Piotr T. Szymański
Dołącz do grona ekspertówAplikacja adwokacka
15.05.2023
Aplikacja adwokacka – szkolenie zawodowe, którego celem jest przygotowanie aplikanta do należytego i samodzielnego wykonywania zawodu adwokata, w szczególności wykształcenie umiejętności z zakresu zastępstwa procesowego, sporządzania pism, umów i opinii oraz przyswojenie zasad wykonywania zawodu.
Uprawnienia policji mają ulec zmianie. Rząd rozpoczął prace legislacyjne nad nowym rozporządzeniem. Dostosuje ono regulacje dotyczące uprawnień policjantów do znowelizowanej ustawy o Policji.
REKLAMA
Radca prawny
12.05.2023
Radca prawny – prawnik wykonujący zawód polegający na świadczeniu pomocy prawnej wpisany na listę radców prawnych. Pomoc prawna świadczona przez radcę prawnego ma na celu ochronę prawną interesów podmiotów, na których rzecz jest wykonywana.
Testament może zawierać rozrządzenia tylko jednego spadkodawcy – stanowi Kodeks cywilny. Co to oznacza? Jaki testament można uznać za „testament wspólny”? Jakie są konsekwencje sporządzenia takiego testamentu.
REKLAMA
Prawnik wewnętrzny
11.05.2023
Prawnik wewnętrzny (ang. in-house lawyer) – prawnik zatrudniony przez przedsiębiorstwo lub organizację, który zapewnia wsparcie prawnicze dla działań prowadzonych przez tę organizację.
Testament służy temu, by rozrządzić majątkiem na wypadek śmierci. Co może zrobić spadkodawca, który po sporządzeniu testamentu dokonał zmiany swojej „ostatniej woli”? W jaki sposób anulować skutki prawne testamentu? W takiej sytuacji spadkodawca może testament odwołać.
Biegli sądowi. Wynagrodzenia są za małe
05.05.2023
Wynagrodzenia biegłych sądowych realnie zmniejszają się. Ich stawki są uzależnione od kwoty bazowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, która nie jest waloryzowana. W drugiej połowie 2023 r. stawki dla biegłych spadną poniżej minimalnej stawki godzinowej. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o zmiany.
Zbyt mała liczba placówek bankowych i bankomatów w mniejszych miejscowościach prowadzi do naruszeń praw konsumenckich. Rzecznik praw obywatelskich apeluje do banków o poprawę sytuacji.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzimy jak co roku 2 maja. Zostanie uczczony kampanią w mediach społecznościowych #mojaflaga, piknikiem operowym, warsztatami, a także imprezami tanecznymi. Organizatorem wydarzeń jest Biuro „Niepodległa”.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przypada corocznie 2 maja. W 2023 roku będziemy obchodzić ten dzień po raz dwudziesty. W jaki sposób Dzień Flagi znalazł się w polskim kalendarzu?
Jest bezpiecznie? Rozmowa z ChatemGPT
30.04.2023
Internet, cyberbezpieczeństwo, cyberprzestępczość to tematy kolejnej rozmowy, jaką portal Infor.pl przeprowadził z ChatemGPT. Nasz rozmówca mówi o roli sztucznej inteligencji w zapewnianiu cyberbezpieczeństwa. Przyznaje także, że narzędzia oparte na sztucznej inteligencji mogą służyć również e-przestępcom.
Służba Kontrwywiadu Wojskowego
29.04.2023
Służba Kontrwywiadu Wojskowego – służba specjalna, właściwa w sprawach ochrony przed zagrożeniami wewnętrznymi dla obronności Państwa, bezpieczeństwa i zdolności bojowej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz innych jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej.
Nakaz noszenia maseczek został przedłużony do końca czerwca 2023 r. Zakres, w jakim będzie obowiązywał uległ zmianie. Gdzie noszenie maseczek będzie nadal prawnym obowiązkiem? W jakich miejscach nakaz noszenia maseczek przestaje obowiązywać?
Długi weekend majowy w 2023 r. może być dla niektórych naprawdę długi. Pracownicy, którzy wezmą urlop 2, 4 i 5 maja będą wypoczywać łącznie aż przez dziewięć dni.
Służba Wywiadu Wojskowego
28.04.2023
Służba Wywiadu Wojskowego – służba specjalna właściwa w sprawach ochrony przed zagrożeniami zewnętrznymi dla obronności Państwa, bezpieczeństwa i zdolności bojowej Sił Zbrojnych RP oraz innych jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej.
Kodeks cywilny nie pozwala na to, by umówić się z potencjalnym spadkodawcą o dziedziczenie po nim, ale umożliwia umowne zrzeczenie się dziedziczenia po danym spadkodawcy. Jakie są warunki takiego zrzeczenia i jego skutki prawne?
Nowelizacja Kodeksu pracy już obowiązuje
26.04.2023
Nowelizacja Kodeksu pracy z 9 marca obowiązuje od środy 26 kwietnia. Wdraża ona dwie unijne dyrektywy: dotyczącą work-life balance oraz tzw. rodzicielską. Co zmienia się w prawie pracy?
To my jako społeczeństwo decydujemy, w jakim kierunku chcemy rozwijać technologię i jak chcemy ją wykorzystywać, aby służyła dobru ludzkości – mówi ChatGPT w rozmowie z portalem Infor.pl. Poza tym dzieli się refleksjami na temat zasad etycznych, jakich powinna przestrzegać sztuczna inteligencja, a także o tym, czy sztuczna inteligencja potrafi przewidywać przyszłość.
Tranzyt produktów rolnych z Ukrainy przez Polskę ponownie rusza od piątku 21 kwietnia. Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda wydał rozporządzenie przywracający taką możliwość.
Ulepszenie środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców to cel przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii nowego pakietu dla przedsiębiorców. Rząd rozpoczął prace legislacyjne nad projektem wprowadzającej pakiet nowelizacji czterdziestu sześciu ustaw.