Wioleta Matela-Marszałek
Dołącz do grona ekspertówBecikowe 2020 - dochód, kryteria, wniosek
06.09.2019
W 2020 r. nie zmienią się zasady przyznawania becikowego, czyli jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka. Ile wyniesie kryterium dochodowe? Kto może otrzymać świadczenie i jak złożyć wniosek?
Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji popularnie nazywanej jest „500 plus dla niepełnosprawnych”. W praktyce jednak wysokość świadczenia będzie mogła być niższa niż 500 zł. Decyduje o tym wysokość otrzymywanych świadczeń finansowanych ze środków publicznych.
REKLAMA
Zasada „złotówka za złotówkę” polega na obniżeniu wysokości otrzymywanych świadczeń w przypadku przekroczenia kryterium dochodowego. Reguła jest stosowana przy przyznawaniu zasiłków rodzinnych.
Dwuczłonowe nazwisko dziecka
30.08.2019
Zgodnie z polskim prawem nazwisko dziecka, które powstało z połączenia nazwisk jego rodziców nie może składać się więcej niż z dwóch członów. W jakich przypadkach dziecko może nosić dwuczłonowe nazwisko?
REKLAMA
Wielu rodziców przed rozwodem zastanawia się, w jaki sposób sąd rozstrzyga o kontaktach z dzieckiem. Warto znać podstawowe zasady, wynikające z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Świadczenie pielęgnacyjne 2020 - jaka kwota?
22.08.2019
Kwota świadczenia pielęgnacyjnego zostanie zwaloryzowana od 1 stycznia 2020 r. Wysokość świadczenia jest ściśle uzależniona od wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Czy zwolnienie z PIT dla młodych pracowników wpłynie na sytuację osób pobierających świadczenia rodzinne?
Obowiązkową odpowiedź na pozew przewiduje nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego (KPC), którą 24 lipca 2019 r. podpisał Prezydent. Zmiany mają przyczynić się do przyspieszenia postępowania.
Alimenty natychmiastowe 2020 – jakie kwoty?
24.07.2019
Pierwsze obwieszczenie, dotyczące kwot alimentów natychmiastowych Minister Sprawiedliwości powinien ogłosić do 30 listopada 2020 r. Jakie stawki będą obowiązywały do tego momentu?
Ważne zmiany dotyczące opłat w sprawach cywilnych m.in. spadkowych i rodzinnych przewiduje uchwalona w lipcu 2019 r. nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Wiele stawek opłat ulegnie podwyższeniu.
W jaki sposób sprawdzić uczciwość sprzedawcy? Czy przed zakupem warto sporządzić umowę przedwstępną u notariusza? O tym jak bezpiecznie kupić lub sprzedać nieruchomość mówi notariusz Maciej Celichowski. Jak przekonuje, najbezpieczniejsze są normalne transakcje, za średnie ceny.
Świadczenia uzupełniające (500 plus) będą przysługiwały uprawnionym osobom niepełnosprawnym od 1 października 2019 r. Wnioski rozparzą organy emerytalno-rentowe.
Uchwalona przez Sejm w lipcu 2019 r. nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego (KPC) przewiduje przywrócenie odrębnego postępowania w sprawach gospodarczych. Osobom fizycznym pozostawiono jednak wybór.
Nowelizacja KPC 2019: plan rozprawy
05.07.2019
Plan rozprawy to nowe rozwiązanie przewidziane przez nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego (KPC), uchwaloną przez Sejm w lipcu 2019 r. Po zmianach strony mają stać się współgospodarzami postępowania.
Można już składać wnioski o online o specjalny zasiłek opiekuńczy na okres trwający od 1 listopada 2019 do 31 października 2020 r. Świadczenie to przysługuje osobom, które rezygnują z zatrudnienia bądź go nie podejmują, aby opiekować się niepełnosprawnym członkiem rodziny.
Pierwsze wnioski o świadczenia z funduszu alimentacyjnego na okres 2019/2020 będzie można składać już w lipcu 2019 r. Podpowiadamy, komu przysługuje świadczenie, ile wynosi i jak ubiegać się o nie krok po kroku.
Wakacje na własną rękę wiążą się z szeregiem decyzji, jakie muszą podjąć konsumenci. Przed ich podjęciem warto znać swoje prawa. Jak podkreśla Joanna Sołtan z Europejskiego Centrum Konsumenckiego, „jeżeli coś pójdzie nie tak, ewentualne reklamacje będziemy zmuszeni zgłosić do różnych przedsiębiorców, a nie do jednego podmiotu, jakim jest biuro podróży”.
Pierwsze wnioski o zasiłek rodzinny na okres świadczeniowy 2019/2020 będzie można składać już od lipca 2019 r. Podpowiadamy, komu przysługuje świadczenie i jak krok po kroku się o nie ubiegać.
W niektórych sytuacjach za podlewanie ogródka czy trawnika można otrzymać mandat. Kiedy jest to możliwe? Ile może wynosić grzywna?
Więcej zwolnień z opłat za pobyt w domu pomocy społecznej (DPS) przewiduje projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, który w czerwcu 2019 r. wpłynął do Sejmu. Planowane zmiany dotyczą osób, które ponoszą odpłatność za rodziców czy dziadków pomimo ich nagannego zachowania w przeszłości.