Katarzyna Siwek
Dołącz do grona ekspertówOpóźnienie w płatności za fakturę
04.06.2014
Czy jest możliwe, żeby firma zbankrutowała przez jedną niezapłaconą na czas fakturę? Czasami wystarczą dwa tygodnie opóźnienia w płatności za fakturę ze strony ważnego klienta, aby firma utraciła płynność finansową i była zmuszona zaprzestać regulowania własnych płatności.
Polska na szczycie przedsiębiorczych krajów
07.04.2014
Z badań Komisji Europejskiej wynika, iż Polska znajduje się na szczycie najbardziej przedsiębiorczych krajów Unii. Prężnie rozwijany jest sektor małych i średnich przedsiębiorstw, a w skali roku osiągamy wysoki przyrost wszystkich firm.
REKLAMA
Kobiety prowadzące działalność gospodarczą – samozatrudnione poświęcają więcej czasu na sprawy administracyjne niż stricte związane z prowadzeniem firmy. Rzadziej również korzystają z pomocy profesjonalnych doradców. Z czego to wynika?
Małe firmy bez szans na kredyt
28.10.2013
Połowa polskich małych firm nie ma szansy na kredyt. Polska jest europejskim liderem pod względem liczby firm wykluczonych z sektora bankowego z powodu złej historii kredytowej – wynika z danych Eurostatu.
REKLAMA
Nowa firma bez podatku i ZUS
12.07.2013
Możliwość otworzenia nowej firmy na próbę bez odprowadzania podatku dochodowego i składek do ZUS przez trzy miesiące – takie założenia zawiera najnowszy projekt zmian do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Sejm rozważa projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Przewiduje ona możliwość otwierania firmy na próbę – bez podatku dochodowego i ZUS przez trzy miesiące.
Zmniejsza się liczba jednoosobowych firm
01.03.2013
Poraz pierwszy od roku zmniejszyła się liczba jednoosobowych firm znajdujących się w rejestrze REGON. W styczniu 2013 roku było za to rekordowo dużo rejestracji nowych firm.
Rośnie liczba zakładanych mikrofirm
19.01.2013
W grudniu 2012 roku więcej firm zostało zamkniętych niż nowo otwartych. Podsumowując w roku 2012 zarejestrowano ponad 288 tysięcy nowych działalności gospodarczych.
Największą barierą w rozwoju przedsiębiorczości w Polsce są pozapłacowe koszty zatrudnienia – tak uważa 32% ankietowanych mikroprzedsiębiorców. Niemal równie istotnym ograniczeniem jest utrudniony dostęp do finansowania.
Więcej firm powstaje niż się zamyka
26.11.2012
Liczba przedsiębiorców, którzy w tym roku założyli własną działalność gospodarczą przekroczyła w listopadzie 250 tysięcy. Gdyby tylko na tej podstawie zbudować indeks polskiej przedsiębiorczości, wyglądałby on bardzo optymistycznie. Niestety obraz psuje liczba zamykanych firm, która znów podskoczyła w październiku.
„Mieszkanie dla Młodych” pod względem finansowym będzie mniej korzystne od „Rodziny na Swoim”. Wysokość dopłaty w programie „Mieszkanie dla Młodych” w dużej mierze zależy od tego czy mamy dzieci i ile ich mamy.
Ile czasu sprzedaje się mieszkanie?
10.10.2012
Czas sprzedaży mieszkania wydłużył się we wrześniu. Przyczyną takiej sytuacji może być większe zainteresowanie kupnem mieszkania przez rodziców studiujących dzieci, rok akademicki w trakcie, więc i dłuższy czas sprzedaży.
Od początku roku do końca sierpnia działalność gospodarczą rozpoczęły prawie 194 tysiące osób – wskazują najnowsze statystyki GUS oparte na rejestrach REGON. Niestety w tym samym czasie bardzo wielu przedsiębiorców zdecydowało się na definitywne zamknięcie firmy. W sumie liczba działalności gospodarczych wzrosła w ciągu ośmiu miesięcy o niespełna 26 tysięcy.
Od początku roku do końca sierpnia działalność gospodarczą rozpoczęły prawie 194 tysiące osób – wskazują najnowsze statystyki GUS oparte na rejestrach REGON. Niestety w tym samym czasie bardzo wielu przedsiębiorców zdecydowało się na definitywne zamknięcie firmy. W sumie liczba działalności gospodarczych wzrosła w ciągu ośmiu miesięcy o niespełna 26 tysięcy.
Od czterech kwartałów realne dochody osiągane przez osoby prowadzące działalność gospodarczą rosną wyraźnie szybciej od dochodów z pracy najemnej – wynika ze statystyk opublikowanych przez NBP. Nic dziwnego, że dla jednej czwartej drobnych przedsiębiorców chęć osiągania wyższych dochodów była najważniejszym powodem uruchomienia własnego biznesu.
Czas budowy mieszkań w Polsce to średnio 25 miesięcy. Deweloperzy utrzymują ten standard od ponad dziesięciu lat. Spółdzielnie mieszkaniowe są jeszcze szybsze i na budowę mieszkania potrzebują mniej niż 23 miesiące. Najdłużej w Polsce trwa budowa domów prywatnych.
Od 29 kwietnia obowiązuje ustawa o ochronie praw nabywców mieszkań deweloperskich, czyli tzw. ustawa deweloperska. Jakie nowe prawa gwarantuje dla nabywców mieszkań?
RPP nie zmieniła stóp procentowych
05.04.2012
RPP utrzymała stopy procentowe bez zmian. Stopa bazowa pozostała na poziomie 4,5%. Oprocentowanie kredytów w złotych raczej się nie zmieni.
Jak Polacy kontrolują budżet domowy
28.03.2012
61 proc. Polaków uważa, że kieruje domowym budżetem używając jedynie kartki i długopisu, Excela albo programów komputerowych – wynika z badań serwisu Interia.pl i Home Broker. Domowym budżetem zarządzają przede wszystkim osoby po 54. roku życia.
W jakiej lokalizacji kupić mieszkanie?
28.03.2012
13% osób, szukających mieszkania, dysponuje zbyt niskim budżetem. W niektórych dzielnicach nie można dostać mieszkań w rozsądnej cenie. Nabywcy muszą zmieniać swoje preferencje mieszkaniowe.