oprac. Paweł Huczko
Dołącz do grona ekspertów
Koniec wysokich lotów w dynamice e-commerce nie oznacza normalizacji w sektorze logistycznym obsługującym ten rynek. W najbliższych latach cała branża sporo zarobi, zwłaszcza operatorzy krajowi, ale zaspokojenie klienta detalicznego będzie coraz trudniejsze. E-konsument jest bowiem wyjątkowo niestabilny, tym bardziej w trudnych czasach. Dziś dla niego najważniejszy jest koszt dostawy i zwrotu, jutro wygoda, a pojutrze klimat, za ochronę którego mało kto chce dopłacać, choć postulaty w tym zakresie bywają dość radykale.
Rodzice, którzy 26 kwietnia 2023 r. pobierali zasiłek macierzyński, muszą złożyć wniosek o jego przeliczenie, by mieć wyższe świadczenie. Mają na to czas tylko do 17 maja 2023 roku - przypomniał w komunikacie rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski.
REKLAMA
Prezydent Warszawy Rafał Kazimierz Trzaskowski zarobił w 2022 r. 342 tys. zł, to 114 tys. więcej niż w 2021 roku - tak wynika z opublikowanego 8 maja 2023 r. oświadczenia majątkowego.
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz w 2022 roku zarobiła ponad 336 tys. zł; o ponad 88 tys. zł więcej niż w roku 2021. Tak wynika z opublikowanego 10 maja 2023 r. oświadczenia majątkowego.
REKLAMA
W komunikacie z 10 maja 2023 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że podmiot zobowiązany do złożenia Informacji TPR za rok 2022 może zamieścić treść oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych z wykorzystaniem formularza TPR-C (TPR-P) w wariancie 4 w Sekcji F Dodatkowe informacje.
W 2023 roku, mimo wzrastającej zdolności kredytowej oraz większego ruchu w agencjach nieruchomości i u pośredników kredytowych nie zmieniła się diametralnie sytuacja przeciętnego Kowalskiego. Nadal może on pozwolić sobie na sfinansowanie kredytem co najwyżej kawalerki lub małego 2- pokojowego mieszkania.
Zapraszamy na praktyczne webinarium „Zmiany w rozliczeniach PIT 2023” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 22 maja 2023 roku. Polecamy!
Jak rozliczać składki ZUS i podatek od żywieniowych benefitów pracowniczych: bonów żywieniowych i kart przedpłaconych? Jak zaksięgować te wydatki?
Wynajem mieszkania dla rodziny będzie bardziej korzystny z punktu widzenia właściciela mieszkania jeśli podpisana umowa ma charakter najmu okazjonalnego lub instytucjonalnego. W przypadku takiego najmu, eksmitowany nie posiada bowiem prawa do mieszkania socjalnego i pomieszczenia tymczasowego. Mimo tego, eksmisja rodziny może się znacząco wydłużyć.
Mój Prąd 5.0. Do 50% zwrotu kosztów instalacji paneli fotowoltaicznych i magazynów energii
10.05.2023
Można już składać wnioski o dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych w rządowym programie „Mój prąd 5.0”. W tegorocznej edycji zmianie uległy kwoty dotacji dla prosumentów wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby oraz pula urządzeń kwalifikujących się do subwencji. Wsparcie finansowe mogą otrzymać także osoby inwestujące w pompy ciepła i kolektory słoneczne.
Jak produkowane jest mięso w laboratorium? Naukowcy: 25 razy gorsze dla klimatu niż zwykła wołowina
10.05.2023
Mięso wyprodukowane z komórek hodowanych w laboratorium może być 25 razy gorsze dla klimatu niż proces produkcji zwykłej wołowiny, chyba że naukowcy znajdą sposób na zmianę energochłonnych etapów produkcji – wynika z analizy amerykańskich naukowców. Jak produkowane jest mięso w laboratorium?
Czy stopy procentowe NBP spadną po wakacjach 2023? Tańsze kredyty hipoteczne jeszcze przed wyborami?
10.05.2023
Stopy procentowe NBP mogą być obniżone i to już po wakacjach 2023 roku – tak sugerują notowania kontraktów terminowych na WIBOR. Czy tak faktycznie się stanie? To się dopiero okaże, ale jeśli taki scenariusz będzie realizowany, to rata kredytu może spaść o około 5% do końca tego roku.
22 maja 2023 r. wejdzie w życie ustawa o fundacji rodzinnej. Jakie zmiany w działalności firm rodzinnych przyniesie ta ustawa? Co trzeba wiedzieć o nowych przepisach?
Budowa domu to jedno z największych przedsięwzięć życiowych, wymagające zarówno dużej ilości pracy, jak i finansowego nakładu. Szacunkowy koszt budowy domu zależy od wielu czynników, takich jak wielkość domu, poziom wykończenia, materiały budowlane, lokalizacja oraz warunki geologiczne. Z czego składa się cały proces budowy domu i o czym należy pamiętać podczas planowania takiego przedsięwzięcia? Czym różni się system gospodarczy od zleconego i który finalnie jest korzystniejszy dla naszego portfela?
Obowiązkowy KSeF i zmiana terminu zwrotu VAT - rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o VAT
09.05.2023
9 maja 2023 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o VAT wdrażającej obowiązkowy model wystawiania e-faktur przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek e-fakturowania wejdzie w życie zasadniczo od 1 lipca 2024 r. Dla mniejszych przedsiębiorców, którzy nie rozliczają się z VAT, termin ten zostanie jeszcze wydłużony o 6 miesięcy, czyli będzie to 1 stycznia 2025 r. Ponadto w ramach tej nowelizacji nastąpi skrócenie podstawowego terminu zwrotu VAT o 30 proc., czyli z 60 do 40 dni.
W 2023 roku po raz pierwszy od kilku lat Ministerstwo Finansów nie przesunęło terminów składania sprawozdań finansowych. W Dzienniku Ustaw opublikowano natomiast rozporządzenie Ministra w sprawie zmiany daty złożenia podatku dochodowego od osób prawnych, CIT-8. Jak sprostać nowym oczekiwaniom Ministerstwa i poprawnie zamknąć rok finansowy?
Minister rolnictwa Robert Telus zapowiedział 8 maja 2023 r., że tego samego dnia podpisze rozporządzenie pozwalające na trzymanie świń na własne potrzeby. Rozporządzenie to pozwoli by każdy rolnik mógł hodować na własne potrzeby jedną lochę lub 10 tuczników bez konieczności spełniania niektórych obowiązków wymaganych przy zwykłej hodowli świń.
Zapraszamy 30 maja 2023 r. na szkolenie poświęcone rocznemu rozliczeniu podatników podatku dochodowego od osób prawnych, zarówno tych rozliczających się na zasadach klasycznych, jak i na estońskim CIT. Szczegółowo zajmiemy się koniecznymi deklaracjami – powiemy w jakich przypadkach są składane, oraz kiedy i w jaki sposób należy je wypełnić. To odpowiedź na sygnały od Państwa. Podczas składania zeznań rocznych podatnicy mają bowiem często wątpliwości, które formularze powinni złożyć i w jakich sytuacjach.
Najpóźniej 22 maja 2023 r. przedsiębiorcy muszą złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok. To pierwsze takie rozliczenie roczne składki zdrowotnej. Rzecznik ZUS informuje, że przedsiębiorcy, którzy korzystają z "Płatnika" powinni pamiętać o aktualizacji danych. Kto nie musi rozliczać rocznie składki zdrowotnej?
Z badania przeprowadzonego przez Instytut Finansów przy Ministerstwie Finansów wynika, że większość ankietowanych jest przeciwnych pomysłowi przewidującemu podwyżkę podatku od przychodów z kapitałów pieniężnych (tzw. "podatek Belki") i wprowadzenie kwoty wolnej w tym podatku.