REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Rafał Styczyński

Doradca podatkowy, prawnik, ekspert w dziedzinie podatków.

Autor wielu publikacji na temat podatków.

Prowadzi kancelarię doradztwa podatkowego w Kołobrzegu specjalizującej się w obsłudze firm w zakresie księgowości, podatków oraz kadr i płac.

Za pośrednictwem strony internetowej www.stytax.pl istnieje możliwość uzyskania porady podatkowej.

Kiedy powstanie dochód w spółce z o.o. w związku z kupnem udziałów w funduszach inwestycyjnych? Jak go opodatkować?
Czy kosztem uzyskania przychodów spółki są wydatki poniesione na zapłatę opłaty prolongacyjnej ustalonej przez organ podatkowy w decyzji w sprawie rozłożenia na raty zaległości w podatku? Jeżeli tak, to w którym momencie można zaliczyć ją do kosztów uzyskania przychodu?

REKLAMA

Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na handlu maszynami roboczymi. W zawieranych umowach są zamieszczane klauzule, że w przypadku opóźnień w dostawie będę zobowiązany do zapłaty kary umownej. Czy zapłacone kary mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?
Nasza kancelaria prawna kupuje dla swoich pracowników od firmy cateringowej obiady. Czy wartość obiadów przekazywanych pracownikom stanowi dla nich przychód podlegający opodatkowaniu?

REKLAMA

Firma będzie świadczyć usługi wykonania posadzek przemysłowych w budynkach w Irlandii. Wartość kontraktu wynosi 200 000 euro. Jakim dokumentem udokumentować tę sprzedaż? Zarówno firma wykonująca, jak i firma zlecająca wykonanie usługi mieszczą się na terenie Polski i są czynnymi podatnikami VAT.
Zawarliśmy umowę z firmą cateringową, na podstawie której kontrahent prowadzi sprzedaż posiłków dla naszych pracowników, z przedłużoną formą płatności, przy użyciu kart magnetycznych, które potwierdzają prawo pracowników do pobrania posiłku i zaciągnięcia długu. Każdy pracownik posiada indywidualną kartę magnetyczną. W umowie ustalono miesięczny system rozliczania usług świadczonych przez firmę cateringową. Kwoty należne kontrahentowi są wypłacane na podstawie sporządzanych zbiorowo not księgowych zawierających kwotę brutto pobranych posiłków, bez wyszczególnionej kwoty podatku od towarów i usług. Rozliczamy się z każdym pracownikiem w systemie miesięcznym, potrącając z jego wynagrodzenia, bez dodatkowej prowizji, kwotę brutto za pobrane przez niego posiłki i zaciągnięty w danym miesiącu dług. Czy „odsprzedawane” przez nas posiłki dla pracowników podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług transportu krajowego, międzynarodowego oraz spedycji. Jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, a także zarejestrowanym podatnikiem VAT UE.
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. W celach inwestycyjnych kupiłem akcje na giełdzie. Zakup sfinansowałem ze środków obrotowych. Czy wydatki na zakup tych akcji mogę zaliczyć do kosztów działalności?
Przedmiotem działalności spółki jest produkcja i hurtowa sprzedaż wyrobów budowlanych. Sprzedaż jest dokonywana bezpośrednio do hurtowników. W związku z bardzo dużą konkurencją na rynku materiałów budowlanych oraz powszechnym stosowaniem przez konkurentów różnych akcji promocyjnych, w celu zwiększenia poziomu sprzedaży, spółka postanowiła nawiązać współpracę również z podmiotami, które zajmują się świadczeniem usług przy użyciu jej wyrobów.
Zamówiliśmy towar. W maju dotarła do nas dostawa wraz z fakturą na całość zamówienia. W trakcie podróży część towarów zaginęła. Czy można odliczyć całość podatku naliczonego po otrzymaniu tylko części towarów?
Siedziba naszej spółki jest położona poza granicami miasta. Prowadzi do niej droga, której nawierzchnia wymaga remontu. Kontrahenci często narzekają na dojazd do naszej siedziby. Zły stan drogi utrudnia nam również dowożenie towarów. W związku z tym postanowiliśmy wyremontować tę drogę. Czy poniesione wydatki na remont możemy zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu?
Co stanowi obrót VAT w przypadku świadczenia usług w zakresie nabywania i zbywania dłużnych papierów wartościowych?
Pracownicy naszej spółki w celach służbowych korzystają ze swoich prywatnych telefonów (zarówno komórkowych, jak i stacjonarnych). Co miesiąc wypłacamy im z tego tytułu stały ryczałt. Czy możemy wydatki poniesione na wypłatę ryczałtu zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Czy kwota otrzymanego ryczałtu jest dla pracowników przychodem ze stosunku pracy?
Jesteśmy piekarnią, która wystawia codziennie na dostawy pieczywa dowód dostawy, a na zwroty – dowody zwrotów. Faktury wystawiamy co 7 dni. Czy na dowody dostaw ma być wystawiana faktura VAT, a na zwroty – faktura korygująca? Czy możemy wystawiać jedną fakturę dokumentującą dostawy pieczywa pomniejszone o zwroty?

REKLAMA