REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Kancelaria Mentzen

Doradztwo podatkowe, prawne oraz księgowość

Zdajemy sobie sprawę, że prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce nie jest proste, dlatego oferujemy kompleksową obsługę prawno-podatkowo-księgową w jednym miejscu.

Skontaktuj się z nami.

Kancelaria Mentzen
ul. Grudziądzka 110-114/101 (Amicus Business Park)
87-100 Toruń
www: mentzen.pl
mail: sekretariat@mentzen.pl
tel. 563 000 363

Umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych kojarzą nam się głównie z branżą kreatywną, na przykład z domami produkcyjnymi, studiami graficznymi czy też filmowymi. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy zajmujący się np. handlem czy produkcją nigdy z takich umów nie skorzystają. Wręcz przeciwnie – planując rozwój swojej działalności, prędzej czy później staną oni przed koniecznością wdrożenia odpowiednich systemów informatycznych, zaprojektowania swojej marki czy stworzenia logo. We wszystkich tych sytuacjach może pojawić się właśnie umowa zawierająca elementy odnoszące się do przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów. Dlatego też w poniższym artykule przedstawione zostaną najważniejsze, z punktu widzenia nabywcy, elementy takiej umowy. Ich uwzględnienie pozwoli na możliwie jak najszersze korzystanie z zakupionych utworów, jednocześnie niwelując ryzyko wystąpienia roszczeń o naruszenie praw.
Czym jest obniżenie kapitału zakładowego, jak je przeprowadzić w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz w jakich sytuacjach może się to okazać korzystną decyzją?

REKLAMA

Pojęcie „inwestycji w obcym środku trwałym” nie zostało bezpośrednio zdefiniowane zarówno w ustawie o PIT jak i w ustawie o CIT. W związku z tym, u podatnika, mogą pojawić się wątpliwości przy próbie ustalenia, czy dana czynność będzie spełniała znamię inwestycji w obcym środku trwałym.
Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą często decydują się na przekształcenie jej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Główne przesłanki uzasadniające takie postępowanie to potrzeba optymalizacji podatkowej oraz chęć ograniczenia odpowiedzialności za zobowiązania. Ponadto, w przeciwieństwie do przedsiębiorcy jednoosobowego, wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie opłaca składek na ubezpieczenia społeczne oraz składki zdrowotnej, pod warunkiem, że w spółce występuje co najmniej dwóch wspólników. W tym artykule przedstawimy Państwu zasady objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi jedynego wspólnika spółki z o.o. powstałej w wyniku przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Środek trwały w firmie można poddać remontowi ale można go też ulepszyć. Czym różni się remont od ulepszenia i jak rozliczać podatkowo te działania? 
Jedną z zalet spółki z o.o. jest ograniczenie obowiązku zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne. Jednak w pewnych przypadkach składkę należy zapłacić.
Nadpłata podatku może powstać w wyniku zapłaty fiskusowi zbyt dużej kwoty lub uiszczenia podatku, który nie był wymagany. Jak odzyskać nadpłatę? Ile czasu ma urząd na zwrot podatku?
Jakie obowiązki finansowe powinien spełniać pracodawca, który zatrudniania pracownika do wykonywania pracy zdalnej? Lista jest dłuższa niż mogłoby się wydawać.
W związku z wprowadzeniem pracy zdalnej do swojego zakładu pracodawca ma obowiązek ustalić zasady jej wykonywania. W zależności od warunków wyróżnia się kilka sposobów unormowania pracy zdalnej w dokumentach wewnętrznych: porozumienie, regulamin, oraz polecenie wykonywania pracy zdalnej.
Wydatki na stylizację paznokci u kosmetyczki są niezbędne do realizacji oraz autoprezentacji. Wymagają tego klienci, rozumieją to organy podatkowe.
Według planów na portale e-commerce takie jak Allegro, OLX czy Vinted zostanie nałożony nowy obowiązek - raportowanie wykazu sprzedawców.
Ustawodawca wskazuje, że obowiązek podatkowy ciąży na właścicielu (właścicielach) środków transportowych – zarówno osobach fizycznych jak i prawnych.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji sygn. 0115-KDIT2.4011.680.2022.2.AK uznał, że kobieta rozwiedziona, która żyje w konkubinacie ma prawo do rozliczania się na takich samych zasadach jak samotnie wychowująca.
Instytucja ograniczenia poboru zaliczek to stosunkowo mało znane narzędzie do dyspozycji podatników. Pozwala w prosty sposób zmniejszyć wysokość płaconych zaliczek na podatek dochodowy. Jest to korzystne w obecnych warunkach ekonomicznych z wysoką inflacją.
Czynności sprawdzające to odformalizowana forma działań podejmowanych przez organy podatkowe. Są one mylone przez podatników z kontrolą czy postępowaniem podatkowym. Co warto wiedzieć?
Zakup okularów mógłby być uznany za koszt uzyskania przychodu ze względu na konieczność ich użycia w pracy. Jak to zagadnienie postrzegają organy podatkowe? 
1 stycznia 2023 r. weszła w życie nowelizacja przepisów o prawach konsumenta, KC oraz prawa międzynarodowego prywatnego. Zmiany te mają znaczenie z punktu widzenia działalności przedsiębiorców, którzy powinni dokonać analizy swoich procedur związanych z reklamacją i gwarancją.
Imprezy integracyjne stanowią koszt uzyskania przychodu. Związek pomiędzy taką imprezą a przychodami pracodawcy jest oczywisty. Co w przypadku współpracowników?
Dyrektor KIS potwierdził, że zmiana przepisów dotyczących czasu pracy kierowców nie wpłynęła na możliwość odliczania diety przez kierowców prowadzących działalność gospodarczą. Diety te mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w części nieprzekraczającej wysokości określonej przez ministra pracy, zarówno w przypadku krajowych, jak i zagranicznych podróży służbowych.
Przepisy regulujące zasadę ceny rynkowej w ustawie o podatku PIT są identyczne jak te, z którymi mamy do czynienia w ustawie o CIT. Ustawa VAT co do zasady, nie przewiduje sankcji za ustalenie ceny odbiegającej od warunków rynkowych. Wyjątek może wystąpić między podmiotami powiązanymi.

REKLAMA