Iga Leszczyńska
Dołącz do grona ekspertówOd 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego
21.02.2025
Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów
Kolejny europejski kraj skraca czas pracy. A co z polskim projektem? W zeszłym roku ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedziało prace nad skróceniem tygodnia pracy. Rozważane są dwa warianty skrócenia czasu pracy.
REKLAMA
Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.
REKLAMA
Dofinansowanie w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za zatrudnianie osób powyżej 50 roku życia. Jakie warunki należy spełniać? Dla kogo? W styczniu odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Projekt skierowano do dalszych prac w Komisji Nadzwyczajnej.
Zasiłek pielęgnacyjny 2026 r. Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny w 2025 r.? Ile wyniesie zasiłek pielęgnacyjny w 2026 r.? Czy coś się zmieni? Kto może wystąpić o zasiłek pielęgnacyjny? Komu przysługuje? Kiedy złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny? Czy można pobierać równolegle zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny?
Pracodawca ma obowiązek zwolnić Cię z pracy. Czym jest siła wyższa? Czy za zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej należy się wynagrodzenie? Jeśli tak, to jakie? Ile dni przysługuje na zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej? Jak poinformować pracodawcę?
Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wyróżnia się trzy stopnie niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany i lekki stopień niepełnosprawności. Kiedyś używało się określeń I,II i III grupa inwalidzka.
Od 1 marca 2025 r. świadczenie z tytułu pełnienia funkcji sołtysa będzie wynosiło 354,86 zł
20.02.2025
354,86 zł będzie wynosiło świadczenie z tytułu pełnienia funkcji sołtysa od 1 marca 2025 r. W Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" opublikowano komunikat Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z 17 lutego 2025 r. w sprawie kwoty świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa.
Rekrutacja do przedszkola. Czy trzeba odpieluchować dziecko przed wysłaniem go do przedszkola?
19.02.2025
Rekrutacja do przedszkola. Kogo obowiązuje wychowanie przedszkolne? W jakim wieku można posłać dziecko do przedszkola? Czy trzeba odpieluchować dziecko przed wysłaniem go do przedszkola? Rzecznik Praw Dziecka wypowiedział się w tej sprawie.
Rekrutacja do przedszkola na rok szkolny 2025/2026. Co należy zrobić, by zapisać dziecko do przedszkola? Gdzie szukać informacji dotyczących rekrutacji do przedszkoli w roku szkolnym 2025/2026? Kogo obejmuje wychowanie przedszkolne?
Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.
19.02.2025
Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?
Zatrudnianie pracowników służby medycznej: 1/3 pracowników ochrony zdrowia na kontraktach B2B
19.02.2025
Zatrudnianie pracowników służby medycznej: 1/3 pracowników ochrony zdrowia na kontraktach B2B. Niepokojące dane Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Resort zdrowia przygląda się sprawie.
We wtorek minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk poinformował, że Rzecznik Przedsiębiorców ma zastąpić Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. W ocenie prezes Związku Pracodawców BCC Łukasza Bernatowicza nie ma sensu tworzenie instytucji rzecznika, która byłaby zależna od rządu.
Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ustalone zostały trzy stopnie niepełnosprawności. Kiedyś obowiązywał podział na trzy grupy inwalidzkie. Obecnie jest znaczny stopień niepełnosprawności (I grupa inwalidzka), umiarkowany stopień niepełnosprawności (II grupa inwalidzka) oraz lekki stopień niepełnosprawności (III grupa inwalidzka).
Ewidencja czasu pracy pracownika. Jakie są obowiązki pracodawcy? Co powinna zawierać dokumentacja pracownicza dotycząca ewidencji czasu pracy? Ile należy przechowywać dokumentację pracowniczą, w tym dokumentację zawierającą ewidencję czasu pracy?
Leczenie uzdrowiskowe i rehabilitacja uzdrowiskowa. Będzie rozszerzony katalog specjalizacji lekarzy specjalistów, który będzie mógł dokonać aprobaty skierowań na leczenie uzdrowiskowe. Trwają prace nad rozporządzeniem w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową.
Objęcie nauką języka mniejszości lub języka regionalnego. Zmiany już w roku szkolnym 2025/2026 r.
18.02.2025
Będą nowe terminy na składanie wniosków o objęcie nauką języka mniejszości lub języka regionalnego w przedszkolu lub oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej oraz naukę języka mniejszości lub języka regionalnego i naukę własnej historii i kultury w szkole oraz na składanie oświadczeń o rezygnacji. Pojawił się projekt rozporządzenia
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował we wtorek, że wraz z PIT-ami wysłał do emerytów i rencistów wniosek o niepobieranie zaliczek na podatek od dochodu do 30 tys. zł. Chodzi o formularz EPD-21. Zakład szacuje, że skorzystać będzie mogło ok. 460 tys. świadczeniobiorców.
Od 1 marca świadczenia emerytalno-rentowe oraz dodatki wypłacane przez ZUS zostaną zwaloryzowane. Podwyżka będzie przeprowadzana z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać w tej sprawie żadnego wniosku. Świadczenia wzrosną o 5,5 procent.