oprac. Paweł Huczko
Dołącz do grona ekspertów
Czy obywatele Ukrainy ze statusem rezydenta długoterminowego UE w Polsce mogą legalnie pracować w Niemczech lub być delegowani do Niemiec przez polskiego pracodawcę? W niniejszym artykule przyjrzymy się tym zagadnieniom w kontekście niemieckiego prawa imigracyjnego oraz niemieckiego prawa pracy.
Projekt nowelizacji ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa trafił do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. To pierwszy etap rewolucyjnych zmian w sektorze wsparcia społecznego i komunalnego budownictwa mieszkaniowego. Już w tym roku limit finansowania z budżetu zwiększy się z 1 do 5 mld zł.
REKLAMA
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. Ta nowelizacja ma na celu przedłużenie ustawy pomocowej dla Ukraińców przebywających w Polsce do 30 września 2025 roku. Co wynika z projektu nowelizacji?
Były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień uważa, że przepisy o ciszy wyborczej przy dzisiejszym stanie mediów społecznościowych to "fikcja i relikt minionej epoki". Powinniśmy zrezygnować z ciszy wyborczej, bo Polak zawsze znajdzie jakiś sposób na obejście tych norm - powiedział 8 kwietnia 2024 r. w Studiu PAP.
REKLAMA
ZUS informuje, że od 1 marca 2024 r. uczniowie i studenci, którzy otrzymują rentę rodzinną z ZUS-u, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca maja br.
Mamy już wiosnę i to bardzo ciepłą. Jak pielęgnować trawnik o tej porze roku? Kiedy skosić pierwszy raz po zimie? Kiedy i czym nawozić? Wyjaśniamy.
W dniu 5 kwietnia 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji wielu ustaw, który ma na celu deregulację i uproszenie przepisów prawa gospodarczego i administracyjnego. Projekt ten powstał w Ministerstwie Rozwoju i Technologii i jest aktualnie na etapie uzgodnień międzyresortowych, konsultacji publicznych i opiniowania. Nowe przepisy mają w większości wejść w życie od 1 stycznia 2025 r. Jakie zmiany przewiduje ten projekt?
Stopy procentowe NBP 2024/2025. Bez zmian do połowy przyszłego roku? Jakie prognozy banków?
05.04.2024
Wysokość stóp procentowych NBP nie zmieniła się od października 2023 r. Rada Polityki Pieniężnej na ostatnim posiedzeniu w dniach 3-4 kwietnia 2024 r. kolejny raz postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Co dalej z wysokością tych stóp? Prezes NBP Adam Glapiński na konferencji prasowej w dniu 5 kwietnia 2024 r. stwierdził, że aktualnie nie ma żadnych argumentów za obniżeniem stóp procentowych. Pojawiają się prognozy poważnych instytucji finansowych, że stopy procentowe NBP nie zmienią się do połowy 2025 roku, a nawet dłużej.
Członek Państwowej Komisji Wyborczej Ryszard Kalisz powiedział 5 kwietnia 2024 r. PAP, że celowe łamanie ciszy wyborczej jest niedopuszczalne, bez względu na to, czy w dobie internetu ma ona sens, czy nie. Trzeba się stosować do prawa, a prawo mówi, że cisza wyborcza jest aż do zamknięcia lokali wyborczych - podkreślił.
Ministerstwo Finansów informuje, że w lutym 2024 r. kolejnych 130 tys. osób wyraziło zgodę na e-Korespondencję z organami podatkowymi. A od początku działania usługi, aktywowało ją już 1,7 mln użytkowników. Oprócz tzw. pisma ogólnego tą drogą można złożyć już 14 rodzajów wniosków.
KBW: kandydat skazany, ale nie wpisany do KRK, może brać udział w wyborach, chyba że zrezygnuje
05.04.2024
Kandydat skazany, ale nie wpisany do Krajowego Rejestru Karnego, bierze udział w wyborach, chyba że sam zrezygnuje - poinformował PAP dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku Marek Rybnik.
W najbliższą niedzielę 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Będzie można głosować na radnych do rad gmin, powiatów i województw, a także na burmistrzów, wójtów i prezydentów miast. Głosowanie odbędzie się w godzinach 7.00 - 21.00. Jak sprawdzić swoje miejsce głosowania, tj. właściwą obwodową komisję wyborczą? Jak oddać ważny głos?
W niedzielę 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Ale już od północy w sobotę 6 kwietnia zaczyna się cisza wyborcza, która potrwa do końca głosowania, czyli (co do zasady) do godziny 21.00 7 kwietnia. Na czym polega cisza wyborcza? Czego nie wolno robić w czasie tej ciszy? Jakie kary grożą za naruszenie ciszy wyborczej? Co z ciszą wyborczą w internecie?
Dyplom europejski - czym ma być? Od kiedy? Komisja Europejska przedstawiła pakiet trzech inicjatyw
05.04.2024
W dniu 27 marca 2024 r. Komisja przyjęła pakiet propozycji, rekomendacji i rozwiązań prawnych (trzy inicjatywy) dla europejskiego sektora szkolnictwa wyższego w celu utworzenia dyplomu europejskiego. Dobrowolny dyplom europejski miałby przynieść korzyści studentom i wyższym uczelniom. Pomógłby zaspokoić popyt na rynku pracy i poprawić atrakcyjność absolwentów dla przyszłych pracodawców, a jednocześnie przyciągnąłby studentów z całego świata i zwiększył konkurencyjność Europy.
Minister Finansów rozporządzeniem z 28 marca 2024 r. zwiększył limity wydatków na kampanię wyborczą komitetów uczestniczących w wyborach samorządowych. Podwyżkę krytykują politycy PiS, Polski 2050 i Lewicy. Koalicja Obywatelska przekonuje, że to drobna korekta i Minister Finansów miał prawo jej dokonać.
Jeżeli wybory do Sejmu odbyłyby się w najbliższą niedzielę, Koalicja Obywatelska zdobyłaby 30,5 proc. głosów, Prawo i Sprawiedliwość 29 proc., Trzecia Droga 11,8 proc., Lewica 9,5 proc., a Konfederacja 8,4 proc. - wynika z sondażu przeprowadzonego 4 kwietnia 2024 r. przez pracownię IBRiS dla Onetu. Natomiast nieco inne poparcie wynika z sondażu badającego poparcie dla partii politycznych w najbliższych wyborach do sejmików województw.
W którym okresie trzeba zgodnie z przepisami rozliczyć korektę wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru (WNT) związaną ze zwrotem wadliwego towaru na skutek reklamacji?
W niedzielę 7 kwietnia 2024 r. po zakończeniu ciszy wyborczej TVP, TVN i Polsat podadzą szacunkowe wyniki głosowania w wyborach samorządowych oparte na sondażu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokali wyborczych. Badanie przeprowadzi Ipsos przed 970 losowo wybranymi lokalami wyborczymi.
Pranie pieniędzy wciąż jest sporym problemem – aż 5 proc. PKB jest co roku zaangażowane w przestępstwa finansowe. W przypadku kryptowalut statystyki te wyglądają zgoła inaczej. Według danych z raportów takich jak Chainalysis waluty wirtualne to tylko kropla w morzu przestępczości finansowej. Mimo to, nowe przepisy europejskie i wprowadzenie Urzędu ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (AMLA) wpłyną także na ten rynek. W jaki sposób?
W dniu 3 kwietnia 2024 r. Ministerstwo Finansów opublikowało projekt propozycji rozwiązań prawnych obejmujący zmiany przepisów dot. obowiązkowego e-fakturowania w KSeF. Ten projekt jest wynikiem przeprowadzonych w lutym i marcu br. konsultacji z przedsiębiorcami i jednocześnie MF poddaje go dodatkowym konsultacjom trwającym do 19 kwietnia 2024 r. Projekt ten nie zawiera jeszcze terminów odroczenia obowiązkowego KSeF i odroczenia innych rozwiązań z nim związanych. Terminy te zostaną uzupełnione na przełomie kwietnia i maja. Jednocześnie Ministerstwo zapewnia, że przepisy dot. obowiązkowego KSeF nie wejdą w życie w 2024 roku.