Anna Konarzewska-Żuczek
Dołącz do grona ekspertów
Wydatki poniesione na wykonanie prac budowlanych, polegających na dostosowaniu obiektu do potrzeb prowadzonej działalności nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych, należy zakwalifikować jako ulepszenie i zaliczać do kosztów uzyskania przychodów tylko poprzez odpisy amortyzacyjne.
Chcąc zaliczyć straty do kosztów uzyskania przychodów, przedsiębiorca musi wykazać, że były one nieuniknione w działaniach służących uzyskaniu przychodu.
REKLAMA
Zdaniem organów podatkowych wydatki poniesione przez przedsiębiorcę na zakup wycieczki zagranicznej dla kontrahentów mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.
W szczególnych warunkach prowadzenia działalności gospodarczej wydatki ponoszone na basen, siłownię oraz opłacenie treningów sportu walki właściciela firmy mogą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.
REKLAMA
Koszty dotyczące wydatków marketingowych powinny być potrącane w dacie ich poniesienia.
Bonus pieniężny udzielony kontrahentowi stanowi koszt uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
O terminie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów decyduje fakt czy składki są zapłacone w terminie czy też nie.
Zdaniem organów podatkowych wydatki związane z opłaceniem składek na ubezpieczenie na życie osoby prowadzącej działalność gospodarczą mają charakter wydatków osobistych. Nie mają one bezpośredniego związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i nie są wydatkami ponoszonymi w celu powstania lub zwiększenia przychodu oraz zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodu.
Zakupu bonów towarowych nie można uznać jako zakupu towarów lub usług w celu uzyskania przychodów. Bony towarowe wyrażają bowiem jedynie prawo do nabycia w określonej perspektywie czasowej pewnych bliżej nie sprecyzowanych dóbr konsumpcyjnych.
Zdaniem organów podatkowych wydatku na zakup okularów korekcyjnych do swojego użytku przedsiębiorca nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej.
Czy komornik jest płatnikiem VAT?
28.01.2011
Komornik wykonujący czynności egzekucyjne na podstawie Kodeksu postępowania cywilnego, jest płatnikiem VAT od dostawy (sprzedaży) towarów, dokonywanej w trybie egzekucji.
W planowaniu każdej działalności gospodarczej, również przy otwieraniu
gabinetu stomatologicznego, niezbędne będzie przygotowanie dobrego
biznes planu. Bezwzględnie pomoże Ci to w dalszych działaniach, a jeśli
masz zamiar ubiegać się o kredyt, czy dotacje unijne biznes plan będzie
od Ciebie wymagany, jako jeden z niezbędnych do przedstawienia
dokumentów.
Jak założyć gabinet stomatologiczny? – lokal
24.01.2011
Gabinet powinien być przyjazny w swoim wyglądzie dla pacjentów a
jednocześnie funkcjonalny dla pracowników. Metraż nie ma tu większego
znaczenia, jeżeli w przemyślany sposób wykorzysta się każdy metr
przeznaczonego pomieszczenia. Przeczytaj zalecenia eksperta dotyczące gabinetu stomatologicznego.
Myśląc o założeniu gabinetu stomatologicznego należy przede wszystkim przyjrzeć się swoim możliwościom finansowym. Ekspert podpowiada dlaczego gabinet stomatologiczny to dobry sposób na własny biznes.
Otwarcie gabinetu stomatologicznego związane jest ze spełnieniem przez przedsiębiorcę wielu wymogów prawnych i uzyskania odpowiednich pozwoleń. Jakich? Przeczytaj poradę eksperta.
Klinikę weterynaryjną może otworzyć i prowadzić każdy (czy to osoba
fizyczna, prawna bądź jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości
prawnej). Ustawodawca nie przewiduje w tym zakresie ograniczeń prawnych.
Jak założyc klinikę weterynaryjną - lokal
28.12.2010
Lokal przeznaczony na taki gabinet powinien być wyposażony w szczególności w pokój przyjęć z poczekalnią, aparaturę i sprzęt dostosowane do zakresu świadczonych usług weterynaryjnych, sprzęt i urządzenia do przechowywania produktów leczniczych i wyrobów medycznych, zaplecze sanitarne i socjalne.
Jak założyć klinikę weterynaryjną - pomysł
28.12.2010
Każdy może zostać właścicielem gabinetu weterynaryjnego, ale pracownicy, w tym kierownik, muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje. Podejmując decyzję o otwarciu takiego przedsięwzięcia trzeba przede wszystkim dokonać wyboru rodzaju placówki.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychód, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1. Przepis ten daje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatku, który mógłby przyczynić się do powstania przychodu czy jego zwiększenia, nawet jeżeli przychód faktycznie nie wystąpi.
Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorca niejednokrotnie wystawia fakturę dokumentującą dostawę towarów i wykonanie usługi w walucie obcej. Czasem ma miejsce jedna z okoliczności uprawniających do wystawienia faktury korygującej do faktury pierwotnej, a przyczyną uprawniającą do jej wystawienia jest zdarzenie, które zaistniało po dniu wystawienia faktury pierwotnej. Wtedy pojawić się może pytanie jaki kurs waluty powinien zostać przyjęty przy wystawianiu faktury korygującej?