PwC Studio
Dołącz do grona ekspertów
Miejscem świadczenia usługi organizacji konferencji lub szkolenia będzie miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Nie wszystkie jednak świadczenia będą wchodzić w skład jednej kompleksowej usługi. Usługi dodatkowe, takie jak organizacja czasu wolnego, nie są niezbędne do rzetelnego i właściwego wykonania usługi polegającej na organizacji konferencji lub szkolenia, dlatego miejsce ich świadczenia należy ustalać odrębnie.
Otwarty charakter imprezy, na którą może przyjść praktycznie każda osoba, nie pozwala na zindywidualizowanie świadczeń uzyskanych przez uczestników. Zatem wartość świadczeń udostępnionych podczas imprezy nie stanowi dla nich przychodu podatkowego podlegającego opodatkowaniu PIT.
REKLAMA
Wydatki poniesione przez spółkę na rzecz pracowników biorących udział w zawodach sportowych sfinansowanych ze środków obrotowych spółki, nie stanowią dla nich nieodpłatnego świadczenia podlegającego opodatkowaniu PIT. Tym samym pracodawca nie ma obowiązku doliczyć wartości ww. świadczeń do wynagrodzenia pracownika i pobrać zaliczki na podatek dochodowy.
Wielość poręczycieli nie powinna skutkować wzrostem wynagrodzenia z tytułu udzielonego poręczenia. Fakt poręczenia kredytu zaciągniętego przez spółkę przez trzech członków jej zarządu nie powoduje zatem konieczności potrojenia wartości uzyskanego przez spółkę nieodpłatnego świadczenia. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.
REKLAMA
Wydatki ponoszone przez spółkę na rzecz organizacji spotkań z kontrahentami w siedzibie spółki lub w restauracji związane bezpośrednio z przychodem, a nie jedynie kreowaniem pozytywnego wizerunku mogą być odliczone w ramach kosztu uzyskania przychodu.
Data sprzedaży na fakturach
25.07.2014
Zawarcie na fakturze dokumentującej dokonanie dostawy towarów lub świadczenie usług wyrażenia „data sprzedaży”, dla właściwego określenia daty dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, jest prawidłowe pod warunkiem, że data ta odzwierciedla rzeczywisty moment zaistnienia zdarzenia gospodarczego.
Spółka odsprzedająca pakiety medyczne pracownikom, nabyte w ramach umowy z firmą pośredniczącą w świadczeniu usług medycznych, będzie miała prawo do wystawiania faktur dokumentujących z zastosowaniem zwolnienia od podatku VAT.
Czy istnieje podstawa do opodatkowania VAT usług dotyczących organizacji przez spółkę festynu, którego uczestnikami mieli być również byli pracownicy oraz członkowie rodzin byłych i obecnych pracowników. Rozstrzygnięcie w tym zakresie wydał WSA w Bydgoszczy.
Organy podatkowe potwierdzają, że podatnicy VAT mogą archiwizować dokumenty otrzymane w formie papierowej w archiwum elektronicznym – poprzez umieszczanie w nim skanów dokumentów – o ile system ten będzie spełniał wymogi ustawowe.
Ubezpieczonym od odpowiedzialności cywilnej będzie nieograniczony krąg osób. Tym samym (…) nie będzie możliwym zidentyfikowanie kręgu osób objętych ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej. Objęcie ubezpieczeniem grupy osób, niemożliwej do zidentyfikowania, stanowi natomiast okoliczność uniemożliwiającą przypisanie przychodu z tego tytułu konkretnej osobie.
Kasy fiskalne u agentów i pośredników
09.06.2014
Przepisy podatkowe (…) nie zobowiązują agentów i pośredników do ewidencjonowania sprzedaży obcej za pomocą kasy rejestrującej, gdy nie występuje u nich obrót z tytułu sprzedaży własnej na rzecz osób fizycznych, o których mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT.
Naczelny Sąd Administracyjny wydał ważny wyrok w zakresie wpływu przedawnienia zobowiązania podatkowego spółki na odpowiedzialność podatkową jej członka zarządu. Przedawnienie w tej sprawie nastąpiło już po prawidłowym doręczeniu decyzji członkowi zarządu.
Fakt pobrania kaucji gwarancyjnej z wynagrodzenia podwykonawcy nie stanowi nieuregulowanej należności, o której mowa w art. 89b ustawy o VAT. Skoro zaś nie mamy do czynienia z częściowym nieuregulowaniem kwoty wynikającej z faktury, to konsekwentnie podatnik nie ma obowiązku dokonywać korekty odliczonej kwoty podatku naliczonego przypadającego na nieuregulowaną cześć należności dotyczącej kaucji gwarancyjnej, dla której termin płatności zgodnie z umową przekracza 150 dni.
Jeżeli do dnia upływu terminów, o których mowa w art. 15b ust. 1 i 2 ustawy o CIT, (tj. 30 dni od terminu płatności i 90 dni od dnia zaliczenia odpisu amortyzacyjnego do kosztów), zaliczona do kosztów uzyskania przychodów część odpisów amortyzacyjnych znajduje pokrycie w dokonanych płatnościach, to nie powinno mieć miejsca zmniejszenie kosztów.
Firmy coraz chętniej zlecają całość lub część obsługi księgowej do podmiotów zewnętrznych. W takiej sytuacji podatnik jest zobowiązany poinformować urząd skarbowy, czy dokumentacja rachunkowa jest prowadzona we własnym zakresie, czy przez zewnętrzny podmiot. Ale pojawiają się wątpliwości, czy trzeba jeszcze złożyć zgłoszenie aktualizacyjne NIP?
Sprzedaż wysyłkowa - rozliczenie VAT
08.05.2014
Wątpliwości podatników VAT budzą kwestie związane ze sprzedażą towarów dostarczanych klientom kurierem. Chodzi w szczególności o określenie daty sprzedaży towaru dostarczanego odbiorcy za pośrednictwem kuriera, dokumentowanie zaliczki w przypadku, gdy termin faktycznej dostawy nie jest znany, a także możliwości skorygowania faktury w sytuacji, gdy data sprzedaży okaże się inna niż wskazana w tym dokumencie.
Stosowanie stawki podstawowej VAT w zakresie określonej kategorii produktów w przypadku, gdy istnieją produkty do nich podobne, których sprzedaż jest opodatkowana stawką obniżoną, może zostać uznane za naruszenie zasady neutralności podatku VAT. Tożsamość bądź podobieństwo świadczeń powinno być oceniane z perspektywy przeciętnego konsumenta.
Jeżeli towary opodatkowane z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego (WNT) uznanego za dokonany w państwie członkowskim identyfikacji podatkowej, nie zostały w rzeczywistości wwiezione na terytorium Polski, transakcje te nie mogą zostać uznane za dające prawo do odliczenia w rozumieniu art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. W związku z tym takie nabycie wewnątrzwspólnotowe nie może korzystać z ogólnego systemu odliczenia przewidzianego w tym przepisie.
Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia opłaconych - z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym - składek na ubezpieczenie zdrowotne od należnego PIT od dochodu uzyskanego z tytułu uposażenia ze stosunku służby.
W sytuacji, kiedy podjęta zostanie uchwała o wypłacie dywidendy w formie rzeczowej (niepieniężnej), wypłacająca spółka nie osiągnie przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT.