KPMG Sp. z o.o.
Dołącz do grona ekspertówPIT-8C a bony zakupowe - porada
21.06.2011
Czy spółdzielnia będzie zobowiązana do wystawiania PIT-8C w przypadku nadwyżki spółdzielni przeznaczanej na dywidendę dla członków spółdzielni wystawianą w postaci bonów zakupowych do sklepów spółdzielni?
Sankcje za nieujawnienie dochodów – porada
21.06.2011
Sankcja za nieujawnienie dochodów to 75% ustalonego przez fiskusa dochodu. Ekspert wyjaśnia jakie sankcje grożą podatnikom za nieujawnienie dochodów lub źródeł ich pochodzenia.
REKLAMA
Czy z zezwoleniem w sprawach budownictwa mieszkaniowego łączy się konieczność uiszczenia opłaty skarbowej? Jak unormowane jest wyłączenie z obowiązku poniesienia opłaty? Ekspert wyjaśnia jaka jest relacja pomiędzy opłatą skarbową a zezwoleniem w sprawach budownictwa mieszkaniowego.
Wraz z czerwcem nadszedł ustawowy termin na odbycie zwyczajnego zgromadzenia wspólników dla spółek, których rok obrotowy zakończył się w dniu 31 grudnia 2010 r. Ekspert wyjaśnia na jakich zasadach odbywa się zamknięcie roku obrotowego w spółkach z o.o.
REKLAMA
Od 2011 roku podatnicy nie muszą naliczać VAT od nieodpłatnego użytkowania niektórych samochodów firmowych do celów prywatnych. Ekspert radzi jakie samochody kwalifikują się do wyłączenia dotyczącego nieodpłatnego użytkowania.
Jakie są skutki dla podatników, gdy organ wyda decyzję w trybie nadzwyczajnym innymi niż wznowienie postępowania i stwierdzenie nieważności decyzji, a w obrocie prawnym będą dwie decyzje: decyzja ostateczna oraz decyzja wydana w tym trybie nadzwyczajnym, zmieniająca wysokość zobowiązania?
Opłacie skarbowej podlega dokonanie wydanie
zaświadczenia w związku z wykonywaniem zadań z
zakresu administracji publicznej. Czy wystawienie przez uczelnię publiczną zaświadczenia o średniej ocen za poszczególny okres studiów wiążę się z obowiązkiem uiszczenia opłaty skarbowej?
W najbliższym czasie polski sektor funduszy inwestycyjnych czekają duże zmiany, które dotyczyć będą nie tylko funduszy i towarzystw, które nimi zarządzają, ale także inwestorów. Zmiany te wprowadza nowa Dyrektywa Parlamentu Europejskiego, tzw. UCITS IV, która jest kolejną, po Bazyeli II i MiFID inicjatywą regulacyjną ukierunkowaną na standaryzację procesów zarządzania ryzykiem w europejskich instytucjach finansowych.
Czy możliwe jest skorzystanie przez podatnika z ulgi odsetkowej w sytuacji, kiedy zaciągnął kredyt mieszkaniowy w banku w sierpniu 2006 r. na mieszkanie kupione z rynku wtórnego?
Jak obliczyć wartość i ująć w sprawozdaniu finansowym rezerwy na likwidację szkód wyrządzonych środowisku naturalnemu?
Kto może podpisać roczne zeznanie CIT-8?
10.05.2011
Jednym z elementów prawidłowo sporządzonego zeznania rocznego CIT-8 jest jego podpisanie. W ten sposób oświadcza się prawdziwość zawartych w nich danych pod rygorem odpowiedzialności karnej. Nie każdy jednak może to poświadczyć swoim podpisem.
Jeżeli po raz pierwszy sprawozdanie za 2011 rok będzie podlegało obowiązkowi badania to spółka nie może korzystać z uproszczeń dotyczących ewidencji instrumentów finansowych. Jak należy wprowadzić takie zmiany – czy dotychczasowe zapisy trzeba skorygować i czy konieczne są zmiany w polityce rachunkowości – w przypadku, gdy wcześniej korzystała ona z uproszczeń?
Wszyscy, którzy kiedykolwiek byli czyimiś wierzycielami albo dochodzili zapłaty spotkali się z pojęciem przedawnienia. Przedawnienie jest instytucją prawa cywilnego, która uniemożliwia sądowe i przymusowe dochodzenie roszczenia przysługującego wierzycielowi, po upływie określonego ustawą czasu. Jak obronić się przed zarzutem przedawnienia?
Jak wynika z art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (u.p.u.n.), każdy z członków zarządu spółki ma obowiązek zgłosić wniosek o ogłoszenie jej upadłości w terminie dwóch tygodni od dnia, gdy spółka zaprzestanie wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych lub gdy zobowiązania spółki przekroczą wartość jej majątku. Jak wygląda odpowiedzialność członków zarządu przy odmowie upadłości?
Każdy inwestor stoi przed wyborem: czy lepiej kupić udziały interesującej go spółki, czy może kupić przedsiębiorstwo/wybrane aktywa? Podobne wątpliwości ma również zbywający, dla którego wybór rodzaju transakcji determinuje źródło przychodu i jego opodatkowanie.
Artykuł 31 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nakłada na pracodawcę będącego płatnikiem obowiązek obliczenia i pobrania w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy od pracowników. Jak powinno wyglądać obliczenie i pobranie zaliczki? Ile wynoszą kwoty zaliczek pobieranych przez pracodawcę?
Każdy przedsiębiorca, któremu przytrafiło się prowadzić spór sądowy, czy to występując w roli powoda albo pozwanego, stawał przed pytaniem o przedawnienie roszczenia - swojego, lub przeciwnika. Zgłaszając bowiem roszczenie przedawnione, wierzyciel ryzykuje przegranie sprawy na skutek zarzutu dłużnika. Zadaniem powoda będzie wtedy wskazanie okoliczności uzasadniających bezzasadność zarzutu. Na czym zatem może polegać argumentacja powoda?
Pochodzenie towarów jest bardzo ważnym elementem, który wpływa w znaczącym stopniu na wysokość należnego cła. Kumulacja pochodzenia jest jednym ze sposobów określenia pochodzenia towarów. Jakie są rodzaje kumulacji? Jak określona została kwestia wywozu towarów z preferencyjnym pochodzeniem w oparciu o kumulację?
Zwrot środków na prywatne konto pracownika z tytułu poniesionych przez niego uprzednio wydatków służbowych, nie może być kwalifikowany jako przychód po stronie pracownika. Jak została uregulowana prawnie ta kwestia? Co w sytuacji gdy transakcja dokonywana jest w walucie obcej?
Jak założyć skład podatkowy?
02.03.2011
Skład podatkowy jest miejscem o szczególnym statusie, w którym wyroby
akcyzowe są produkowane, przetwarzane, magazynowane, przeładowywane oraz
do którego wyroby te są wprowadzane lub, z którego są wyprowadzane w
ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy.