REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy chcą, aby termin wejścia nowych wymogów raportowania CIT w formie pliku JPK został odroczony o rok. Zastrzeżenie budzi krótki termin na przygotowanie się do nowych wymogów oraz zbyt duża liczba danych i informacji, które należy przekazać w ramach nowej struktury.
Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 23 stycznia 2023 roku - nr 016/A/NBP/2024. Kurs euro na dzisiaj wynosi 4,3697 zł.

REKLAMA

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw według najnowszych danych GUS wynosi 8032,96 zł.
Skokowo rosnące ceny, eko-budownictwo i najem instytucjonalny - czy ubiegłoroczne trendy wpłyną na rynek nieruchomości w 2024 roku?

REKLAMA

Jaką formę opodatkowania wybrać w 2024 roku? W obliczu nadchodzących zmian w prawie warto już dzisiaj rozważyć zmianę formy opodatkowania. Kto zdąży podjąć decyzję do 20 lutego 2024 r. i złoży stosowne oświadczenie, może zapewnić sobie wymierne korzyści i ochronić swoje pieniądze.
Małe i średnie firmy (MŚP) mogą ubiegać się o dofinansowanie do ochrony własności intelektualnej. Właśnie ruszyła nowa edycja programu SME Fund.
Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 22 stycznia 2024 roku - nr 015/A/NBP/2024. Jakie zmiany w kursach walut?
Wysokość składki zdrowotnej na ryczałcie w 2024 roku jest już znana. GUS podał dzisiaj kwotę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Ile zapłaci ryczałtowiec do ZUS?
Informację o uldze dla młodych, uldze na powrót, uldze dla rodzin 4+ oraz uldze dla pracujących seniorów podatnik znajdzie w części D zeznania PIT-37 za 2023 rok. Jak poradzić sobie z wypełnieniem deklaracji w zakresie tych ulg?
Polscy księgowi wciąż przede wszystkim obawiają się zmian podatkowych i regulacyjnych, a znacznie mniej technologicznych - tak wynika z badania przeprowadzonego przez EY "Tax compliance a priorytety CFO w Polsce". Największe wyzwanie będą stanowić tax compliance i wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).
Prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej należy się podatnikowi nawet wtedy, gdy zapłata za nową nieruchomość nastąpiła jeszcze przed sprzedażą starej – takie stanowisko potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 21 listopada 2023 r.
Mam kolejny korzystny wyrok dla podatników dotyczący możliwość pomniejszenia daniny solidarnościowej.
Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP z 12 stycznia 2024 roku - nr 009/A/NBP/2024. Jakie zmiany w kursach walut?
Resort finansów przygotuje projekt ustawy o kryptoaktywach. Nowe przepisy, które mają zapewnić skuteczny nadzór i ochronę inwestorów na rynku kryptoaktywów, zostaną przyjęty przez rząd w drugim kwartale 2024 r.
W świetle z art. 139 Konstytucji Prezydent RP ma możliwość zastosowania prawa łaski. Prawa łaski nie stosuje się jedynie w przypadku osób skazanych przez Trybunał Stanu. Jak wygląda procedura ułaskawienia?
Dyrektywa NIS2 dotycząca cyberbezpieczeństwa, wejdzie w życie w październiku 2024 roku, obejmując szerszą niż dotychczas grupę organizacji. Wprowadzi także dotkliwe kary w wysokości nawet 10 mln euro lub 2% światowych obrotów dla podmiotów kluczowych, co sprawia, że powinny się nią zainteresować także zarządy objętych przepisami przedsiębiorstw.
TSUE wydał wyrok potwierdzający, że polskie przepisy ograniczające prawo podatników do odsetek od nienależnie pobranych podatków są sprzeczne z prawem UE. Podatnik może żądać zwrotu nadpłaty wraz z odsetkami liczonymi od dnia pobrania do dnia zwrotu, a nie za krótszy okres, jak chciał tego fiskus (wyrok z 8 czerwca 2023 r., sprawa C-322/22).
"Inflacja" po raz kolejny została wybrana ekonomicznym słowem roku 2023, kontynuując trend z 2022 roku - informuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).
Poprawienie przepisów dotyczących m.in. poboru podatku u źródła, raportowania schematów podatkowych czy definicji zagranicznej jednostki kontrolowanej zaproponowali przedsiębiorcy z Konfederacji Lewiatan. Jakie jeszcze przepisy podatkowe do poprawki?
Czy rolnikom, którzy nie mają działalności, a są VAT-owcami, będziemy musieli wystawiać faktury w KSeF, czy nie?

REKLAMA