REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wioleta Matela-Marszałek

Dołącz do grona ekspertów
Wioleta Matela-Marszałek

Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej

Dziennikarz, redaktor, prawnik, adwokat

Z Grupą INFOR związana od 2010 roku

Specjalizuje się w prawie rodzinnym, pomocy społecznej i prawie ochrony środowiska

Małżonkowie mogą dokonać podziału majątku wspólnego w trakcie sprawy rozwodowej. Czy taki podział zawsze jest możliwy? O jakich faktach warto pamiętać?
Czy do wycięcia drzewa na własnej działce potrzebujemy zezwolenia? W jakich przypadkach konieczne jest zgłoszenie?

REKLAMA

Od 4 marca 2019 r. będą obowiązywały ważne zmiany w zakresie dowodów osobistych dla dzieci. Rodzice łatwiej odbiorą dokument tożsamości dziecka. Zmienią się także zasady dotyczące zdjęć do dowodu w przypadku najmłodszych dzieci.
Dodatek mieszkaniowy stanowi dla wielu osób pomoc w finansowaniu wydatków związanych z mieszkaniem. Kto może otrzymać wsparcie w 2019 r.?

REKLAMA

Ważne zmiany, dotyczące mieszkań komunalnych wejdą w życie w kwietniu 2019 r. Gmina uzyska nowe uprawnienia w zakresie badania sytuacji majątkowej najemców. Czy nowe przepisy oznaczają podwyżkę czynszu lub odmowę najmu?
Kto może głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 r.? Czy głos można oddać przez pełnomocnika?
Jak w 2019 r. sporządzić umowę o dzieło? Przedstawiamy najważniejsze informacje oraz prosty wzór umowy o dzieło.
Alimenty mają co do zasady wygasać z chwilą ukończenia przez dziecko 25 lat. Planowane na 2019 rok zmiany mają dotyczyć alimentów orzeczonych przez sąd lub ustalonych w drodze zatwierdzonej przez sąd ugody. Nie wszystkie dzieci zostaną objęte nowymi przepisami.
Jakie czynności podlegają opłacie skarbowej w 2019 r.? Ile wynosi opłata skarbowa i jak można ją uiścić?
Na kim ciąży obowiązek odśnieżania dachu i z jakich przepisów wynika? Jaki kary grożą osobom, które nie wywiązują się z obowiązku odśnieżania dachów?
Definicja przemocy w rodzinie została określona w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Przepisy te mają chronić ofiary przemocy, dając im prawo do bezpłatne pomocy.
Na jakich zasadach można otrzymać spadek po teściu lub teściowej? Czy zięć i synowa korzystają ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn?
Alimenty natychmiastowe to nowe rozwiązanie, mające na celu ułatwienie dzieciom otrzymania środków utrzymania. Skierowane jest głównie do tych rodziców, którym zależy na szybkim zasądzeniu świadczeń alimentacyjnych na dzieci. Na czym polegają planowane zmiany?
Przy ubieganiu się o zasiłek rodzinny należy uwzględnić dochód małżonka, nawet gdy nie prowadzi on wspólnego gospodarstwa z osobą uprawnioną do świadczenia. Niezależnie bowiem od sytuacji faktycznej, jaka istnieje pomiędzy małżonkami, dopóki pozostają oni w małżeństwie, wchodzą w skład rodziny w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych.
Od 1 grudnia 2018 r. w akcie urodzenia dziecka widnieją również numery PESEL rodziców. W 2019 r. - podobnie jak obecnie - zgłoszenia narodzin możemy dokonać tradycyjnie lub elektronicznie.
Wyższe niż obecnie stawki opłaty paliwowej na 2019 r. przewiduje nowe obwieszczenie Ministra Infrastruktury. Opłacie paliwowej podlega wprowadzenie na rynek krajowy paliw silnikowych oraz gazu, wykorzystywanych do napędu silników spalinowych.
Coraz częściej spędzamy Święta Bożego Narodzenia czy Sylwestra w innych państwach europejskich. "Wyjeżdżając do krajów UE powinniśmy byś świadomi podstawowych uprawnień jako konsumenci i pasażerowie" - mówi Joanna Sołtan z Europejskiego Centrum Konsumenckiego.
Umowa darowizny została określona w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z nią darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Najczęściej mamy do czynienia z darowizną nieruchomości, samochodu czy pieniędzy. W drodze darowizny może także przekazać udział w spółce czy akcje. Jak powinna wyglądać umowa darowizny?
Roczny czas oczekiwania po powrocie z sanatorium na złożenie kolejnego skierowania to jedna z najważniejszych zmian w leczeniu uzdrowiskowym, jaka może wejść w życie w 2019 r. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad nowymi zasadami dotyczącymi skierowań.
Spłata przez rodziców, będących dłużnikami solidarnymi, całości lub części rat kredytu nie może być postrzegana w kategorii darowizny. Osoba korzystająca z takiej formy pomocy finansowej ze strony swoich rodziców nie ma zatem obowiązku składania zgłoszenia SD-Z2.

REKLAMA