REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Anna Konarzewska-Żuczek

Dołącz do grona ekspertów
Anna Konarzewska-Żuczek

Prawnik


Specjalista z zakresu prawa podatkowego.

W przypadku czasowego zaprzestania wynajmu lokalu koszty poniesione w tym okresie w związku z utrzymaniem tego lokalu mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Ale podatnik powinien móc udowodnić, że poczynił starania dla pozyskania najemców, czyli nie zrezygnował z najmu i lokal nie służył zaspakajaniu własnych potrzeb (nie chodzi tu o potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą).
Przedsiębiorca prowadząc działalność gospodarczą ma prawo na potrzeby tej działalności wynająć samochód osobowy od osoby fizycznej na podstawie umowy najmu. Rodzi się pytanie czy taki wydatek podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

REKLAMA

Fiskus uważa, że takie bilety nie mogą być uznane za fakturę, o której mowa w art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, ponieważ nie są wydawane przez podatników uprawnionych do świadczenia usług, a jedynie drukowane przez nabywców tych usług.
Przychodem z najmu przez wynajmującego nie są ponoszone przez najemcę koszty związane z przedmiotem najmu (opłaty czynszowo-eksploatacyjne np. za energię elektryczną, ogrzewanie, ciepłą i zimną wodę), jeżeli z umowy wynika, że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia.

REKLAMA

W świetle obowiązujących przepisów brak pełnej nazwy firmy osoby fizycznej nie powinien być przeszkodą dla odliczenia VAT, o ile na fakturze znajdą się nazwisko i imiona nabywcy.
Naczelną zasadą VAT jest prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. Zasadę tą określa art. 86 ustawy o VAT mówiąc o prawie podatnika do odliczenia podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych.
Podatnicy wystawiający faktury za najem, dzierżawę i inne usługi ciągłe mogą określić datę sprzedaży na fakturze poprzez podanie jedynie miesiąca oraz roku sprzedaży. W takim przypadku fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży.
Ustawa o VAT nie pozbawia podatnika prawa do dokonania odliczenia podatku od zakupów dokonanych przed rejestracją, o ile zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do bieżącej lub przyszłej działalności opodatkowanej. Podatnik musi też uzyskać status czynnego podatnika VAT i rozliczyć te wydatki w deklaracji VAT.
Podatkową księgę przychodów i rozchodów zakłada się na dzień 1 stycznia. Dwudziestodniowy termin do zawiadomienia w formie pisemnej naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika upływa zatem 21 stycznia.
Mały podatnik VAT może wybrać tzw. kasową metodę rozliczania tego podatku.
W związku z rozwijającą się infrastrukturą drogową prowadzący działalność w formie np. przedsiębiorstwa transportowego dokonują coraz częściej opłat za przejazdy autostradą. O wiele większą skalę osiągają te opłaty jeżeli przedsiębiorca przewozi towary również poza granicami kraju. Pojawia się pytanie czy opłaty takie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, a ponadto czy dowodem do zaksięgowania w podatkowej księdze przychodów i rozchodów może być zestawienie opłat za autostrady.
Niejednokrotnie dokonujemy różnych drobnych zakupów ale niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej (np. książek literatury fachowej) za pomocą karty kredytowej. Za dowód dokonania takiej operacji służy nam zestawienie operacji karty kredytowej. Czy taki dokument wystarczy do zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów?
Skutkiem dokonanego w ciągu roku remanentu jest ustalenie dochodu stanowiącego podstawę obliczenia zaliczek na podatek dochodowy w sposób określony w art. 24 ust. 2 ustawy o PIT – czyli z uwzględnieniem różnic remanentowych.
Gdy sprzedawca nie ma możliwości wystawienia faktury VAT i nie chce wystawić zwykłego rachunku - dokumentem potwierdzającym zakup może być odpowiednio sporządzony przez nabywcę dowód wewnętrzny.
Przy likwidacji działalności opodatkowanej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przedsiębiorca zobowiązany jest do sporządzenia remanentu likwidacyjnego (spisu z natury).
Organ podatkowy, na wniosek podatnika może umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną. Jednak w przypadku przedsiębiorców te ulgi w spłacie podatków nie mogą stanowić pomocy publicznej.
Ostatnie lata przyniosły prawdziwy boom na tworzenie ogrodów, coraz więcej ludzi buduje się lub kupuje gotowe segmenty z małymi ogródkami, gdzie szczególnie im zależy aby wyglądały atrakcyjnie, cieszyły oko i dawały wytchnienie po pracowitym dniu. Najczęściej oczywiście klienci chcą aby ogród był ładny i nie wymagał zbyt dużego nakładu pracy.
Dobrze przemyślan reklama będzie jednym z istotniejszych elementów wejścia na rynek w działalności polegającej na projektowaniu ogrodów i utrzymaniu terenów zielonych.
Przy tego typu działalności znalezienie odpowiedniego lokalu (o ile jest on w ogóle potrzebny) nie jest najistotniejsze. W jaki sposób możemy sobie poradzić wobec tego z zastąpieniem idei drogiego wynajmu powierzchni komercyjnej?
Zgodnie z § 17 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.) zakup materiałów podstawowych oraz towarów handlowych musi być wpisany do księgi, niezwłocznie po ich otrzymaniu, najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży.

REKLAMA