oprac. Paweł Huczko
Dołącz do grona ekspertów
14 kwietnia 2023 r. Sejm uchwalił ustawę znaną pod nazwą SLIM VAT 3. Większość przewidzianych tam zmian w VAT wejdzie w życie od 1 lipca 2023 r. Ale dopiero od 15 września 2023 r. wejdzie w życie zmiana, która pozwoli na stworzenie systemu dystrybucji paragonów, tzw. HUB-u paragonowego. Co trzeba wiedzieć i jak się przygotować do tej zmiany?
14 kwietnia 2023 r. Sejm uchwalił ustawę znaną pod nazwą SLIM VAT 3. Większość przewidzianych tam zmian w VAT wejdzie w życie od 1 lipca 2023 r. Jedną ze nowości jest zmiana warunków otrzymania zwrotu VAT w terminie 15 dni. Co trzeba wiedzieć i jak się przygotować do tej zmiany?
REKLAMA
Czynny żal w prawie karnym skarbowym
22.05.2023
Czym jest czynny żal w polskim prawie karnym skarbowym?
Termin złożenia PIT-a za rok 2022 r. minął 2 maja 2023 r. Jakie kary grożą za niezłożenie PIT-a w terminie? Czym jest czynny żal? Poprzez czynny żal sprawca zawiadamia fiskusa o popełnieniu wykroczenia lub przestępstwa skarbowego i ew. płaci należny podatek. W przeciwnym razie naraża się na karę (np. grzywnę) z kodeksu karnego skarbowego.
REKLAMA
We współczesnym świecie choroby naszego umysłu takie jak nerwica czy depresja zyskują status chorób cywilizacyjnych. Recepcją współczesnej medycyny na te problemy, jest zwrócenie się ku terapii farmakologicznej i psychiatrycznej. Jednakże coraz większa część społeczeństwa, interesuje się metodami niekonwencjonalnymi, zwłaszcza psychodelikami, których pozytywny wpływ i działanie podczas przeprowadzanych badań, zaskakuje współczesne środowisko medyczne. Czym są psychodeliki i czy mogą być one rozwiązaniem na nasze współczesne problemy zdrowia psychicznego i duchowego?
Unia Europejska 22 maja 2023 r. formalnie zatwierdziła termin kolejnych wyborów do Parlamentu Europejskiego na okres od 6 do 9 czerwca 2024 roku - poinformowała Rada UE na swoich stronach internetowych.
Zapraszamy na szkolenie online „Jak zmiany SLIM VAT 3 i wprowadzenie KSeF wpłyną na współpracę księgowych i biur rachunkowych z klientami”, które odbędzie się 16 czerwca 2023 r.
Od 1 stycznia 2023 r. przedsiębiorcy mają obowiązek informować o najniższej cenie produktu lub usługi z 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Kontrole Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Inspekcji Handlowej wykazały, że wiele z firm nie wie, jak poprawnie prezentować promocje nie wprowadzając konsumentów w błąd i tym samym – uniknąć kar. Eksperci z Exorigo-Upos przeanalizowali zalecenia UOKiK i wyjaśniają, w jaki sposób prawidłowo oznaczać niższe, promocyjne ceny produktów.
Pożyczki gotówkowe - nowe przepisy od 18 maja 2023 r. Obowiązek oceny zdolności kredytowej
22.05.2023
Od 18 maja 2023 r. nowe przepisy zobowiązują pożyczkodawców do przekazywania i aktualizowania informacji o udzielonej pożyczce do instytucji określonej w art. 105 ust. 4 ustawy prawo bankowe. Gromadzenie i utrzymanie wszystkich danych kredytowych i pożyczkowych w bazie Biura Informacji Kredytowej (BIK) pozwoli na skuteczniejsze zapobieganie przekredytowaniu konsumentów – informują we wspólnym komunikacie BIK oraz Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF).
Czym różnią się praca sezonowa i praca tymczasowa? Obie umowy dotyczą krótkoterminowego zatrudnienia ale to nie są te same umowy. Co trzeba wiedzieć o tych odmiennych formach zatrudnienia? Jakie są prawa i obowiązki pracowników sezonowych?
W 2023 roku wypłacimy czternastą emeryturę w sierpniu i wrześniu. A w kolejnych latach będziemy określać w rozporządzeniu datę wypłacania świadczenia, pewnie będzie to zwykle jesień - poinformował 22 maja 2023 r. wiceminister finansów Artur Soboń. Ile wyniesie 14. emerytura w 2023 roku?
Podwyżka czynszu za mieszkanie. Kiedy najemca może pozwać wynajmującego o zbyt wysoki czynsz?
22.05.2023
Wynajmujesz mieszkanie i wynajmujący podniósł Ci czynsz? Sprawdź kiedy można i kiedy warto pozwać wynajmującego o zbyt wysoki czynsz.
Departament Ceł Ministerstwa Finansów informuje, że wdrożenie systemów obsługi obrotu towarowego w eksporcie, imporcie i tranzycie towarów (AES/ECS2 PLUS, NCTS2 PLUS) nastąpi najwcześniej we wrześniu 2023 roku.
W wyroku z 17 maja 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) uznał, że Polska nie musi zwracać akcyzy, gdy samochód po czasowej rejestracji w Polsce zostanie następnie wywieziony do innego kraju. Ten wyrok potwierdził, że polski system opodatkowania samochodów osobowych nie utrudnia swobody przemieszczania tych wyrobów.
Według szacunków ekspertów Federacji Przedsiębiorców Polskich płaca minimalna w 2024 roku wyniesie 4254,40 zł brutto, natomiast minimalna stawka godzinowa zostanie ustalona na poziomie 27,80 zł - również brutto.
Mamy wreszcie rozwiązanie zabezpieczające interesy polskich przedsiębiorców, którzy myślą o swojej firmie w perspektywie pokoleniowej. Po 34 latach oczekiwań, dyskusjach i wytężonej pracy – 22 maja bieżącego roku wejdą w życie przepisy ustawy o fundacjach rodzinnych, które staną się dodatkową podstawą prawną do przeprowadzania sukcesji.
Fundacja rodzinna to nowa instytucja prawna w polskim porządku prawnym. Ustawa o fundacji rodzinnej wchodzi w życie 22 maja 2023 roku. Rozwiązanie to jest wzorowane na koncepcji zagranicznych fundacji rodzinnych, które funkcjonują w innych jurysdykcjach kontynentalnej Europy takich jak Austria, Holandia lub Księstwo Liechtenstein. Kto i jakie korzyści może odnieść z założenia i funkcjonowania tej fundacji?
17 maja 2023 r. Rada Ministrów przyjęła dwa rozporządzenia dotyczące dopłat dla rolników, którzy utracili swoje dochody w związku z wojną na Ukrainie oraz z uwagi na zwiększony przywóz zbóż i nasion oleistych z Ukrainy.
Już 15 czerwca 2023 roku frankowicze poznają wyrok TSUE w sprawie zasadności roszczeń banków o tzw. wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. Niewątpliwie będzie to najważniejsze w tym roku wydarzenia dla całego środowiska frankowego w Polsce i prawdopodobnie ostateczna kara dla banków udzielających przed laty kredytów hipotecznych powiązanych z kursem franka szwajcarskiego.
Komisja Europejska osiągnęła porozumienie z Polską i czterema innymi krajami unijnymi, które wprowadziły zakaz przywozu ukraińskich towarów. To dobra informacja dla importerów produktów rolno-spożywczych z Ukrainy oraz firm transportowo-spedycyjnych, które zajmują się ich obsługą. Nadal jednak obowiązują restrykcje na cztery produkty, możliwy jest jedynie ich tranzyt przez nasz kraj.