturach działa aż 20 komitetów eksperckich oraz Klub Radców Handlowych.

Mamy około 200 podpisanych umów o współpracy z izbami i instytucjami z ponad 100 krajów. To znacznie ułatwia nam organizowanie wizyt dyplomatycznych czy misji handlowych. Jesteśmy też członkiem Eurochambres, czyli Stowarzyszenia Izb Europejskich w Brukseli oraz ICC - International Chamber of Commerce z siedzibą w Paryżu. Ma to szczególne znaczenie dla promocji przedsięwzięć KIG za granicą.

W strukturach KIG działa Biuro Legalizacji, Certyfikacji i Karnetów ATA, które wspiera polskich eksporterów w zakresie przygotowania niezbędnych dokumentów handlowych.

Strona www: https://kig.pl/

TT: @wwwkigpl

Li: https://www.linkedin.com/company/krajowaizbagospodarcza/

FB: https://www.facebook.com/kigpl/

Bezrobocie w Polsce. GUS zaprezentował dane o poziomie bezrobocia rejestrowanego w końcu października 2022 roku.
Handel hurtowy w Polsce 2022. GUS zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego w październiku 2022 roku.

REKLAMA

Dyrektywa CSRD. Parlament Europejski przyjął dyrektywę w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju w dniu 10 listopada br.
Prawo energetyczne - zmiany zakładające silną centralizację rynku wodoru, są próbą pośredniego koncesjonowania rynku w pełni, czyli kontrolowania go. Nie sprzyja to zrównoważonemu rozwojowi, oszczędnemu i racjonalnemu użytkowaniu paliw i energii, rozwojowi konkurencji, a w szczególności nie równoważy interesów przedsiębiorstw energetycznych i odbiorców paliw i energii. Takie jest stanowisko Krajowej Izby Gospodarczej, Konfederacji Lewiatan, Stowarzyszenia HydrogenPoland i Klastra Technologii Wodorowych.

REKLAMA

Inflacja w październiku 2022 roku wyniosła 17,9%. Natomiast w I kwartale 2023 roku prognozowane jest przekroczenie poziomu 20%.
Inflacja we wrześniu. GUS zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2022 r.
Bezrobocie w Polsce 2022. GUS zaprezentował dane o poziomie bezrobocia rejestrowanego w końcu sierpnia 2022 roku.
Handel hurtowy w sierpniu 2022, zgodnie z danymi GUS, zanotował wyraźne wzrosty – zarówno w ujęciu miesięcznym jak i rocznym. Rośnie również dynamika nowych zamówień w przemyśle oraz zamówień eksportowych. Daje to nadzieję, że wbrew niektórym pesymistycznym prognozom polskie firmy nie będą aż tak bardzo spowalniać aktywności w najbliższych miesiącach.
Inflacja w sierpniu 2022 roku na poziomie 16,1%. W stosunku do sierpnia 2021 roku ceny opału ze wzrostem 156,9%.
Narodowy Bank Polski poinformował o stanie aktywów rezerwowych w końcu sierpnia. To już piaty wzrost rezerw z rzędu.
Lipcowe dane GUS o handlu hurtowym pokazują spadek w ujęciu miesięcznym o 1,7% oraz wzrost o 31,4% w stosunku do wyników osiągniętych przed rokiem. Ze statystyk wynika również, że w stosunku do ubiegłego roku wzrosły nowe zamówienia w przemyśle oraz zamówienia eksportowe. Analizując wyniki handlu i zamówień w przemyśle warto jednak pamiętać, że na poziom ich dynamiki wpływ ma rosnąca inflacja i słaba wycena złotego - komentuje Grzegorz Stańczak z Biura Polityki Gospodarczej KIG.
GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2022. Przeciętne uposażenie uległo zwiększeniu o 155,28 PLN do 6554,87 PLN tj. o 2,4%.
GUS podał wyniki budownictwa w czerwcu 2022 r. Produkcja budowlano-montażowa okazała się o 5,3% wyższa niż w maju i jednocześnie wyższa niż w analogicznym okresie 2021 roku o 5,9%. W maju roczna dynamika produkcji wyniosła 13,0%.
Handel hurtowy w stosunku do kwietnia zanotował wzrost o 2,7%. W ujęciu rocznym handel hurtowy wciąż notuje wysoką, ponad 40 proc. dynamikę sprzedaży ogółem na czele z półproduktami i odpadami pochodzenia nierolniczego oraz złomem, których sprzedaż r/r zwiększyła się o 76,9%. Dane GUS pokazują również wyższe niż w kwietniu poziomy wzrostu (w ujęciu rocznym) nowych zamówieni w przemyśle (zarówno krajowych jak i eksportowych) - komentuje Grzegorz Stańczak z Krajowej Izby Gospodarczej.
Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o inflacji w maju 2022 roku. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły przeciętnie o 1,7% w stosunku do kwietnia i były o 13,9% wyższe niż przed rokiem (w kwietniu dwunastomiesięczny wskaźnik inflacji wynosił 12,4%).
GUS zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2022 roku.
GUS zaprezentował dane o obrotach towarowych handlu zagranicznego ogółem i według krajów w okresie styczeń - marzec 2022.
Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek produktu krajowego brutto za I kwartał 2022.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły przeciętnie o 2,0 % w stosunku do marca i były jednocześnie o 12,4 % wyższe niż przed rokiem (w marcu dwunastomiesięczny wskaźnik inflacji wynosił 11,0%).
9 maja, Dzień Europy, powinien być okazją do świętowania pokoju i jedności, ponieważ upamiętnia rocznicę Deklaracji Schumana, ustanowionej w celu zacieśnienia współpracy krajów europejskich – współpraca ta miała być środkiem, który posłuży uniknięciu wojny. Z tego względu tym bardziej przejmujące jest to, że Dzień Europy 2022 został przyćmiony przez zastraszającą wojnę w Ukrainie, która wiąże się z ogromnym ludzkim cierpieniem i destabilizuje nadszarpniętą pandemią koronawirusa gospodarkę w całej Europie.

REKLAMA