Zbigniew Biskupski
Dołącz do grona ekspertów
Na razie są ozdobą publikacji w mediach z dreszczykiem: 50 groszy emerytury, złotówka. Bulwersują gdy skarżą się na nie znani muzycy, aktorzy czy inni celebryci. Z miesiąca na miesiąc przybywa jednak emerytów otrzymujących z ZUS dosłownie groszowe lub niewielkie emerytury. Bez zmian w prawie i systemie emerytalnym kilkaset tysięcy groszowych emerytów zamieni się zaraz w miliony.
Czy uda się wywalczyć podwyżki wynagrodzeń dla pracowników strefy budżetowej. Rząd proponuje tylko waloryzację inflacyjną. W Radzie Dialogu Społecznego nie udało się uzgodnić, wyższego niż proponuje rząd, wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 roku. Rząd upiera się przy wskaźniku 4,1% choć płacę minimalną zdecydował się podwyższyć o ponad 7%.
REKLAMA
Zdaniem właścicieli domów lepsze są dopłaty – Czyste Powietrze. Już prawie milion gospodarstw domowych dzięki pieniądzom z programu wymieniło kopciuchy. Na co? Najpierw popularne były piece gazowe, potem pompy ciepła. Co jest hitem w 2024 roku?
Nie, to nie brak pieniędzy sprawia, iż decyzja o zakupie auta jest odkładana w czasie. Choć sedno i tak tkwi w przyczynach ekonomicznych. Dopiero gdy obecnie używane auto odmawia posłuszeństwa, następuje zakup. W większości przypadków jednak nie nowego samochodu.
REKLAMA
Co ósmy pracownik kradnie wrażliwe firmowe dane w momencie zmiany pracodawcy – wynika z analiz firmy DTEX. Dotyczy to m.in. danych klientów, umów, warunków handlowych i innych poufnych materiałów. Zjawisko to przybiera na sile.
Zawód dziennikarz [WYWIAD]
02.08.2024
- Nie można porównywać dziennikarstwa starego z obecnym. Inne były kanony i oczekiwania. Dzisiejszy mistrz mający 5-8 mln odsłon w miesiącu nie zaliczyłby stażu w redakcji, a Małgorzata Szejnert, niedościgła mistrzyni reportażu wtedy, dziś zostałaby wyrzucona z pracy za lenistwo. – o śmierci klasycznego dziennikarstwa barwnie opowiada Zbigniew Biskupski, dziennikarz z 46-letnim doświadczeniem.
Urlop wypoczynkowy dla każdego pracownika powinien być dłuższy o dziewięć dni w roku, tak uważają związkowcy. Upłynęło więcej niż pół wieku gdy ustalono żelazny wymiar: 20 i 26 dni, czas więc na zmiany. A co z czterodniowym tygodnie pracy i wszystkimi weekendami zaczynającymi się w czwartek - czy da się to pogodzić?
Coraz bliższy czas trudnych decyzji rządu. W sprawie oszczędności w programie 800 plus, dodatkowych świadczeniach dla emerytów. Ogłoszenia, że nie stać nas na podwyższenie kwoty wolnej w podatku z 30 do 60 tys. zł i jakiekolwiek obniżki PIT. Musimy obniżyć deficyt i zahamować wzrost długu publicznego i w najlepszym przypadku możemy ograniczenia rozłożyć na siedem lat.
Pieniądze to jednak wszystko. Jeśli płaca jest niska, pracowników zmotywować do pracy jest niezwykle trudno. Są jednak wyjątki, ale jak to wyjątki – nieliczne. Kogo więc do pracy najlepiej motywuje możliwość wykonywania tego co lubią, a kogo przed szukaniem innego pracodawcy powstrzymuje kompetentny i sprawiedliwy szef?
Teraz, gdy rząd potwierdził, że pracuje nad zmianami w kodeksie pracy, które skrócą czas pracy, związki zawodowe wnioskują o urlop 35-dniowy. Czy takie dwie rewolucje naraz są możliwe. Czterodniowy tydzień pracy i 35 dni urlopu, to, poza krótszym czasem pracy na bieżąco, w sumie wyjęte z rocznego wymiaru czasu pracy dwa miesiące. Czy to realne?
Rosnąca popularność subskrypcji usług cyfrowych zwiększa zainteresowanie wynajmem sprzętu
30.07.2024
Coraz więcej osób dostrzega korzyści płynące z wynajmowania rzeczy zamiast kupowania ich na własność. W parze z tym idzie upowszechnianie się subskrypcji usług. Firmy postanowiły wykorzystać oba te trendy w celach marketingowych. Coraz częściej więc darmowa subskrypcja jest bonusem do wynajmu sprzętu.
Banki znów zaostrzają kryteria przy udzielaniu kredytów hipotecznych. Na szczęście jednocześnie ceny mieszkań przestały rosnąć. Deweloperzy z kolei regularnie poszerzają ofertę gotowych mieszkań. Kogo aktualnie stać na zakup mieszkania za kredyt hipoteczny?
Wróci handel w niedziele? Poselski projekt nie znosi, ale nowelizuje ustawę o zakazie handlu w niedziele. Nowelizacja jest krótka i prosta: zakaz handlu obejmuje maksymalnie dwie niedziele w miesiącu, a handlowcy mają gwarantowany za niedzielę dzień wolny, zaś za samą pracę w niedzielę – podwójną stawkę.
Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.
Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.
Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne.
Zmiany w 800 plus, zasiłku dla rodziny na dziecko. Jeszcze nie teraz i zapewne nie w pierwszej połowie 2025 roku, ale po wyborach prezydenckich 800 plus może czekać poważna reforma. Już teraz Ryszard Petru z Trzeciej Drogi sugeruje, że wdrożenie procedury nadmiernego deficytu wymaga wprowadzenia do programu 800 plus kryterium dochodowego.
To pewne: budżet 2025 i w następnych latach musi być ograniczony w zakresie wydatków na cele socjalne. Nie wiadomo jeszcze, czy ograniczenia obejmą wszystkie grupy społeczne, czy wybrane. Dopiero projektowane świadczenia jak renta wdowia czy obejmujące najwyższe kwoty wypłat: 800 plus, 13 i 14 emerytury. Kiedy poznamy szczegóły?
Rząd na wtorkowym - 23 lipca br. posiedzeniu Rady Ministrów, przyjął kierunkowo stanowisko wobec obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.
Uwolnione od lipca ceny prądu, gazu i ogrzewania z sieci to dopiero początek drastycznych wzrostów kosztów ogrzewania i utrzymania mieszkań i domów. Dojdzie do tego nowy podatek, bo takim jest nowa wersja opłat za CO2 do atmosfery. Teraz płacą ją firmy produkcyjne, wkrótce obejmie ona również emisję prywatną związaną z ogrzewaniem mieszkań, nie omijając korzystających obecnie z gazu.