Krzysztof Sosnowski
Dołącz do grona ekspertów
Przyczyną rozwiązania umowy o pracę może być długotrwała choroba, częste zwolnienia lekarskie z uwagi na stan zdrowia. Ustawodawca w art. 53 Kodeksu pracy przyznaje długi okres ochronny pracownikowi w postaci łącznego okresu pobierania wynagrodzenia i zasiłku chorobowego, tj. 182 lub 270 dni.
Przepisy prawa pracy nie zabraniają pracownikom korzystania z tzw. wyjść prywatnych, jeśli pracodawca wyraża na nie zgodę. Pracownik powinien odpracować wyjście, aby nie doszło do zmniejszenia jego wynagrodzenia. Odpracowywanie nieobecności jest jednak bardziej problematyczne niż początkowo mogło by się zdawać.
REKLAMA
Nadgodziny stanowią przedłużenie pracy ponad obowiązujący pracownika harmonogram pracy. Czy pracodawca może zaplanować pracę w godzinach nadliczbowych?
Nierówne traktowanie w zakresie wynagrodzeń
23.06.2017
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Wskazane w przepisie zwroty "jednakowa praca, jednakowa wartość" nie wyjaśniają jednoznacznie co jest pracą o jednakowej wartości.
REKLAMA
Wysokość wynagrodzenia pracownika jest dobrem osobistym pracownika. Czy pracodawca może zobowiązać pracownika do nieujawniania informacji o wynagrodzeniu osobom trzecim?
Kodeks postępowania cywilnego reguluje sposób oznaczania wartości przedmiotu sporu (wps). Wartość przedmiotu sporu w sprawach pracowniczych została jednak określona odmiennie. Jeśli sąd pracy ma wątpliwości, może sprawdzić wartość przedmiotu sporu oznaczoną przez powoda.
Odmowa pracy w godzinach nadliczbowych
15.02.2017
Przeważająca część doktryny prawa pracy oraz orzecznictwa stoi na stanowisku, iż pracownik nie ma prawa odmówić zastosowania się do polecenia pracodawcy o pracy w godzinach nadliczbowych. Nie dotyczy to jednak pewnych grup pracowników np. kobiet w ciąży lub pracowników niepełnosprawnych.
Wypłata nienależnego wynagrodzenia
14.02.2017
Obowiązkiem pracodawcy jest wypłata pracownikowi wynagrodzenia w terminie i w poprawnej wysokości. Czy w przypadku wypłaty wyższego lub nienależnego wynagrodzenia, pracodawca może prawnie i skutecznie odzyskać nienależne wynagrodzenie?
Podstawowe formy telepracy
03.01.2017
W praktyce, pracownik może świadczyć pracę w formie telepracy we własnym domu. Nie jest to jednak jedyna forma telepracy. Doktryna prawa pracy wyróżnia jeszcze 4 podstawowe formy telepracy.
Pracodawca ma obowiązek zapewnić okulary korygujące wzrok pracownikom pracującym przy monitorach ekranowych. Czy przewidziane są w tym zakresie zwolnienia podatkowe?
Zgodnie z Kodeksem pracy pracownik może zgłosić żądanie urlopu nawet w dniu rozpoczęcia urlopu. Pracodawca jest obowiązany udzielić 4 dni urlopu w ciągu roku na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym. Czy brak odpowiedzi pracodawcy można potraktować, jako milczącą zgodę pracodawcy?
Zwolnienie od pracy na wezwanie sądu
14.11.2016
Pracodawca ma obowiązek zwolnić pracownika od pracy na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie sądu w charakterze świadka. Czy obowiązek ten będzie miał miejsce w sytuacji, gdy pracownik jest stroną postępowania, czyli powodem albo pozwanym?
Jako moment rozpoczęcia biegu wypowiedzenia uznaje się pierwszy dzień kalendarzowy miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostało złożone wypowiedzenie. Czy pracownik w okresie wypowiedzenia może pójść na zwolnienie lekarskie? Czy zwolnienie lekarskie wstrzymuje bieg okresu wypowiedzenia?
Wybór członków rady pracowników organizuje pracodawca na pisemny wniosek co najmniej 10 proc. pracowników. Jak wygląda zgłaszanie kandydatów na członków rady pracowników w praktyce?
Służba BHP ma na celu doradzanie oraz kontrolę działań pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Czy możliwe jest wykonywanie szkoleń okresowych przez pracowników służby BHP w zakładzie pracy, w którym są zatrudnieni?
Wynagrodzenie pracownika służby BHP
07.09.2016
Przepisy Kodeksu pracy nie zawierają szczegółowych zasad wynagradzania pracowników służby BHP. Jak zatem określić wynagrodzenie pracownika z obszaru BHP?
Jednym z uprawnień związków zawodowych jest wszczęcie sporu zbiorowego. Obie strony sporu - zarówno pracodawca, jak i pracownicy ponoszą odpowiedzialność za naruszenie przepisów dotyczących sporów zbiorowych.
Wydanie świadectwa pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Czy pracownik może zgłosić się z żądaniem jego wydania przed rozwiązaniem umowy o pracę?
Wybory do rady pracowników
21.06.2016
Co do zasady, rada pracowników może powstawać u pracodawców zatrudniających co najmniej 50 pracowników. Możliwość wybierania członków rady pracowników mają pracownicy zatrudnieni u pracodawcy.
Jak zatrudnić pracownika tymczasowego
02.06.2016
Przed zatrudnieniem pracowników z agencji pracy tymczasowej należy spełnić kilka czynności formalnoprawnych, które uregulowane są ustawą o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.