Marta Morświnek
Dołącz do grona ekspertówJednostka uczestnictwa
31.10.2024
Zakup części majątku funduszu powierniczego daje kupującemu prawo do określonej ilości jednostek uczestnictwa. Są one na bieżąco wyceniane, co daje to możliwość kontrolowania swojej inwestycji.
AdBlock to narzędzie blokujące reklamy, które pomaga użytkownikom w przeglądaniu internetu bez przeszkadzających banerów i wyskakujących okienek. Są jednak sytuacje, kiedy musimy go wyłączyć, np. żeby umożliwić wyświetlanie reklam na stronach, które lubimy, lub aby uzyskać dostęp do niektórych funkcji strony. W tym poradniku pokażemy, jak wyłączyć AdBlock na różnych urządzeniach i przeglądarkach.
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że błędny numer NIP na fakturze nie uniemożliwia odliczenia podatku VAT naliczonego, o ile spełnione są pozostałe formalne warunki odliczenia, a transakcja jest prawidłowo udokumentowana i odzwierciedla rzeczywiste zdarzenie gospodarcze.
Mandat karny
12.07.2023
Mandat karny to forma sankcji administracyjnej stosowana w Polsce, która ma charakter grzywny nałożonej przez uprawnione organy (np. Policję, Straż Miejską, Inspekcję Transportu Drogowego) za popełnienie określonych wykroczeń.
REKLAMA
Kod PKD
17.11.2022
Polska Klasyfikacja Działalności, od której pochodzi skrót PKD, to typologia działalności gospodarczych.
Karta Dużej Rodziny
09.08.2022
Karta Dużej Rodziny pozwala na korzystanie z różnorodnych zniżek. Kto może ją otrzymać?
Kodeks karny wykonawczy
22.06.2022
Kodeks karny wykonawczy jest istotnym aktem prawnym dla skazanych. Jakie prawa i obowiązki określa?
Karta Polaka
01.04.2022
Karta Polaka jest dokumentem potwierdzającym przynależność do Narodu Polskiego. Kto może ją wyrobić i jakie przysługują prawa jej posiadaczowi?
Kodeks cywilny
29.12.2011
Kodeks cywilny to najważniejszy akt prawny regulujący stosunki cywilnoprawne. Wśród postanowień uregulowanych w kodeksie można znaleźć również kwestie dotyczące odpowiedzialności odszkodowawczej.
Komitet Regionów
29.11.2011
Komitet Regionów to organ, który pełni funkcję doradczą w Unii Europejskiej. W skład Komitetu Regionów wchodzą przedstawiciele społeczności regionalnych i lokalnych, posiadający mandat wyborczy społeczności regionalnej lub lokalnej albo odpowiedzialni politycznie przed wybranym zgromadzeniem.
Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT)
12.09.2011
Podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT) objęte są dochody osób fizycznych zarówno nieprowadzących pozarolniczej działalności gospodarczej, jak i prowadzących tę działalność. Podatek ten jest uregulowany w ustawie 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Kurs giełdowy
12.09.2011
Przez kurs giełdowy należy rozumieć notowaną przez giełdę cenę zakupu lub sprzedaży (w określonym dniu) papierów wartościowych (akcje, obligacje) lub towarów (np. cukier).
Mianem kosztów uzyskania przychodu określamy koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, poza wyjątkami przewidzianymi w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kosztami uzyskania przychodów są także wydatki poniesione przez pracodawcę na zapewnienie prawidłowej realizacji pracowniczego programu emerytalnego w rozumieniu przepisów o pracowniczych programach emerytalnych.
Karta podatkowa
12.09.2011
Karta podatkowa to jeden z rodzajów podatku dochodowego.
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) to organ administracji publicznej właściwy do sprawowania nadzoru nad rynkiem finansowym w Polsce. KNF wykonuje swoje zadania przy pomocy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF).
Karta prywatyzacji
12.09.2011
Z przebiegu procesu prywatyzacyjnego sporządza się kartę prywatyzacji, którą prowadzi się od momentu rozpoczęcia procesu prywatyzacji.
Karta debetowa
12.09.2011
Karta debetowa to rodzaj karty płatniczej, która jest z reguły wydawana posiadaczowi rachunku bankowego (rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego – ROR). Kwota dokonanych za pomocą karty transakcji jest potrącana z konta najpóźniej w kilka dni po ich dokonaniu.
Na pokrycie straty należy utworzyć kapitał zapasowy, do którego przelewa się co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej 1/3 kapitału zakładowego. Do kapitału zapasowego należy przelewać nadwyżki, osiągnięte przy emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej, a pozostałe – po pokryciu kosztów emisji akcji. Do tego kapitału wpływają również dopłaty, które uiszczają akcjonariusze w zamian za przyznanie szczególnych uprawnień ich dotychczasowym akcjom, o ile te dopłaty nie będą użyte na wyrównanie nadzwyczajnych odpisów lub strat.
Krajowy Depozyt Papierów wartościowych
12.09.2011
Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych to centralna instytucja odpowiedzialna za prowadzenie i nadzorowanie systemu depozytowo-rozliczeniowego w zakresie obrotu instrumentami finansowymi w Polsce. Akcjonariuszami Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A. są w równych częściach: Skarb Państwa (reprezentowany przez Ministra Skarbu Państwa), Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. i Narodowy Bank Polski. Kapitał zakładowy Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A. wynosi 21 mln zł.
Karta kredytowa
12.09.2011
Karta kredytowa umożliwia zaciągnięcie w banku kredytu oferowanego na specjalnych warunkach. Na podstawie comiesięcznych dochodów bank wyznacza limit zadłużenia klienta, tzn. kwotę jaką może on dysponować niezależnie od stanu jego konta. Limit, o którym mowa powyżej maleje wraz z używaniem karty, po czym – po spłaceniu zadłużenia – o taką sumę zostaje odnowiony.