REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ogrodnik-amator. Większość wolnego czasu spędza na kopaniu, sadzeniu, przesadzaniu, podlewaniu, nawożeniu, przycinaniu, wycinaniu i radości z przebywania w ogrodzie. Lubi zjeść to co urosło w jego ogrodzie. Zwolennik zachowania ogrodowej bioróżnorodności a zwłaszcza równowagi między uprawą roślin ozdobnych i użytkowych (jadalnych). Z wykształcenia prawnik. Od 18 lat pisze artykuły dotyczące różnych dziedzin prawa, w tym prawa podatkowego i prawa nieruchomości.

Kończy się lato, dni stają się krótsze, a noce coraz chłodniejsze i mimo, że jeszcze nawet nie nadeszła kalendarzowa jesień, to perspektywa zimy staje się coraz wyraźniejsza. Jak zatem pielęgnować trawnik jesienią, czym nawozić, kiedy skosić ostatni raz i jak zabezpieczyć go przed zimą?
Jakie zabiegi pielęgnacyjne powinniśmy przeprowadzać na trawniku w poszczególnych porach roku? Kiedy i czym nawozić trawnik?

REKLAMA

Fikusy (figowce), to popularne rośliny doniczkowe. Ale chyba największą popularnością cieszy się fikus benjamina. Jak uprawiać tę roślinę w domu, by dobrze i zdrowo rosła? Jak nie dopuścić do zrzucania liści?
Jeżeli chcemy mieć w ogrodzie smaczne i bardzo zdrowe owoce a jednocześnie nie mamy wiele czasu zajmować się tym ogrodem - warto zainteresować się świdośliwą olcholistną. To naprawdę jest niemal "bezobsługowy" krzew owocowy.

REKLAMA

Przy większości domów mamy trawniki. Jak często, w jaki sposób i czym powinniśmy je kosić? Kiedy skosić trawnik po raz pierwszy wiosną, a kiedy ostatni raz przed zimą? Dlaczego nie warto kosić mokrego trawnika?
Co powinieneś wiedzieć o uprawie lilii - jednej z najbardziej popularnych i efektownych roślin ogrodowych. Jak i gdzie sadzić? Jak pielęgnować? Jakie gatunki i odmiany masz do wyboru?
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń w swoim ogrodzie, zwłaszcza gdy jest w nim niewiele miejsca? A może masz jakiś fragment ogrodu, który chciałbyś zasłonić lub po prostu dodać mu trochę uroku? Rozwiązaniem mogą być ozdobne, kwieciste pnącza. Te niezwykle efektowne rośliny nie tylko dodają koloru i życia do każdej przestrzeni, ale także pozwalają na efektywne wykorzystanie pionowej przestrzeni ogrodu. Pnącza są idealne do zasłaniania murów, płotów, altanek czy nieestetycznych budynków gospodarczych. W dodatku, wiele z nich kwitnie obficie i pachnąco, przyciągając do ogrodu różnorodne owady, w tym pożyteczne pszczoły i motyle. 
Filodendrony, to jedne z najpopularniejszych i najbardziej dekoracyjnych roślin doniczkowych. Mnogość gatunków, odmian, kolorów i kształtów liści filodendronów, a jednocześnie dość małe wymagania uprawowe powodują, że wiele osób z powodzeniem hoduje te rośliny w swoich domach. Co warto wiedzieć o filodendronach i ich uprawie?
Poszukując ciekawego, kwitnącego i pachnącego krzewu ozdobnego do ogrodu trzeba na pewno zwrócić uwagę na efektowną budleję Davida. Nie jest to roślina trudna w uprawie a może zapewnić wiele estetycznych wrażeń.
Dereń jadalny, to długowieczny, duży krzew owocowy (może też być prowadzony jako drzewko), który z każdym rokiem zjednuje sobie nowych sympatyków. Jest prawie „bezobsługowy” – jego uprawa jest bardzo łatwa, zadowala się przeciętnymi glebami, z reguły nie atakują go szkodniki i choroby – nie trzeba więc go „pryskać”. Rodzi znakomite, jadalne owoce, zawierające duże ilości witamin i innych prozdrowotnych substancji. Z owoców można robić różne przetwory (konfitury, soki, kompoty, marynaty i jedne z najlepszych nalewek owocowych). Kiszone w solance niedojrzałe owoce derenia były w dawnej Polsce przysmakiem zastępującym oliwki.
W wielu polskich ogrodach mamy posadzone krzaczki lawendy. Czy wiemy jak je przycinać i kiedy powinniśmy to zrobić? Jak ciąć lawendę na wiosnę?
Jakie wnioski i oświadczenia trzeba będzie składać od 1 stycznia 2024 r. aby otrzymać dodatek osłonowy? Minister Klimatu i Środowiska przygotował już stosowne wzory. Ile wyniesie w 2024 roku dodatek osłonowy i kto go otrzyma?
Na czym polega tzw. ulga mieszkaniowa w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT)? Kto może skorzystać z tego zwolnienia? Co to są wydatki na własne cele mieszkaniowe?
Część kredytobiorców na skutek ugody z bankiem uzyskuje umorzenie np. części kredytu mieszkaniowego albo odsetek, czy prowizji od takiego kredytu. Najczęściej chodzi tu o tzw. frankowiczów, czyli tych osób które zaciągnęły kredyty mieszkaniowe indeksowane lub denominowane we franku szwajcarskim (CHF). Pojawia się pytanie, czy taki umorzony kredyt (lub jego część) jest przychodem opodatkowanym podatkiem dochodowym? Co do zasady tak ale są też przepisy, które pod pewnymi warunkami pozwalają nie płacić podatku od umorzonych kwot kredytu i odsetek.
W dniu 29 grudnia 2023 r. zostało opublikowane nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie wymiarów i okresów ochronnych organizmów morskich poławianych przy wykonywaniu rybołówstwa rekreacyjnego oraz szczegółowego sposobu i warunków wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego. To nowe rozporządzenie wejdzie w życie od 1 stycznia 2024 roku. Jakie przepisy zawiera to rozporządzenie?
Kiedy sprzedaż nieruchomości jest opodatkowany podatkiem od czynności cywilnoprawnych? Z jakich zwolnień podatkowych można skorzystać? Co w przypadku zakupu domu w trakcie budowy?
Osoby pozostające w związkach partnerskich (tzw. konkubenci) nierzadko kupują na współwłasność mieszkanie. Także na wspólnie wzięty kredyt. Co się dzieje, gdy (np. po rozpadzie takiego związku) osoby te postanowią znieść współwłasność mieszkania? Czy trzeba zapłacić podatek? Co z kredytem, co z hipoteką?
Jak powinno wyglądać rozliczenie pomiędzy byłymi partnerami życiowymi (konkubentami) kwoty pieniężnej przekazanej w trakcie trwania konkubinatu przez jednego z nich na zakup nieruchomości (mieszkania) przez drugiego konkubenta – wyłącznie na jego nazwisko? Czy zwrot pieniędzy powinien nastąpić tylko w kwocie nominalnej, gdy nie zgłoszono żądania waloryzacji? A może trzeba zwrócić pieniądze z uwzględnieniem zmiany wartości nieruchomości po jej zakupie? Na te pytania odpowiedzieć ma powiększony skład Sądu Najwyższego. 
Wszyscy właściciele nieruchomości wiedzą, że trzeba płacić podatek od nieruchomości w przypadku gruntów i budynków. Ale czy trzeba także płacić podatek od ogrodzenia i bramy wjazdowej? Okazuje się, że tak. Warto wiedzieć, że ten podatek płaci się m.in. od budowli związanych z prowadzeniem biznesu. A jedną z budowli są ogrodzenia.
Kto ma obowiązek płacić podatek od nieruchomości? Za co płaci się podatek od nieruchomości? Ile wynosi podatek od nieruchomości w 2023 roku a ile w 2024 roku? Kiedy trzeba zapłacić ten podatek?

REKLAMA