REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zbigniew Biskupski

Dziennikarz i redaktor od 1978 r. Z marką INFOR związany od 1995 r. z przerwą w latach 2011-2023. Najpierw był autorem artykułów i redaktorem papierowych czasopism m.in. naczelnym Prawa i Życia, Adwokata Domowego oraz I zastępcą redaktora naczelnego Dziennika Gazety Prawnej. Teraz, od października 2023 r. już jako dziennikarz i redaktor internetowy przygotowuje i publikuje artykuły na portalu INFOR.pl.

Branża nieruchomości na rynku pracy nie jest zbyt wielka, ale dość hermetyczna i wymaga wysokiej klasy specjalistów. Tacy są wciąż poszukiwani, mimo pewnego zastoju notowanego na rynku nieruchomości w ostatnich latach. Jakie perspektywy na wzrost zarobków i nowe etaty mogą liczyć kandydaci do pracy w nieruchomościach w 2024 roku?
W sierpniu 2023 r. na etapie uchwalania waloryzacji zasiłku z programu Rodzina 500+ do poziomu 800 zł miesięcznie na każde dziecko, były obawy czy system informatyczny ZUS uda się przestawić tak szybko, że nawet płatności odbywające się w pierwszych dniach miesiąca zgodnie ze stałym planem, zostaną zrealizowane w styczniu. Dlatego asekuracyjnie w ustawie nowelizacyjnej zapisano, że wypłaty z wyrównaniem mogą nastąpić w lutym.

REKLAMA

Przedsiębiorcy piszą do ministra sprawiedliwości. Chcą, by kradzież była ścigana od kwoty 500 złotych, a nie 800 złotych. To powrót do stanu sprzed roku gdy podwyższenie wartości kradzieży uznawanej za przestępstwo spowodowało, że na gorącym uczynku łapanych jest w sklepach o 40 proc. więcej sprawców niż rok temu.
Eksperci się pomylili – sugerując się dużym wzrostem cen artykułów spożywczych na początku grudnia prognozowali, że inflacja w ostatnim miesiącu roku będzie taka sama jak w listopadzie – 6,5 proc., a może nawet nieco wyższa. Tymczasem Główny Urząd Statystyczny – GUS zakomunikował w piątek 5 stycznia, iż roczny wskaźnik inflacji w grudniu 2023 r. obniżył się do 6,1 proc.

REKLAMA

To żadna niespodzianka, bo w przeciwieństwie decyzji sprzed kilku lat gdy podnoszenie akcyzy odbywało się niespodziewanie i skokowo – teraz podwyżki podatku akcyzowego są zaplanowane w 2021 roku i rozłożone na lata 202-2027. Wiadomo więc, że akcyza rośnie krocząco i w zasadzie omija tylko cydr. W efekcie balujemy w Sylwestra taniej niż za rok, choć wydajemy więcej niż rok temu. I to nie tylko z powodu wyższej akcyzy.
W Polsce wciąż jeszcze kilka milionów pieców węglowych – tak zwanych kopciuchów, truje powietrze i przez emisję gazów cieplarnianych niszczy klimat. Ich wymiana postępuje bardzo powoli, a co roku przez smog umierają i chorują tysiące Polaków. W tej sytuacji wiele sejmików wojewódzkich wprowadza uchwały antysmogowe, zakazujące korzystania z kopciuchów.
Zbliża się pierwsza niedziela w tym roku, a przed nią sobota ze świętem – Trzech Króli, kiedy to nawet w sobotę obowiązuje zakaz handlu. Choć po Bożym Narodzeniu i Nowym roku jeszcze w lodówkach i spiżarniach są zapasy, jednak zakupy zrobić trzeba. Czy więc w piątek po pracy w dyskontach i innych sklepach czeka nas zakupowy Armagedon porównywalny z tym przed Sylwestra, czy może luz i spokój, bo niedziela 7 stycznia jest niedzielą handlową?
Szokowy wzrost cen energii elektrycznej spowodowany agresją Rosji na Ukrainę osłabił w 202 roku presję na transformację energetyczną – zarówno w Europie jak i w Polsce. Ten klimat wyraźnie poprawił się w minionym roku. Teraz jednak w przypadku Polski główną blokadę stanowi brak jasnego planu transformacji oraz – co pośrednio się z tym wiąże – radykalnej przebudowy sieci przesyłowej.
Inflacja i duża niepewność gospodarcza sprawiają, że nie tylko osoby prowadzące jednoosobową działalność, ale nawet większe firmy wchodzą w 2024 rok bez przygotowanych całorocznych budżetów. Brak pewności co do przychodów powoduje, że nie planują także wydatków. Z kolei rosnące i spadające ceny, w tym powszechne promocje, skłaniają by także zakupy środków do produkcji finalizować wtedy gdy trafia się okazja rynkowa. 
Mniejsza dostępność kredytów hipotecznych, spadający popyt na nieruchomości, duży wpływ rządowego programu wspierającego mieszkaniówkę. Zdaniem analityków rynku, te zjawiska zdominują w 2024 roku rynek kredytów i nieruchomości. A co z cenami – czy ceny metra kwadratowego zaczną wracać w granice rozsądku?
Eksperci ostrzegają: zasadniczo w rozpoczętym roku wzrośnie liczba fałszerstw we wszystkich znanych formach – od fałszywych zdjęć i filmów po aplikacje i artykuły naukowe. W przyszłości trudno będzie odróżnić e-maile phishingowe lub fałszywe obrazy od oryginałów. A szybki wzrost liczby replik oznacza, że do zdemaskowania takich manipulacji potrzeba będzie nie tylko więcej czasu, ale także większej wiedzy.
Informacje o podwyżkach płac od stycznia 2024 zdominowane są przez 30-procentowe podwyżki dla nauczycieli i 20-procentowe podwyżki dla pracowników strefy budżetowej. Tymczasem cichą walkę o pracowników toczą sieci handlowe. Praktycznie wszystkie zapowiadają podwyżki rzędu 15-20 procent. Po części chcą tymi informacjami złagodzić stres i wyjątkowo ciężki wysiłek jakim dla pracowników handlu są ostatnie tygodnie roku.
Zaczyna się nowy rok, w którym jeszcze stary rząd mocą Polskiego Ładu planował wprowadzić zakazy płacenia gotówką nawet dla osób prywatnych, choć tej grupy obywateli takie zakazy nigdy wcześniej nie dotyczyły. Przepisy zmieniano dwa razy nim jeszcze weszły w życie i było z tym sporo zamieszania. Czym się ono skończyło?
Ekonomiści w kwestii naszych pieniędzy są zgodni: w pierwszej połowie 2024 r. nie będzie sensacji, a inflacja ustabilizuje się na poziomie 5-6 procent. Finansowe tsunami może jednak nastąpić w drugiej połowie roku gdy wróci VAT na żywność, a zwłaszcza jeśli rząd przestanie mrozić ceny energii elektrycznej i ciepła.
Mimo, że pandemia i wywołane nią komplikacje także na rynku pracy to już przeszłość, dla pracowników powrót do normalności pozostaje nie mniej odległy niż rok wcześniej. Gdy publicznie dyskutuje się o skracaniu czasu pracy do 35 godzin tygodniowo, połowa Polek pracuje więcej niż wcześniej, a więcej niż 40 godzin w pracy tygodniowo to dla nich stan powszechny.
W piątek 29 grudnia ZUS przelał na konta rodziców pierwsze świadczenia z programu Rodzina 500+/800+ w nowej wysokości 800 zł. Otrzymali je rodzice na 711 250 dzieci gdyż ZUS przelał tego dnia z tytułu 800 plus kwotę 569 mln złotych. To osoby, które zgodnie z terminarzem ZUS otrzymują to świadczenie 2 dnia każdego miesiąca.
Rynek kryptowalut po fatalnym dla branży 2022 roku, przeżywa prawdziwe ostatnio prawdziwe odrodzenie. Chęć krociowych zysków jednak często odbiera rozsądek – i to nie tylko początkującym inwestorom – i prowadzi do ogromnych strat
Rząd zagwarantował w budżecie na 2024 rok pieniądze na Bezpieczny Kredyt 2% osobom, które złożyły i składają wnioski o kredyt hipoteczny w tym programie. A co dalej? Dalej mają być zmiany, nad którymi trwają prace w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.
Już nie tylko przechodzenie wszystkich i wszystkiego na odnawialne źródła energii – OZE, ale w końcu  zapewnianie elastycznych sieci dystrybucyjnych, rozwijanie infrastruktury pojazdów elektrycznych oraz przygotowanie budynków na spełnienie wymogów związanych z zeroemisyjnością –  rynek energii w 2024 roku czekają burzliwe przemiany.
Inflacja nie ustępuje, a z każdym miesiącem topnieją oszczędności Polaków – wiele gospodarstw domowych by zbilansować wydatki sięga po nie, nie znajdując możliwości w bieżących dochodach. To bardzo niebezpieczny stan w dłuższej perspektywie – tym bardziej, że rośnie wciąż zadłużenie, które wynosi już prawie 45 miliardów złotych.

REKLAMA