Krajowa Informacja Podatkowa
Dołącz do grona ekspertów
Czy istnieje możliwość objęcia zwolnieniem wynikającym z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn tzw. „ulgą mieszkaniową” nabycia w drodze spadku lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość przez osobę będącą współwłaścicielem budynku mieszkalnego?
W okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2012 r. ilekroć w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mowa jest o samochodzie osobowym - oznacza to pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, z wyjątkiem:
REKLAMA
Podatnik, który zawiesił działalność gospodarczą jest zwolniony z obowiązku obliczania i wpłacania zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy. Jednak po odwieszeniu działalności powinien wpłacić zaliczkę na PIT od dochodów uzyskanych w okresie zawieszenia.
Firma prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu samochodami osobowymi. Jedną z wykonywanych czynności jest pośrednictwo w sprzedaży samochodów. Firma kojarzy nabywcę ze sprzedawcą, a jego wynagrodzeniem jest prowizja jaką otrzymuje od sprzedawcy samochodu z tytułu doprowadzenia do zawarcia umowy kupna - sprzedaży samochodu. Czy pośrednictwo przy ww. umowie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym?
REKLAMA
Zwolnione z PIT są nagrody w konkursach o wartości do 760 zł. Zdaniem organów podatkowych dla zastosowania tego zwolnienia (w przypadku konkursów z dziedzin innych niż nauka, kultura, sztuka, dziennikarstwo i sport), nie wystarcza, że informacja o konkursie została przekazana w środkach masowego przekazu. Przepis art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT wymaga bowiem, aby konkursy takie były zarówno ogłaszane (emitowane) przez mass media jak i środki masowego przekazu były ich organizatorem.
Czynny podatnik VAT wykorzystywał w prowadzonej działalności gospodarczej samochód osobowy, od którego przy nabyciu nie przysługiwało mu prawo do odliczenia VAT naliczonego. Obecnie podatnik przekazuje ten samochód na cele prywatne. Czy nieodpłatne przekazanie samochodu na cele prywatne podatnika stanowi dostawę, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Błędna faktura VAT – co może zrobić nabywca
03.11.2011
Podatnik VAT w ramach prowadzonej działalności gospodarczej kupił partię towarów. W fakturze VAT dotyczącej zakupu sprzedawca błędnie wpisał numer identyfikacji podatkowej nabywcy, przestawiając przez pomyłkę cyfry w numerze (tzw. czeski błąd). Czy podatnik w związku z błędem w wystawionej fakturze powinien zażądać od sprzedawcy wystawienia faktury korygującej, czy może jako nabywca skorygować błąd notą korygującą?
Gmina nie może zapewnić dowozu dzieci niepełnosprawnych do szkoły. Rodzice tych dzieci dowożą je indywidualnie, samochodem prywatnym na podstawie zawartej z wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) umowy. Za wyżej wymienione usługi otrzymują zwrot kosztów przejazdu ucznia oraz jego opiekuna w wysokości określonej w umowie. Czy kwota zwrotu kosztów przejazdu jest przychodem podlegającym opodatkowaniu? Czy gmina pełni obowiązki płatnika?
Czy zapłacenie przez obywatela polskiego w Wielkiej Brytanii podatku od nabycia spadku po ciotce - obywatelce tego kraju, w skład którego wchodzi m.in. mieszkanie położone w Polsce zwalnia od zapłaty podatku od spadków i darowizn od tego nabycia w Polsce?
Częściowemu wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów podlegają składki na ubezpieczenie samochodu osobowego o wartości przekraczającej 20.000 EURO.
Zaliczki uproszczone w CIT
21.09.2011
Jak ustalić wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych w formie uproszczonej? Kto może płacić takie zaliczki? Jak prawidłowo wybrać lub zrezygnować z tej formy płacenia zaliczek? Radzą eksperci Krajowej Informacji Podatkowej.
Spadkobiercy przewidujący konieczność wypłaty zachowku mają wątpliwości, czy samo roszczenie z tytułu zachowku można zaliczyć do długów i ciężarów spadku pomniejszających podstawę opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn?
Zdarza się, że pracodawcy fundują swoim pracownikom specjalistyczne szkolenia, czy studia. Powstają wątpliwości, czy takie świadczenia dla pracownika dokształcającego się na koszt i za zgodą pracodawcy podlegają zwolnieniu z PIT?
Podatnik uzyskuje przychody z tytułu najmu lokalu mieszkalnego opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Z najemcą lokalu zawarł umowę na czas określony – tj. czterech lat. Po dwóch latach najemca zdecydował się na przeniesienie swojego oddziału w inny rejon miasta.
Akcyza na oleje – stawki, zwolnienia
21.09.2011
Producent środka ochrony roślin używa do produkcji swojego towaru wyrób energetyczny, jakim jest olej o kodzie CN 2710 19 99. Podmiot nie posiada składu podatkowego lecz jest zarejestrowany jako podmiot zużywający. Zakup ww. oleju następuje ze składu podatkowego położonego na terytorium kraju.
Zdaniem ekspertów Krajowej Informacji Podatkowej - nie.
Osoba fizyczna będąca czynnym podatnikiem podatku od towarów usług w ramach wykonywanej działalności gospodarczej jest właścicielem gruntu. W wyniku nakazu organu władzy publicznej podatnik obowiązany jest do przeniesienia prawa własności do gruntu na rzecz gminy, ponieważ grunt ten został przeznaczony pod budowę drogi publicznej. Z tytułu przeniesienia prawa własności osoba uzyskuje odszkodowanie.
PCC od hipotek na kilku nieruchomościach, zabezpieczających jeden kredyt – wyjaśnienia KIP
07.09.2011
Czy od ustanowienia hipoteki łącznej na kilku nieruchomościach zabezpieczającej wierzytelność banku o nieustalonej wysokości, na którą składa się kwota udzielonego kredytu oraz ewentualne, przyszłe roszczenie (odsetki, koszty, opłaty, należności uboczne) z tytułu udzielonego kredytu należy uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości określonej w art. 7 ust. 1 pkt 7 lit. b) ustawy z dnia
9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, to jest 19 zł?
Dla stwierdzenia, czy powstał obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej, konieczne jest prawidłowe wyodrębnienie transakcji. Dokumentowaniu podlegają tylko te, które przekroczyły określony limit kwotowy.
W jaki sposób należy ustalić na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty przypadające na poszczególne źródła przychodów, jeśli źródło
z którego dochód nie jest opodatkowany zostało utworzone w trakcie roku podatkowego?