REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Emilia Panufnik

autorka licznych publikacji z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, prawa budowlanego i nieruchomości. Ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie na kierunku Prawo. Doświadczenie zawodowe zdobywała w redakcjach oraz kancelariach prawnych. Z Grupą INFOR związana od 2012 roku. Pasjonuje się światem roślin i zwierząt.

Wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych należy złożyć, aby otrzymywać pensję w formie gotówki. Od 2019 r. podstawową formą wypłaty wynagrodzenia jest bowiem przelew na konto pracownika. Jak napisać wniosek? Pobierz wzór dokumentu.
Wypłata wynagrodzenia pracownikowi od 1 stycznia 2019 r. zgodnie z Kodeksem pracy odbywa się co do zasady przelewem na konto pracownika. Jeśli pracownik chce otrzymywać pensję w gotówce do ręki, powinien złożyć w tym celu stosowny wniosek. Pracodawca ma obowiązek do 22 stycznia 2019 r. poinformować pracowników o wyborze formy wypłaty pensji. Poznaj wzór informacji w sprawie sposobu wypłaty wynagrodzenia.

REKLAMA

Obecnie bardzo rzadko pracodawcy podają wysokość wynagrodzenia w ofertach pracy. Powstał projekt ustawy zmieniającej Kodeks pracy, zgodnie z którym pracodawcy mieliby obowiązek podawania wysokości proponowanych na danym stanowisku zarobków.
Najważniejsze zmiany w prawie pracy w 2019 r. to: elektronizacja dokumentacji pracowniczej, skrócenie okresu przechowywania tej dokumentacji, wprowadzenie PPK, wzrost wysokości minimalnego wynagrodzenia, zwiększenie możliwości zrzeszania się w związkach zawodowych, ograniczenie szkoleń okresowych BHP oraz rozszerzenie katalogu pracodawców mogących pełnić zadania służby BHP, zmiana formy wypłaty wynagrodzenia, modyfikacja liczby niedziel handlowych oraz zasad waloryzacji emerytur i rent, wprowadzenie tzw. emerytur matczynych.

REKLAMA

W kwietniu 2019 r. będą dwie niedziele handlowe, a to ze względu na występowanie w tym miesiącu Święta Wielkanocy. Maj i czerwiec zgodnie z regułą na 2019 r. mają tylko po jednej niedzieli z otwartymi sklepami. Sprawdź kalendarz niedziel handlowych i niehandlowych.
Urlop okolicznościowy przysługuje pracownikowi w wymiarze 1 dnia bądź 2 dni w przypadku śmierci osób bliskich. Czy w celu wzięcia udziału w pogrzebie wujka lub cioci można liczyć na wolne od pracy? Jaka jest podstawa prawna?
Prezenty świąteczne dla pracowników to dzisiaj standard. Najbardziej popularne pomysły na prezent dla pracownika to: karty podarunkowe, bony, kupony, paczki świąteczne i karty przedpłacone. Czy pracodawca musi odprowadzać od nich podatek oraz składki ZUS?
Zmiany w BHP dotyczące szkolenia okresowego pracowników oraz pełnienia zadań służby BHP przez pracodawcę mają wejść w życie 1 stycznia 2019 r. Pracownicy administracyjno-biurowi nie będą musieli odbywać szkoleń okresowych. Zwiększy się katalog pracodawców mogących pełnić funkcję służby BHP. Sprawdź, kiedy nie będzie obowiązku przeprowadzania szkoleń oraz którzy pracodawcy będą mogli wykonywać zadania służby bhp.
Urlop ciążowy przewiduje projekt ustawy zmieniającej Kodeks pracy. Nowy rodzaj urlopu przysługiwałby kobiecie będącej w ciąży, która mogłaby łączyć pracę z urlopem podczas całego okresu trwania ciąży. Przewiduje się możliwość pracy w tym czasie w wymiarze od 1/5 do 4/5 etatu. Za czas korzystania z nowego uprawnienia rodzicielskiego pracownica otrzymywałaby zasiłek ciążowy.
Urlop bezpłatny uregulowany w Kodeksie pracy nie ulegnie zmianie w 2019 r. Na jakich zasadach pracodawca udziela urlopu? Czy w okresie urlopu bezpłatnego odprowadza się składki na ZUS? Jaka jest podstawa prawna dająca prawo do skorzystania z bezpłatnego zwolnienia z pracy? Sprawdź wzór wniosku o urlop bezpłatny.
Aktualna wysokość zasiłku dla bezrobotnych obowiązuje od 1 czerwca 2018 r. do 31 maja 2019 r. Jaka jest kwota netto zasiłku dla bezrobotnych w 2019 r.? Kiedy zostanie przyznany zasiłek w pełnej wysokości, a kiedy obniżony lub podwyższony? Sprawdź, ile wynosi każda z tych kwot.
Wigilia Bożego Narodzenia 24 grudnia 2019 r. może być dniem wolnym od pracy. Obecnie to dzień pracy. Pracodawcy mogą jedynie z dobrej woli przyznać pracownikom wolne 24 grudnia. Powstał projekt ustawy dodający do dni wolnych od pracy Wigilię Bożego Narodzenia. Zmiana miała obowiązywać już od 2019 r. Czy wejdzie w życie w 2020 r.?
Dni wolne na opiekę nad dzieckiem do lat 14 w 2019 r. przysługują pracującym rodzicom w niezmienionym wymiarze. Aby otrzymać dni wolne na dziecko, należy złożyć stosowny wniosek. Pracownik decyduje, czy chce wykorzystać zwolnienie w dniach, czy w godzinach. Sprawdź, jak wygląda wzór wniosku o opiekę na dziecko.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony w 2019 r. nie ulegnie zmianie. Nowelizacja Kodeksu pracy z 22 lutego 2016 r. zrównała okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony z okresami wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony. Długość okresu wypowiedzenia zależy więc od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy.
Zakaz handlu w niedzielę wprowadzony ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni wymaga pewnych zmian. Proponuje się doprecyzowanie możliwości wykonywania pracy w niedziele wolne od handlu przez placówki pocztowe oraz dopuszczenie możliwości pomocy w pracy właścicielowi sklepu przez jego rodzinę. Jakie jeszcze zmiany przewiduje nowelizacja?
Jak ubiegać się o zasiłek chorobowy w przypadku przedsiębiorcy? Po wystawieniu elektronicznego zwolnienia lekarskiego automatycznie zostaje ono przekazane do ZUS. Przedsiębiorca nie otrzyma jednak zasiłku z urzędu. Musi złożyć w tym celu stosowne dokumenty. Jaki druk należy złożyć do ZUS?
Kiedy będą niedziele handlowe w grudniu 2018 roku? W grudniu niedziela handlowa wypada aż 4 razy. Sklepy będą otwarte 2 grudnia, 16 grudnia, 23 grudnia i 30 grudnia. Oznacza to, że w tym miesiącu będzie tylko jedna niedziela niehandlowa. Wszystko to dzięki obecności Święta Bożego Narodzenia, przed którym ustawa przewiduje 2 niedziele handlowe.
Wysokość renty rodzinnej w 2019 r. uzależniona jest od wysokości świadczenia pobieranego przez zmarłą osobę bliską oraz od liczby osób uprawnionych do renty. Najniższa renta rodzinna w 2019 r. wzrośnie najprawdopodobniej o 3,26%. Jaka będzie jej wysokość netto od 1 marca 2019 roku? Kto może otrzymać rentę rodzinną?
Umowa o pracę na czas określony dłuższy niż 33 miesiące jest co do zasady zakazana. Kodeks pracy przewiduje jednak wyjątek pozwalający na zatrudnianie pracowników na podstawie umów terminowych dłuższych niż limit ustawowy. Pracodawca ma wówczas obowiązek dostarczenia inspektorowi pracy zawiadomienie o zawarciu umowy na okres przekraczający 33 miesiące. Pobierz wzór zawiadomienia.
Maksymalna długość umowy na czas określony wynosi 33 miesiące. Kodeks pracy przewiduje również limit 3 umów terminowych. Przekroczenie limitu zatrudnienia na podstawie umowy terminowej oznacza przekształcenie się umowy w umowę na czas nieokreślony. Do pierwszego przekształcenia w umowy bezterminowe dojdzie 22 listopada 2018 r.

REKLAMA