REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Paweł Huczko

Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Przez 10 lat (1994-2004) współpracował z jedną z warszawskich kancelarii prawniczych jako prawnik specjalizujący się w sprawach z zakresu prawa podatkowego, prawa handlowego, prawa pracy.

Pracował również w Biurze Zarządzania Funduszami Europejskimi Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Od 2005 roku związany z INFOR PL SA. Utworzył i prowadził serwisy podatkowe portalu biznes.wieszjak.pl, które obecnie wchodzą w skład portalu infor.pl. Współtworzył portal rodzina-i-kariera.infor.pl. Aktualnie redaktor portalu infor.pl.

Autor kilkuset artykułów i porad z zakresu podatków i prawa gospodarczego opublikowanych w Monitorze Księgowego, Biuletynie VAT, Biuletynie Podatków Dochodowych i na portalu infor.pl.

Współautor książki „Jednolity Plik Kontrolny - Ewidencja VAT od 1 stycznia 2017”.

Odznaczony medalem „VIRTUS EST PERFECTA RATIO” im. Księcia Franciszka Ksawerego Druckiego‑Lubeckiego – Ministra Skarbu.

Bank umorzył mi część odsetek od kredyt oraz naliczone karne odsetki. Po tym umorzeniu bank wystawił  mi PIT-8C, w którym wykazał przychód z tytułu umorzenia odsetek. Czy umorzenie odsetek od kredytu hipotecznego jest moim przychodem? Jak mam się z tego rozliczyć podatkowo?
Bank umorzył mi część odsetek od kredyt oraz naliczone karne odsetki. Po tym umorzeniu bank wystawił  mi PIT-8C, w którym wykazał przychód z tytułu umorzenia odsetek. Czy umorzenie odsetek od kredytu hipotecznego jest moim przychodem? Jak mam się z tego rozliczyć podatkowo?

REKLAMA

Spółka, w której pracuję, przekazała w ubiegłym miesiącu nieodpłatnie pakiet swoich akcji niektórym pracownikom kadry menedżerskiej (w tym i mnie). Jest to forma premii oraz dodatkowej motywacji dla zarządzających firmą. Spółka jednak nie pobrała w tym przypadku zaliczek na podatek. Mam wątpliwości, czy wartość tych akcji nie powinna zostać opodatkowana już w momencie nabycia akcji przez pracowników, tak jak inne świadczenia pracownicze.
Nasza fundacja prowadzi działalność gospodarczą, poprzez wyodrębnione zakłady. Zakłady nie sporządzają odrębnego bilansu. Chcielibyśmy sprzedać jeden z zakładów. W ramach sprzedaży zostanie przeniesione na nabywcę ogół praw i obowiązków związanych z prowadzeniem zakładu, w tym: wyposażenie, środki trwałe, umowy zawarte w związku z prowadzeniem działalności, jak również pracownicy. Czy ta sprzedaż podlegać będzie podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

REKLAMA

Jeżeli pracowałeś w latach 2002-2007 za granicą w państwie, z którym Polska miała podpisaną niekorzystną umowę podatkową nie musiałeś dopłacać podatku. A jeżeli już dopłaciłeś - polski fiskus powinien zwrócić Ci tą kwotę. Musiałeś jednak najpóźniej do 6 lutego 2009 r. złożyć wniosek abolicyjny i  złożyć (lub skorygować) zeznania podatkowe za te lata. Dochody uzyskane od 1 stycznia 2008 r. są objęte nową ulgą podatkową (ulgą abolicyjną).
Jeżeli pracowałeś w latach 2002-2007 za granicą w państwie, z którym Polska miała podpisaną niekorzystną umowę podatkową nie musisz dopłacać podatku. Jeżeli już dopłaciłeś - polski fiskus zwróci Ci tą kwotę. Musisz jednak złożyć (lub skorygować) zeznania podatkowe za te lata. Dochody uzyskane od 1 stycznia 2008 r. są objęte nową ulgą podatkową. 
Zanim zapłacisz podatek od czynności cywilnoprawnych sprawdź, czy przypadkiem dana czynność nie została z tego podatku zwolniona przez ustawę.
Teściowa obiecała mi darowiznę na budowę domu w wysokości 15 tys. złotych. Czy będę musiał zapłacić podatek od tej darowizny ? Wcześniej nic od teściowej nie dostałem.
Jestem przedsiębiorcą – zatrudniam kilku pracowników, dla których kupuję wodę do picia. Czy mogę zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki na tę wodę?
Maluję obrazy, portrety i pejzaże. Tworzę również grafikę. Jak mam prawidłowo opodatkować dochody ze sprzedaży tych dzieł. Czy to jest działalność gospodarcza ?
Jestem rolnikiem i w tym sezonie letnim wynajmowałem pokoje dla agroturystów w moim gospodarstwie. Oczywiście świadczyłem też inne usługi (wyżywienie, wycieczki konne, łowienie ryb itp.) Jak mam się rozliczyć z tych dochodów? Czy w ogóle muszę płacić podatek?
Jestem osobą niepełnosprawną i chciałabym skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Jak mam przygotować się do tego odliczenia ? Czy muszę zbierać jakieś dokumenty, czy faktury ?
Buduję dom i chciałbym złożyć wniosek o zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych. Jednak część tego domu (ok. 1/3) powierzchni będzie wykorzystywana na potrzeby prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej. Będąc podatnikiem VAT odliczam sobie VAT naliczony w cenie materiałów budowlanych wykorzystywanych do budowy „gospodarczej” części domu. Czy mogę odzyskać część VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych użytych do budowy części mieszkalnej domu?
Moja matka była właścicielką nieruchomości położonej w Warszawie. Nieruchomość ta została przejęta przez Państwo na mocy dekretu z 26.10.1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów miasta Warszawy. W marcu 2008 r. Prezydent Warszawy decyzją orzekł o ustanowieniu na moją rzecz na 99 lat prawa użytkowania wieczystego do części tej nieruchomości. Czy w przypadku sprzedaży tego prawa będę musiała zapłacić podatek dochodowy ?
Jeżeli wspieramy finansowo swoją parafię lub inne kościelne podmioty, możemy te darowizny odliczyć od swojego dochodu przed opodatkowaniem. Są dwie ulgi kościelne – jedna jest ograniczona do 6% dochodu, a druga nie ma żadnego limitu.
Ulga prorodzinna, zwana też ulgą na dzieci, to najkorzystniejsza obecnie ulga podatkowa. Każdy podatnik wychowujący dzieci może w swoim PIT za rok 2008 odliczyć od podatku dochodowego kwotę 1173,70 na jedno wychowywane dziecko.
Jeżeli w 2008 roku pracowałeś za granicą (lub uzyskiwałeś tam dochody z działalności gospodarczej) możesz skorzystać z ulgi abolicyjnej. Jednak masz prawo do tej ulgi tylko wtedy, gdy Twoje zagraniczne dochody zostały poddane niekorzystnej metodzie unikania podwójnego opodatkowania – tzw. metodzie odliczenia proporcjonalnego.
Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają zasadniczo grunty, budynki lub ich części. Podatkowi podlegają też budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych przewiduje jednak szereg wyłączeń i zwolnień z tego podatku. 
Opodatkowaniu podatkiem leśnym podlegają określone w ustawie lasy, z wyjątkiem lasów zajętych na wykonywanie innej działalności gospodarczej niż działalność leśna. Niektórzy właściciele lub posiadacze lasów są zwolnieni z tego podatku.
Opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają użytki rolne oprócz gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza. Podatnicy podatku rolnego mogą skorzystać z kilku ulg. Jakie to ulgi ?

REKLAMA