Grzegorz Musolf
Dołącz do grona ekspertów
Coraz popularniejszym (czy też „modniejszym”) środkiem transportu używanym przez większe firmy staje się samolot. Wykorzystywany jest nie tylko do celów świadczenia na rzecz klientów usług transportu osób lub towarów, ale również do celów wykonywania podróży służbowych przez zarząd lub pracowników danej firmy.
W powszechnej opinii pokutuje przekonanie o tym, że wszelkie pieniążki pobierane od osób fizycznych trzeba nabijać na kasy fiskalne a opinię tą utwierdza coraz większe „umasowienie” otaczającej nas rzeczywistości. Przekonanie to wywołuje wątpliwości również u osób, które korzystają z takich kas.
REKLAMA
Wykonawca testamentu płaci PIT
24.11.2011
Przy sporządzaniu testamentu, możliwym jest wskazanie w nim jego wykonawcy, którym może być dowolna osoba, nawet spoza kręgu spadkobierców. Zadaniem takiego wykonawcy jest zarządzanie spadkiem i dążenie do wypełnienia pełnej woli testatora (zmarłego). Wolą taką może być przykładowo spieniężenie niektórych części majątku, spłacenie zobowiązań spadkodawcy czy wykonanie określonych zapisów testamentowych.
Jak wynika z zamieszczonego na stronie BIP Ministerstwa Finansów projektu ustawy okołobudżetowej na rok 2012 (tj. ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej), od 1 stycznia 2012 r. w związku z planowanymi zmianami stawek akcyzy, powinniśmy spodziewać się podwyżki cen oleju napędowego (i biopaliw) o około 20 groszy na litrze, przy praktycznie żadnej, bądź symbolicznej (o 1 grosz) podwyżce cen benzyny.
REKLAMA
Samochody do demontażu mogą podlegać akcyzie
08.11.2011
Przepisy podatkowe częstokroć nie przystają do życia a próby ich poprawiania mogą mieć niespodziewane dla ich autorów oraz dla niektórych podatników negatywne skutki uboczne. Jednym z przykładów powyższych „usterek” jest sytuacja podmiotów prowadzących stacje demontażu pojazdów, które w ramach tej działalności przyjmują do demontażu i/lub utylizacji m.in. samochody dopuszczone do ruchu i zarejestrowane za granicami Polski (tj. na zagranicznych tablicach rejestracyjnych).
Jednym z warunków stosowania obniżonej stawki podatku akcyzowego przy sprzedaży oleju opałowego na cele opałowe, jest złożenie przez kupującego oświadczenia o przeznaczeniu tego oleju. Oświadczenie takie musi zawierać określone elementy i jeżeli nie stanowi elementu faktury sprzedaży, to musi być podłączone przez sprzedawcę do kopii takiej faktury lub do kopii paragonu albo innego dokumentu sprzedaży.
Akcyza na węgiel 2012
10.10.2011
Handel węglem i koksem od 2 stycznia 2012 r. będzie obłożony akcyzą, jeżeli wyroby te są przeznaczone do celów opałowych. 1 stycznia 2012 r. to ostatni dzień obowiązywania wynegocjowanego w Traktacie Akcesyjnym okresu przejściowego, w którym w Polsce nie obowiązuje akcyza na węgiel i koks.
Wśród 22 ustaw, które zmienia ustawa z dnia 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców, jest również ustawa o podatku akcyzowym, do której wprowadzono nie tylko przepisy dotyczące opodatkowania węgla, ale i ułatwienia dla importerów wyrobów akcyzowych.
Przechowywanie zużytej kasy fiskalnej
06.10.2011
Kasa fiskalna, jak każde inne urządzenie, może się zepsuć, może okazać się już nieprzydatna lub też trzeba wymienić moduł jej pamięci na nowy z uwagi na przepełnienie. Co wtedy z nią zrobić – czy przechowywać, a jak tak, to gdzie i jak długo?
Jak zaewidencjonować kaucję kasą fiskalną
14.09.2011
Specyfika różnych form świadczenia usług lub prowadzenia sprzedaży na rzecz osób fizycznych sprawia, że czasami pobiera się od zamawiającego (osoby fizycznej) kaucję, zadatek lub przedpłatę.
Życie nas nie rozpieszcza i niektórzy czasami znajdują się w niekomfortowej sytuacji, kiedy nie mogą spłacać niektórych ze swoich zobowiązań, np. czynszu za mieszkanie. Skutki długotrwałego nieuiszania czynszu bywają bardzo opłakane (np. ponownie dopuszczalna w chwili obecnej eksmisja na bruk).
Jak numerować dowody księgowe w kpir?
07.09.2011
Przepisy nie regulują szczegółowo sposobu numerowania dowodów księgowych ewidencjonowanych w kpir. W praktyce każdy podatnik ustala swój własny system numerowania. Jednak zdaniem fiskusa kolejne pozycje księgi powinny być numerowane po kolei, a numery nie mogą się powtarzać.
Jednym z narzędzi, którymi urzędnicy skarbowi mogą legalnie dyscyplinować podatników, jest kara pieniężna, której zasady nakładania określono w art. 262 i 263 Ordynacji podatkowej.
Zdarza się nierzadko, że podatnikowi doręczana jest decyzja organu podatkowego, ustalająca wysokość zobowiązania podatkowego. Wielu podatników posiada też zaległości podatkowe wraz z odsetkami. W takich przypadkach Skarbowi Państwa i jednostkom samorządu terytorialnego przysługuje prawo ustanowienia zastawu skarbowego na wszystkich będących własnością podatnika oraz stanowiących współwłasność łączną podatnika i jego małżonka rzeczach ruchomych oraz zbywalnych prawach majątkowych, za wyjątkiem rzeczy lub praw majątkowych niepodlegających egzekucji oraz mogących być przedmiotem hipoteki.
Restrykcyjność przepisów dotyczących ochrony przed skutkami palenia tytoniu wywołuje czasami konieczność wyposażenia firmy w kabiny dla palaczy. Służyć mogą zarówno pracownikom, czy kontrahentom (np. w biurze) albo klientom (np. w prowadzonej przez nas restauracji). Czy wydatki na ten cel są kosztami podatkowymi?
Życie nie zawsze jest kolorowe, a ukochana żona lub ukochany mąż czasami, w miarę upływu czasu, stają się nam coraz bardziej obcy i zdarza się, że podejmujemy decyzję o rozwodzie, lub ograniczamy się z różnych powodów tylko do separacji. Ponieważ los czasem płata nam różne figle, zdarzyć się może, że będziemy chcieli obdarować czymś wartościowym małżonka pozostającego z nami w separacji.
Wysyłka towarów w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, a w szczególności wysyłka do nieznanego (niesprawdzonego dotychczas „w boju”) kontrahenta zagranicznego wywołuje czasami niepokój, który wzrasta, w szczególności w przypadku wysyłki towarów w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Podstawowy niepokój wywołuje obawa o „zaginięcie” przesyłki, które to nieszczęście jest zwielokrotniane przez brak odpowiednich potwierdzeń (dokumentów) dla celów podatkowych (VAT i akcyza).
W związku z istnieniem unii celnej, możliwym jest clenie towarów importowanych spoza Unii Europejskiej w dowolnym kraju UE, nie tylko w kraju w którym towary te będą później użyte lub odsprzedane przez ich faktycznego importera.
Jak pisałem już wcześniej, od 1 kwietnia 2011 r. znikły urzędowe wzory dokumentów TAX-FREE służące do potwierdzania wywozu za granicę towarów, od których dokonuje się zwrotu podatku VAT podróżnym.