REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Tomasz Kowalski

Prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W Inforze od 1993 r. Współpracował z „Prawem Przedsiębiorcy”, „Prawem Spółek”, „Poradnikiem Gazety Prawnej", „Serwisem Prawno-Pracowniczym” i „Monitorem księgowego”. Specjalizuje się w zakresie prawa pracy, prawa cywilnego i prawa administracyjnego. Autor licznych publikacji prasowych.

Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego wystąpił do rządu z inicjatywą wprowadzenia limitu 0,0 promila alkoholu u prowadzących pojazdy. Obecny limit 0,2 promila bywa nadużywany i część kierujących traktuje go jako przyzwolenie na wypicie niewielkiej ilości alkoholu – twierdzą pomysłodawcy.
Polska zajmuje trzecie miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczby osób samozatrudnionych, po Grecji i Włochach – wynika z raportu Polskiej Sieci Ekonomii dla ZUS. Przeciętny samozatrudniony w Polsce płaci składki poniżej minimalnego wynagrodzenia. Zgromadzone środki mogą nie wystarczyć do obliczenia emerytury minimalnej.

REKLAMA

1 stycznia 2025 r. uruchomiony został system doręczeń elektronicznych, tzw. e-Doręczenia. Ma on zastąpić wymianę tradycyjnej korespondencji pomiędzy instytucjami publicznymi a obywatelami. Niestety, system nie działa prawidłowo.
Rząd pracuje nad przepisami podwyższającymi stawki wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych resortu spraw wewnętrznych i administracji. Wzrosną zarówno stawki minimalnego, jak i maksymalnego wynagrodzenia zasadniczego. Nowe stawki będą obowiązywać wstecz od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2025 r. można złożyć wniosek o rentę wdowią. Do ZUS trafiły ich już tysiące. Pracownicy ZUS podkreślają, że wnioski ERWD często są błędnie wypełnione, co może spowodować wydłużenie postępowania lub odmowę wypłaty świadczenia. Jak zatem prawidłowo wypełnić wniosek o rentę wdowią?
Zbliża się 31 stycznia. Do tego dnia płatnicy składek, którzy w ubiegłym roku zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 osób, mają czas na złożenie druku ZUS IWA za rok 2024.
W Polsce żyje ponad 6 tys. osób, które ukończyły 100 lat. Od 1 stycznia 2025 r. obowiązują przepisy, na podstawie których seniorom co miesiąc przysługuje dodatek do emerytury lub renty – świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 zł.
Renta rodzinna to comiesięczne świadczenie wypłacane najbliższym krewnym osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Jakie warunki należy spełnić, żeby otrzymać rentę rodzinną? Jest to istotne zagadnienie, bowiem posiadanie prawa do renty rodzinnej jest niezbędne do uzyskania nowego świadczenia – renty wdowiej.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o zmianach w zakresie doręczania pism do klientów.
Trzynastka – jak potocznie nazywa się dodatkowe wynagrodzenie roczne – wypłacana jest pracownikom budżetówki. Warunkiem nabycia prawa do trzynastki jest przepracowanie u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Mimo spełnienia tego warunku pracownik może stracić prawo do dodatkowego wynagrodzenia. Kiedy to może nastąpić?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął wysyłać deklaracje podatkowe PIT-40A, PIT-11A, PIT-11 za 2024 r. Deklaracje trafią do wszystkich, którzy w zeszłym roku otrzymali z ZUS świadczenia z ubezpieczeń społecznych, np. renty, emerytury, zasiłki. Do końca lutego 2025 r. zostanie wysłanych ponad 10 mln formularzy.
System zadaniowego czasu pracy umożliwia pracownikowi podejmowanie samodzielnej decyzji o czasie wykonywania pracy. Pracownik jest bowiem rozliczany z wykonywanych zadań, a nie z godzin pracy. Czy oznacza to, że pracownik nie będzie pracował w nadgodzinach?
Od marca 2025 r. ryczałt energetyczny zostanie zwiększony. Część emerytów i rencistów co miesiąc otrzymuje to świadczenie w celu obniżenia kosztów życia codziennego związanych z opłatami za energię elektryczną, cieplną i gazową.
Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, ale tylko w przypadkach, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią. Takim przypadkiem, w którym pracownik ma prawo do wynagrodzenia, jest przestój w pracy.
31 stycznia 2025 r. upływa termin na zgłoszenia do ulgi mały ZUS plus. Zgłaszać mogą się osoby prowadzące działalność gospodarczą na mniejszą skalę. Płatnicy, którzy korzystali z małego ZUS plus w 2024 r. i nadal spełniają warunki do ulgi i zamierzają z niej korzystać, nie muszą ponownie składać zgłoszenia.
Wykonywanie pracy w określonych branżach wiąże się z wyższym ryzykiem wystąpienia chorób zawodowych. Są to choroby, które zostały spowodowane szkodliwymi czynnikami występującymi w miejscu pracy lub sposobem wykonywania pracy. Wszystkie choroby zawodowe znajdują się w wykazie chorób zawodowych.
4666 zł - tyle od 1 stycznia 2025 r. wynosi minimalne wynagrodzenie za pracę. Od tej kwoty obliczana jest wysokość wielu należności i innych świadczeń przysługujących pracownikom. Przykładowo chodzi tu o dodatek za pracę w nocy, kwoty wolne od potrąceń, podstawy wymiaru składek czy podstawa wymiaru zasiłku chorobowego.
Już wkrótce przepisy pozwolą na ściganie za naruszenie dóbr osobistych i złożenie pozwu w sytuacji, gdy poszkodowany nie zna danych identyfikujących hejtera. Do tego celu posłuży tzw. ślepy pozew. Istnieją jednak obawy, że nowe przepisy mogą doprowadzić do przeciążenia sądów, a krótkie terminy na identyfikację sprawcy mogą skutkować wzrostem odszkodowań za przewlekłość postępowania.
Czy można dostać rentę bez lat pracy? Ile trzeba mieć lat pracy, żeby dostać rentę? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać z ZUS to świadczenie w 2025 r.?
Rząd pracuje nad nowelizacją Kodeksu pracy i skróceniem tygodnia pracy. Konieczne jest dokonanie oceny skutków wprowadzenia zmiany obecnych rozwiązań. Choć eksperci i pracodawcy są podzieleni w kwestii krótszego tygodnia pracy, to przykłady z innych rynków, m.in. Islandii, Wielkiej Brytanii i Portugalii, pokazują, że taki model ma wiele korzyści, zarówno po stronie pracowników, jak i firm.

REKLAMA