Piotr T. Szymański
Dołącz do grona ekspertówOrganizacja pożytku publicznego
20.01.2023
Organizacja pożytku publicznego – osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, w szczególności fundacja lub stowarzyszenie, która prowadzi działalność pożytku publicznego i spełnia szczególne wymagania określone przepisami ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Jak zwalczać spoofing?
19.01.2023
Spoofing jest jedną z form nadużyć w komunikacji elektronicznej, którym ma przeciwdziałać ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej. Ustawa, nad projektem której pracuje rząd, nałoży na przedsiębiorców telekomunikacyjną obowiązek przeciwdziałania spoofingowi. Jego sprawcy narażą się na odpowiedzialność karną i finansową.
REKLAMA
Organizacja pozarządowa
18.01.2023
Organizacja pozarządowa – osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która nie jest jednostką sektora publicznego oraz nie działa w celu osiągnięcia zysku.
Wynagrodzenie urlopowe
18.01.2023
Wynagrodzenie urlopowe – wynagrodzenie, jakie przysługuje pracownikowi za czas wykorzystanego urlopu wypoczynkowego.
REKLAMA
Czy Polak może służyć w obcym wojsku?
18.01.2023
Służba w obcym wojsku lub organizacji wojskowej może być podjęta przez polskiego obywatela tylko za zgodą ministra obrony narodowej. Służba w obcej armii bez uzyskania zgody jest przestępstwem, za które grozi do 5 lat pozbawienia wolności.
Spoofing, smishing, sztuczny ruch, nieuprawniona zmiana danych adresowych. Takie pojęcia ma wprowadzić do systemu prawnego ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej, nad projektem której pracuje rząd. Co one oznaczają?
Stowarzyszenie zwykłe
17.01.2023
Stowarzyszenie zwykłe – dobrowolne, samorządne, trwałe zrzeszenie o celach niezarobkowych, nieposiadające osobowości prawnej. Stowarzyszenie zwykłe jest uproszczoną formą stowarzyszenia. Także ono samodzielnie określa swoje cele, programy działania i struktury organizacyjne oraz uchwala akty wewnętrzne dotyczące jego działalności.
Stowarzyszenie
17.01.2023
Stowarzyszenie – dobrowolne, samorządne, trwałe zrzeszenie o celach niezarobkowych, posiadające osobowość prawną. Stowarzyszenie samodzielnie określa swoje cele, programy działania i struktury organizacyjne oraz uchwala akty wewnętrzne dotyczące jego działalności.
Obowiązek retencji danych telekomunikacyjnych będzie obejmował nie tylko – jak dotychczas – operatorów i dostawców usług telekomunikacyjnych, ale również podmioty udostępniające komunikatory internetowe oraz dostawców poczty elektronicznej. Zakres danych podlegających retencji ma ustalić w drodze rozporządzenia minister właściwy ds. informatyzacji. Takie rozwiązania przewiduje rządowy projekt Prawa komunikacji elektronicznej (PKE), który trafił pod obrady Sejmu.
Wypowiedzenie warunków pracy i płacy
13.01.2023
Wypowiedzenie warunków pracy i płacy (wypowiedzenie zmieniające) – jednostronne oświadczenie woli pracodawcy skierowane do pracownika mające na celu dokonanie zmiany wynikających z umowy o pracę warunków pracy lub płacy. Wypowiedzenie takie uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki pracy lub płacy.
Wypowiedzenie umowy o pracę
13.01.2023
Wypowiedzenie umowy o pracę – jednostronne oświadczenie woli jednej ze stron umowy o pracę skierowane do drugiej strony, którego celem jest rozwiązanie umowy pracy po upływie okresu wypowiedzenia.
Przedawnienie należności z tytułu składek
11.01.2023
Przedawnienie należności z tytułu składek – polega na tym, że po upływie terminu przedawnienia osoba zobowiązana do opłacenia należności z tytułu składek może się uchylić od ich opłacenia, jeśli podniesie zarzut przedawnienia.
Przedawnienie zobowiązań podatkowych
11.01.2023
Przedawnienie zobowiązań podatkowych – polega na tym, że po upływie terminu przedawnienia zobowiązanie podatkowe wygasa.
Przedawnienie roszczeń cywilnoprawnych
11.01.2023
Przedawnienie roszczeń cywilnoprawnych – polega na tym, że po upływie terminu przedawnienia, ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie majątkowe, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Zrzeczenie się zarzutu przedawnienia dokonane przed upływem terminu przedawnienia jest jednak nieważne.
Przedawnienie roszczeń ze stosunku pracy
09.01.2023
Przedawnienie roszczeń ze stosunku pracy – polega na tym, że po upływie terminu przedawnienia, ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie ze stosunku pracy, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Zrzeczenie się zarzutu przedawnienia dokonane przed upływem terminu przedawnienia jest jednak nieważne.
Profrekwencyjna nowelizacja Kodeksu wyborczego, której projekt wniosła w końcu grudnia 2022 r. do Sejmu grupa posłów PiS przewiduje zmniejszenie obwodów głosowania, bezpłatny transport wyborców do lokali wyborczych, wsparcie informacyjne wyborców-seniorów oraz inne regulacje służące zwiększeniu frekwencji. Wnioskodawców w procesie legislacyjnym reprezentuje pos. Marek Ast. Projekt trafił pod obrady Sejmu w trakcie posiedzenia Izby rozpoczynającego się w środę 11 stycznia.
Przedawnienie wykroczeń
05.01.2023
Przedawnienie – ustanie karalności wykroczenia wskutek upływu określonego okresu od jego popełnienia (przedawnienie orzekania/przedawnienie karalności) lub ustanie możliwości wykonania kary wskutek upływu określonego okresu od uprawomocnienia się rozstrzygnięcia (przedawnienie wykonania kary).
Przedawnienie w prawie karnym
05.01.2023
Przedawnienie – ustanie karalności przestępstwa wskutek upływu określonego okresu od jego popełnienia (przedawnienie karalności) lub ustanie możliwości wykonania kary wskutek upływu określonego okresu od uprawomocnienia się wyroku skazującego (przedawnienie wykonania kary).
Zwolnienie grupowe
05.01.2023
Zwolnienie grupowe – rozwiązanie stosunków pracy z pewną znaczną grupą pracowników z przyczyn niedotyczących pracowników, którego skutkiem jest powstanie po stronie pracowników określonych szczególnych uprawnień.
Wynagrodzenie za przestój
05.01.2023
Wynagrodzenie za przestój (wynagrodzenie postojowe, wynagrodzenie przestojowe) – wynagrodzenie przysługujące pracownikowi za czas przestoju, to jest za czas niewykonywania pracy, jeżeli pracownik był gotów do wykonywania pracy, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy.