REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wioleta Matela-Marszałek

Dołącz do grona ekspertów
Wioleta Matela-Marszałek

Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej

Dziennikarz, redaktor, prawnik, adwokat

Z Grupą INFOR związana od 2010 roku

Specjalizuje się w prawie rodzinnym, pomocy społecznej i prawie ochrony środowiska

1 września 2016 r. stawki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli nie wzrosły. Tak wynika z projektu rozporządzenia płacowego Ministerstwa Edukacji Narodowej. Nie zmienią się również kwoty średnich wynagrodzeń.
Ministerstwo Rozwoju planuje wprowadzenie e-faktur w zamówieniach publicznych na początku 2018 r. Zmiany podyktowane są koniecznością implementacji Dyrektywy 2014/55/UE o elektronicznym fakturowaniu w dostawach publicznych.

REKLAMA

Zmiany w Kodeksie pracy, które mają wejść w życie jeszcze w 2016 r. dotyczą potwierdzania pracownikowi na piśmie umowy o pracę. Celem zmian jest ograniczenie pracy nierejestrowanej.
Godziny karciane od 1 września 2016 r. mają zostać zlikwidowane. Nauczyciele nadal będą jednak prowadzili dodatkowe zajęcia z uczniami. O wymiarze tych lekcji zdecyduje dyrektor szkoły.

REKLAMA

Zmiany w zakresie sprawozdań budżetowych, mające wejść w życie w 2016 i 2017 r. wynikają głównie z konieczności dostosowana sprawozdań Rb-70 do nowej struktury zatrudnienia w sądownictwie. Drugim istotnym powodem nowelizacji jest uprawnienie jednostek samorządu terytorialnego do organizacji wspólnej obsługi administracyjnej i finansowej.
Klasyfikacja budżetowa świadczenia wychowawczego (500 zł na dziecko) ma być jednolita we wszystkich jednostkach. Projekt nowego rozporządzenia Ministra Finansów wprowadza nowy rozdział przeznaczony do ujmowania dochodów i wydatków związanych z realizacją ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.
W 2017 r. ma zniknąć możliwość ustalania wynagrodzenia pracowników w okresie ich pierwszego roku pracy na poziomie 80% minimalnego wynagrodzenia. Takie zmiany w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę proponuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
W 2017 r. sprawozdania rzeczowo-finansowe z wykonywania zadań z zakresu świadczenia wychowawczego (500 zł na dziecko) mają być przekazywane przez gminy kwartalnie. W okresie zaś od kwietnia do grudnia 2016 r. – miesięcznie. Nowe rozporządzenie w tym zakresie powinno wejść w życie jednocześnie z ustawą wprowadzającą świadczenia dla rodzin.
Podwyżki wynagrodzeń w służbie cywilnej w 2016 roku w założeniu mają najbardziej odczuć najmniej zarabiający urzędnicy oraz pracownicy. Nowe przepisy mają zastosowanie do wynagrodzeń należnych od 23 stycznia 2016 r.
Od 1 stycznia 2016 r. gminy będą mogły zastosować ulgi w opłatach za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla rodzin wielodzietnych, posiadających Kartę Dużej Rodziny. Zwolnienie będzie miało charakter fakultatywny.
2 stycznia 2016 r. wejdą w życie przepisy określające wzór wniosku o świadczenie rodzicielskie. Świadczenie rodzicielskie będzie przysługiwało osobom, które urodziły dziecko, a nie są uprawnione do zasiłku macierzyńskiego, a zatem głównie bezrobotnym, studentom oraz osobom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych.
Nowa ustawa o rewitalizacji obowiązuje od 18 listopada 2015 r. Celem wprowadzenia przedmiotowych przepisów było poprawienie efektywności tego typu przedsięwzięć. Ustawa wprowadza legalną definicję rewitalizacji oraz określa zasady funkcjonowania gminnych programów rewitalizacji. Czy przedmiotowe przepisy to dobry krok w kierunku poprawy skuteczności takich działań? Poprosiliśmy o komentarz Stowarzyszenie Forum Rewitalizacji.
1 stycznia 2016 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie audytu wewnętrznego oraz informacji o pracy i wynikach tego audytu. Celem nowych przepisów jest usprawnienie pracy audytorów. O skuteczność nowych przepisów oraz o potrzeby środowiska audytorów wewnętrznych sektora publicznego zapytaliśmy Sebastiana Burgemejstera, Prezesa Instytutu Audytorów Wewnętrznych IIA Polska.
Wynagrodzenia pracowników instytucji kultury od 1 grudnia 2015 r. przyznawane są według nowych przepisów. Od 2016 r. pracownicy będą mogli otrzymać ekwiwalent za używanie własnych instrumentów.
Od 22 lutego 2016 r. w przypadku osób podejmujących po raz pierwszy pracę w służbie cywilnej umowa o pracę zostanie zawarta (podobnie jak obecnie) na czas określony wynoszący 12 miesięcy. Zmianie ulegnie okres wypowiedzenia takiej umowy.
Katalog świadczeń rodzinnych w 2016 r. powiększy się o nowe świadczenie rodzicielskie. Ułatwieniem dla rodziców ma być możliwość składania wniosków o zasiłki drogą internetową.
"W ostatnich latach samorządy potwierdziły, że mimo niekorzystnych uwarunkowań i regulacji dobrze sobie radzą z realizacją zadań własnych, prowadzeniem niezbędnych inwestycji czy pozyskiwaniem środków unijnych na kluczowe projekty. To argument za zwiększeniem kompetencji samorządów i możliwości wpływu na swoje dochody" - przekonuje Adrian Kozłowski, ekonomista, znawca problemów finansowych jednostek samorządu terytorialnego.
Od 22 lutego 2016 r. będą obowiązywały nowe przepisy, dotyczące pierwszych umów o pracę pracowników samorządowych. Okres wypowiedzenia takiej umowy będzie zależny od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy.
"Trudno obecnie przesądzać, którą z dopuszczalnych metod zapewnienia wspólnej obsługi dla swoich jednostek organizacyjnych przyjmą organy samorządu terytorialnego, a tym bardziej rozstrzygać, w jaki sposób wpłynie to na zatrudnienie w jednostkach samorządu terytorialnego." - mówi w wywiadzie dla Infor.pl Andrzej Halicki, Minister Administracji i Cyfryzacji. Minister przekonuje, iż zmiany wprowadzone ustawą z dnia 25 czerwca 2015 r. wywołały duże zainteresowanie jednostek samorządowych.
W 2016 r. w kalendarzu nie będzie święta, które wypada w sobotę i uprawnia pracownika do otrzymania dodatkowego dnia wolnego od pracy. Kolejne święto wypadające w sobotę czeka nas dopiero w 2017 r.

REKLAMA