REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zastępca Dyrektora Departamentu ds Podatków Pośrednich ECDDP

Specjalizuje się w zakresie tematyki podatku od towarów i usług oraz podatku od wartości dodanej.

Związany również z rachunkowością – były pracownik kancelarii podatkowej na stanowisku księgowym.

Obecnie odpowiedzialny za sporządzanie opinii podatkowo-prawnych z zakresu tematyki podatku od towarów i usług, podatku od wartości dodanej, Dyrektyw Wspólnotowych.

Autor i współautor licznych publikacji w prasie fachowej oraz portalach związanych z tematyką podatkową.

Zasady opodatkowania i rozliczania umowy sponsoringu w podatku od towarów i usług przedstawiają eksperci z ECDDP Sp. z o.o.
Jednym z warunków zastosowania preferencyjnej 0 % stawki podatku VAT w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (WDT) jest posiadanie przez podatnika stosownych dokumentów potwierdzających wywóz towarów do na nabywcy na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

REKLAMA

Od 1 lipca 2015 r. weszły w życie znowelizowane przepisy w zakresie ulgi za złe długi. Zmiany dotyczą przede wszystkim wprowadzenia opcji skorzystania z ww. ulgi przez wierzyciela, jeżeli dłużnik jest podmiotem powiązanym z wierzycielem, a także na wyłączeniu obowiązku korekty odliczonego podatku naliczonego przez dłużnika, jeśli jest on w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji. Zmiany te zostały wprowadzone na podstawie ustawy z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych.
Czynność polegająca na przekazaniu majątku likwidowanej (jego poszczególnych składników) spółki kapitałowej jej wspólnikom powinna co do zasady zostać opodatkowana podatkiem VAT na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, pod warunkiem że spółce przysługiwało prawo do odliczenia z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

REKLAMA

Pośrednictwo zgodnie z definicją słownikową to działalność osoby trzeciej mająca na celu porozumienie się między stronami lub załatwienie jakichś spraw dotyczących obu stron, jak również kojarzenie kontrahentów w transakcjach handlowych oraz umożliwianie kontaktu uczestnikom rynku pracy.
Z dniem 1 stycznia 2014 r. na mocy ustawy z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, uległy zmianie zasady rozpoznania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT. Zmiany te dotyczą zarówno ogólnych, jak i szczególnych momentów powstania obowiązku podatkowego.
Miejsca garażowe to wydzielona powierzchnia obiektu budowlanego przeznaczona do przechowywania samochodów, która co do zasady stanowi element części wspólnej budynku. Problematyka ich opodatkowania VAT niejednemu deweloperowi sprawia niemałe trudności.
Wspólne przedsięwzięcie to ustalenia dokonane między przedsiębiorcami, na mocy których niezależne od siebie podmioty podejmują wspólne działania w celu realizacji określonego jednego przedsięwzięcia gospodarczego. Inaczej, kilka podmiotów razem (równorzędnie jako partnerzy) łącznie wykonują jakieś zadanie.
Firmy coraz częściej organizują różnego typu akcje marketingowe mające zwiększyć przychody z prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Tego typu akcje polegają np. na organizacji różnego typu konkursów, zadań. Ich laureaci otrzymują różnego rodzaju nagrody, w tym m.in. vouchery (kupony) o określonej wartości pieniężnej. Powstaje wątpliwość, czy wręczanie voucherów zwycięzcom konkursów należy traktować jako czynność podlegającą opodatkowaniu VAT czy też nie.
Prawo do skorzystania z odliczenia podatku naliczonego w przypadku importu towarów, nie powstaje momencie w otrzymania samej decyzji naczelnika urzędu celnego, określającej w prawidłowej wysokości podatek z tytułu importu towarów. Oprócz uzyskania decyzji naczelnika urzędu celnego trzeba jeszcze zapłacić podatek z niej wynikający.
Polskie firmy korzystają coraz częściej ze szkoleń organizowanych za granicą. W związku z tym mogą powstać wątpliwość, czy może trzeba rozpoznać import usług w świetle przepisów VAT odnośnie takich szkoleń.
Podatnicy VAT w okresie zawieszenia działalności gospodarczej nie muszą składać deklaracji podatkowych VAT-7 (czy VAT-7K). Niemniej, jeśli w czasie zawieszenia działalności ponoszą stałe wydatki związane z tą działalnością i chcą odliczać VAT naliczony w tych wydatkach – deklaracje składać powinni. Obowiązek złożenia deklaracji wystąpi również wtedy, gdy podatnik zobowiązany będzie do skorygowania odliczonego uprzednio podatku naliczonego.
W jakich okolicznościach przewoźnik świadczący usługi międzynarodowego transportu towarów może zastosować 0 proc. stawkę VAT? Jakie dokumenty są wymagane. Jakie przepisy regulują tę kwestię?
Mimo, że podstawowa stawka podatku VAT wynosi obecnie 23 proc, w wielu przypadkach można zastosować tzw. preferencyjne opodatkowanie. Ma to duże znaczenie szczególnie dla branży TSL. Jakie dokumenty są wymagane? Jakie warunki trzeba spełnić?
Choć sezon grypowy już w pełni, to jeszcze można szczepić się przeciwko grypie. Zwolenników jak i przeciwników tych szczepień jest mniej więcej tyle samo. Przy czym, niniejsza publikacja nie rozstrzyga związanego z nimi sporu. Ma wskazać na nieco inne zagrożenia, a mianowicie wynikające z rozliczenia podatkowego przychodni (podmiotu, u którego tego typu szczepienia są oferowane). Dlatego przeanalizujmy poniższy przykład.
Jedną z najbardziej popularnych form uzyskania udziałów/akcji w spółkach kapitałowych jest ich objęcie w zamian za wniesione aktywa w postaci aportów. Przy czym, o ile transakcja ta nie budzi wątpliwości gospodarczych, o tyle problematyczne może być jej rozliczenie podatkowe. Zwłaszcza w sytuacji gdy podmiot wnoszący aport, np. w postaci nieruchomości dotychczas ją wynajmował w spółce, której prawa majątkowe otrzyma. Dlatego przeanalizujmy poniższy przykład.
Czy dokument celny, z którego wynika, że import towarów był dokonany na warunkach DDU umożliwia świadczącemu usługę transportu międzynarodowego zastosowanie 0% stawki podatku VAT?
Firma planuje rozpocząć dokonywanie importu towarów w ramach procedury uproszczonej. Chce rozliczać import w deklaracjach VAT-7. Ma jednak wątpliwość w jakim momencie (kiedy) oraz w jakich pozycjach deklaracji VAT-7 wykazywać te transakcje?
Niedopełnienie obowiązku instalacji kasy rejestrującej (fiskalnej) skutkuje nie tylko 30% sankcją w VAT, czy karami określonymi w przepisach kodeksu karnego skarbowego, ale uniemożliwia też skorzystanie m.in. z ulgi na zakup kasy. Kwestia sankcji za brak kasy fiskalnej budzi jednak szereg wątpliwości.
Spółka X w czerwcu 2011 r. dokonała eksportu towarów. Za pomocą jednego zgłoszenia celnego zostały odprawione dostawy udokumentowane różnymi fakturami. Do dnia złożenia deklaracji VAT-7 za czerwiec Podatnik posiadał potwierdzenie wywozu tych towarów (komunikat IE-599). Przy czym okazało się, że jedna z faktur została błędnie podsumowana, tzn. suma wykazana w fakturze jest niższa niż rzeczywista kwota wynikająca z zsumowania poszczególnych pozycji faktury. W drugiej fakturze Spółka X przez pomyłkę zaniżyła cenę sprzedaży.

REKLAMA