REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Grupa ECDP

Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce

Grupa ECDP jest jedną z wiodących firm konsultingowych w Polsce obecną na rynku od 12 lat. Obecnie zrzesza kilkanaście spółek w kraju oraz 18 oddziałów na świecie świadczących usługi doradztwa prawnego, podatkowego oraz inwestycyjnego dla biznesu. Nasza oferta jest kierowana zarówno do dużych przedsiębiorstw, jak i firm rodzinnych działających we wszystkich branżach.

Wspomagamy klientów m.in. w zakresie podatków pośrednich i bezpośrednich, cen transferowych, akcyzy, jak również międzynarodowego planowania podatkowego. Świadczymy usługi audytorskie, kadrowe a także outsourcing księgowo-płacowy. Szkolimy z zakresu prawa podatkowego i finansów, prawa pracy oraz zamówień publicznych. Oferujemy kompleksowe doradztwo prawne związane z działalnością gospodarczą klientów. Pomagamy polskim przedsiębiorcom w ekspansji i prowadzeniu biznesu na zagranicznych rynkach zapewniając pełną obsługę w języku polskim.

Kontakt:

Grupa ECDP
Spektrum Tower, piętro XII
ul. Twarda 18
00-105 Warszawa
tel.: +48 22 202 69 50
fax: +48 22 202 69 53

https://ecdpgroup.com/
contact@ecdpgroup.com

Zdarza się, iż w ramach rozliczeń pomiędzy stronami transakcji wewnątrzwspólnotowych dostawca towarów otrzymuje od nabywcy zaliczkę na poczet przyszłej dostawy. Zaliczka charakteryzuje się tym, że jest wynagrodzeniem wypłacanym przed dokonaniem czynności opodatkowanej.
Mimo, że zmiana przepisów regulujących kwestię związaną ze zbieraniem dokumentacji uprawniającej do zastosowania preferencyjnej 0% stawki podatku VAT została dokonana przez ustawodawcę na początku 2010 r. nadal kwestia ta wywołuje wiele wątpliwości wśród stosujących ją w praktyce podatników. Dlaczego? Otóż, z powodu niesamowicie trudnego języka jakim te przepisy się po sługują.

REKLAMA

W dniu 24 września 2010 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, która obecnie została skierowana pod obrady Senatu. Wejście w życie wskazanej ustawy planowane jest na dzień 1 stycznia 2011 r. Wśród szeregu zmian uwagę zwracają te dotyczące zwolnień od podatku VAT, a wśród nich ograniczenie zakresu zwolnienia dla usług edukacyjnych.
Od dnia 1 września 2010 r. obowiązuje zasada jednokrotności opodatkowania akcyzą energii elektrycznej. Warto bliżej omówić to zagadnienie, ponieważ wielu przedsiębiorców ma wątpliwości kiedy oraz na jakich zasadach można się na ww. jednokrotność opodatkowania akcyzą energii elektrycznej powołać.

REKLAMA

Krytycznie należy ocenić pewne regulacje wprowadzone nowelizacją ustawy o podatku akcyzowym, obowiązujące od 1 września 2010 r.. Nowe regulacje w istotny bowiem sposób ograniczyły prawo do obniżenia akcyzy należnej od wyprodukowanych wyrobów akcyzowych z użyciem produktów z zapłaconą akcyzą.
Podatnik nie ma obowiązku ujmowania w ewidencji VAT faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi od podatku, nieopodatkowanymi oraz od których nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Zgodnie z art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym zbiorcze informacje o dokonanych usługach, do których stosuje się art. 28b, na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej.
Transakcje barterowe polegają na wymianie świadczenia na świadczenie bez udziału pieniądza. Fakt braku przepływu pieniężnego nie oznacza jednakże, że świadczenia te pozostają neutralne na gruncie ustawy o o VAT. Są to czynności, które poprzez kompensatę rzeczową swoich należności stanowią de facto formę odpłatnej dostawy towarów (towar za towar) lub odpłatnego świadczenia usług (usługa za usługę; ewentualnie usługa za towar).
Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej obowiązani są prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Podmioty te niejednokrotnie mają jednakże wątpliwość w jakim dokładnie terminie winni ww. ewidencji dokonać.
Tak zwany NIP „europejski”, to numer jaki podatnik VAT musi posiadać dla potrzeb handlu wewnątrzwspólnotowego (obecnie zarówno towarowego jak i kupna oraz sprzedaży usług transgranicznych). W Polsce numerem takim jest oczywiście Numer Identyfikacji Podatkowej poprzedzony dwuliterowym kodem PL. Potocznie numer ten nazywany jest numerem VAT UE lub VAT PL.
Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego nie ma prawnych przeciwwskazań do przechowywania kopii faktury VAT w formie elektronicznej, z gotowością wydrukowania jej na każde żądanie uprawnionego organu.
Po latach postulatów organizacji pożytku publicznego wreszcie Minister Finansów zwolnił z VAT sms-y i połączenia telefoniczne wykonywane w celu charytatywnym.
Na szczególną uwagę podatników podatku dochodowego od osób prawnych zasługuje wyrok NSA z dnia 18 maja 2010 r., sygn. II FSK 942/09, w którym Sąd uznał, że dniem poniesienia kosztu jest dzień ujęcia kosztu w księgach rachunkowych, bez potrzeby weryfikowania czy koszt ten został ujęty prawidłowo.
Podatnicy mają często wątpliwości jak rozliczać VAT w sytuacji, gdy wykonują zarówno czynności opodatkowane VAT, jak i zwolnione z tego podatku.
Od 20 maja 2010 r. obowiązuje zmieniony przepis art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy o PIT, który dotyczy zwolnienia z opodatkowania PIT nieodpłatnych świadczeń przekazywanych w związku z promocją bądź reklamą świadczeniodawcy.
Spółka zamierza wyemitować obligacje, które zostaną objęte przez kontrahenta. Planowane oprocentowanie obligacji wynosi 5%, a wykup nastąpiłby z końcem 2010 r. Czy planowana emisja rodzi opodatkowanie na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług bądź podatku od czynności cywilnoprawnych.
Nowy zarząd Spółki postanowił wymienić dotychczas używany w firmie sprzęt komputerowy na nowy. Używane komputery zarząd spółki postanowił sprzedać swoim pracownikom. Komputery te stanowią środki trwałe firmy i są w firmie od 4 lat. Przy zakupie tych komputerów Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług. Jaką stawką należy ww. czynność opodatkować? Czy może przysługuje Spółce prawo do zastosowania zwolnienia od podatku?
Obowiązujące od początku 2010 r. zmiany przepisów dotyczących miejsca świadczenia usług w sposób diametralny przekształciły zasady opodatkowania VAT usług na majątku ruchomym.Aktualnie funkcjonują odmienne zasady opodatkowania usług na majątku ruchomym w zależności od tego czy są one świadczone na rzecz:- podatnika (a więc podmiotu, który prowadzi działalność gospodarczą), czy też - podmiotu niebędącego podatnikiem (najczęściej na rzecz osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej).
Ustalenie właściwego momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT ma duże znaczenia dla prawidłowego rozliczenia z fiskusem. Sprzedaż towaru lub usługi powinna być bowiem ujęta w deklaracji podatkowej za okres w którym powstał obowiązek podatkowy. Ustawa zaś zawiera dość skomplikowany system ustalania momentu jego powstania. Przedsiębiorcy niestety często zapominają, że w przypadku dokonywania niektórych rodzajów sprzedaży towarów lub usług obowiązek podatkowy winien być ustalony na zasadach szczególnych. Powyższe dotyczy również świadczenia usług dozoru mienia i ochrony osób.
Uchwalona w dniu 23 kwietnia 2009 r. nowelizacja przepisów prawa budowlanego oznacza dla podatników podatku od nieruchomości kolejne problemy z interpretacją przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Zamiast rozwiewać istniejące do tej pory liczne wątpliwości związane ze stosowaniem przepisów w zakresie podatku od nieruchomości, wprowadzone niejako „tylnymi drzwiami” uregulowania rodzą kolejne problemy interpretacyjne.

REKLAMA