REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wioleta Matela-Marszałek

Dołącz do grona ekspertów
Wioleta Matela-Marszałek

Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej

Dziennikarz, redaktor, prawnik, adwokat

Z Grupą INFOR związana od 2010 roku

Specjalizuje się w prawie rodzinnym, pomocy społecznej i prawie ochrony środowiska

Świadczenie pieniężne dla działaczy opozycji antykomunistycznej będzie przysługiwało w wysokości najniższej emerytury ogłaszanej przez prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy zaczną obowiązywać 1 września 2023 r.
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2024 r.

REKLAMA

Od 1 września 2023 r. zmienią się tzw. limity dorabiania do niektórych świadczeń emerytalno-rentowych. Będą one niższe w stosunku do obecnie obowiązujących.
Ustawa, która zmienia wysokość świadczenia wychowawczego z kwoty 500 zł do kwoty 800 zł została przyjęta przez Senat. Trafi teraz do podpisu Prezydenta.

REKLAMA

Ustawa o świadczeniu wspierającym została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kiedy wejdzie w życie i jakie przewiduje rozwiązania dla osób niepełnosprawnych?
Świadczenie wspierające jest nową formą pomocy kierowaną do osób niepełnosprawnych mających potrzebę wsparcia. 
Projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej zakłada podwyżkę minimalnej oraz maksymalnej kwoty zasiłku stałego. Zmiany miałyby wejść w życie 1 stycznia 2024 r. 
Czternasta emerytura będzie wypłacana seniorom co roku. Jakie rozwiązania znalazły się w ustawie wprowadzającej czternastkę na stałe? Kto otrzyma świadczenie?
Co warto wiedzieć na temat prawa aborcyjnego w Polsce? W jakich przypadkach można dokonać aborcji, a kiedy jest to karalne? 

Recykling

W jaki sposób przepisy prawa definiują recykling? jaka jest hierarchia sposobów postępowania z odpadami?
Dodatek na dojazdy do szkoły może stanowić finansową pomoc w trakcie roku szkolnego. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać takie świadczenie?

Hałas

Hałas jest niewątpliwie niepożądanym i często szkodliwym zjawiskiem. Jak został zdefiniowany w przepisach?
Powstanie nowy system teleinformatyczny Krajowego Rejestru Karnego. Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem każde zaświadczenie z KRK będzie wydawane w wersji elektronicznej z pieczęcią elektroniczną.
Kto może otrzymać dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego 2023/2024? Ile wynosi takie świadczenie?
Stypendium szkolne to jedna z form pomocy materialnej udzielanej uczniom. Kto może się o nią ubiegać?
Kontakty z dzieckiem są instytucją niezależną od władzy rodzicielskiej. Rodzice oraz ich dziecko mają zarówno prawo, jak i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.
1 stycznia 2024 r. status miasta uzyskają 34 miejscowości. Tak wynika z projektu rozporządzenia opublikowanego na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2024 r. ma zostać zwiększony o co najmniej 20 procent realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym, czyli o ustawowe minimum. Tak wynika z informacji zamieszczonej w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu.
Już 14 lipca 2023 r. wchodzą w życie ważne przepisy dotyczące aplikacji mObywatel. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, pojawi się też nowy dokument - mDowód. Czy zastąpi on tradycyjny dowód osobisty?
„Dostrzegając wagę problemu zróżnicowania ponoszonych przez rodziców kosztów gorącego posiłku dla uczniów w szkołach, Ministerstwo Edukacji i Nauki rozważa możliwość zmiany przepisów prawa oświatowego w tym zakresie” – poinformował resort w odpowiedzi udzielonej Rzecznikowi Praw Obywatelskich.

REKLAMA